Szukaj w serwisie:

Szkło ognioochronne - wysoka jakość musi kosztować

Szkło ognioochronne - wysoka jakość musi kosztowaćNie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie budynku pozbawionego szkła i szyb. Oprócz walorów estetycznych we współczesnym budownictwie i architekturze, coraz częściej szklane elementy stają się tymi, które mają dostarczać różnego rodzaju rozwiązania chroniące życie, zdrowie i mienie, takie jak ochrona przed ogniem. Są one jednak produktami wysoko specjalistycznymi, co determinuje ich cenę.
Szkło ogniochronne najczęściej spotkać można w budynkach użyteczności publicznej, w zastosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Aby były dopuszczone do użytku muszą spełnić bardzo wysokie normy, a wcześniej przejść rygorystyczne testy sprawdzające ich jakość. Dobre szkło ognioochronne musi stanowić skuteczną barierą zapobiegającą przedostawaniu się płomieni, dymu oraz toksycznych gazów. Szkło, nim stanie się produktem końcowym montowanym w budynkach, musi przejść skomplikowaną drogę produkcji, często kilkukrotnie dłuższą niż zwykłe szyby, więc jest to jeden  z czynników wpływających na jego relatywnie wysoką cenę. 
 

Przetestowane i wiarygodne
Szkło ognioochronne - wysoka jakość musi kosztowaćKolejnym ważnym aspektem podczas produkcji i dopuszczania do sprzedaży szkła ogniochronnego są jego testy. Niestety, są one dość drogim przedsięwzięciem i obejmują wiele elementów m. in. przygotowanie modelu badawczego składającego się ze szkła, profili i systemu zabudowy, technicznego ich przeprowadzenia i w końcu opracowania raportów, co daję łączną kwotę minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych za jeden. Przeprowadzając ich ok. 500 w skali roku generuje to poważny koszt. Nie możemy zapomnieć o kosztach obsługi zespołu technicznego. Wiarygodność producenta systemów szklanych i niezależna weryfikacja jego produktów jest zatem istotnym czynnikiem mającym wpływ na ostateczną cenę produktu. 
- Aby można było mówić o szkle ogniochronnym, musi spełniać swoją funkcję i skutecznie zabezpieczyć ludzi i mienie przed skutkami pożaru, musi wytrzymać zakładany czas ochrony w zależności od określonej kategorii - w Polsce  jest to przedział czasowy od 15 do nawet 120 minut. Vetrotech Saint-Gobain wykonuje w skali roku około 500 takich testów w profesjonalnych laboratoriach. W praktyce oznacza to, że szyby te przebadane są w każdym z istniejących systemów na rynku najbardziej liczących się firm w branży, co potwierdza pożądane zachowanie się szyb w kontekście także parametrów ognioochronnych – powiedział Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce
 

Szkło ognioochronne - wysoka jakość musi kosztowaćCo z estetyką?
Szyby ognioochronne oprócz tego, że spełniają wszelkie postawione im wymagania i normy bezpieczeństwa, muszą zapewnić odpowiednią przezierność lub równocześnie ochraniać przed promieniowaniem słonecznym. Właściwa korelacja między ognioochronnością a walorami estetycznymi jest bardzo trudna do osiągnięcia. Stosowanie wielu składników chemicznych może powodować, że w okresie  użytkowania, w wyniku różnych reakcji szyba może stać się np. matowa. Wówczas wiarygodny producent zobowiązany jest do jej wymiany w ramach gwarancji, co również czyni że produkt staje się drogim. Firma Vetrotech w swoim specjalnym laboratorium przeprowadzana testy starzenia się szyb, aby w pełni sprostać oczekiwaniom wymagającego rynku.
 

Skomplikowana technologia produkcji
Produkcja szyb ognioochronnych jest zdecydowanie bardziej złożonym technologicznie procesem niż wytwarzanie tych zwykłych. Oprócz podstawowego składnika jakim jest szkło w klasach EI, dochodzą komponenty żelowe i różne składniki chemiczne, które należy odpowiednio przygotować. Jest to skomplikowany proces i sprzęgnięcie wszystkich elementów składowych wymaga specjalnych maszyn właściwych wyłącznie dla procesu produkcji szyb ognioochronnych. Szyby ogniochronne są wytwarzane w różnych klasach, a zatem mają różną wytrzymałość w starciu z płomieniami. Wysokiej klasy szkło kosztuje zdecydowanie więcej niż to, o mniejszej odporności ogniowej. Powód jest prosty - wymagają bardziej złożonego procesu produkcyjnego, większą ilość szkła i chemicznych komponentów. 
 

Ważny jest system
Nie można zapomnieć o tym, iż aby szyby spełniały w 100% swoją rolę, muszą zostać osadzone z klasyfikowanymi i certyfikowanymi ramami.  Na fali wznoszącej są także tzw. ścianki strukturalne, czyli łączone bez pionowych profili, co posiada swoje mocne walory estetyczne. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania następnych technologii, aby z powodzeniem mogły spełniać swoją rolę ognioochronną.  Oczywiście ścianki strukturalne również muszą przejść specjalistyczne badania, aby były produktem wiarygodnym, co także determinuje końcową cenę – wyższą niż przy standardowych rozwiązaniach. To, jak będzie kształtował się ostateczny koszt, zależy także od jej rozmiarów.  
Zdrowie i życie ludzkie jest jednak wartością bezcenną, które należy chronić w każdy możliwy sposób, z zastosowaniem najnowszych technologii i rozwiązań, a specjalistyczne szkło, które ochroni nas przed ogniem, jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez konstruktorów i architektów. To dobry trend, który z pewnością w kolejnych latach będzie jeszcze mocniej przybierał na sile. 

 

źródło: Vetrotech Saint-Gobain 

 

 
Najnowsze publikacje
Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • ExpresOkna z nowym system okuć: Roto NX podnosi wydajność
 • Krok po kroku budujemy renomę naszej firmy - wywiad z prezesem Okna Debow
 • Jaka będzie architektura przyszłości
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.