Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dbanie o okna nie ogranicza się wyłącznie do ich mycia. Warto regularnie sprawdzać stan szyb i futryn oraz zatroszczyć się o konserwację poszczególnych elementów. To zaledwie kilka nieskomplikowanych czynności, które pozwolą cieszyć się nienagannym stanem stolarki PCV przez długi czas. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Blisko 300 m2 powierzchni, 22 pokazy dobrego montażu i setki odwiedzających – to tylko krótkie podsumowanie tegorocznej MONTERIADY na targach BUDMA. O tym, dlaczego jest to święto dobrego montażu i jak wyglądały przygotowania do wydarzenia rozmawiamy z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD, organizatora MONTERIADY.
Rozwój i innowacje napędzają polski biznes – eksperci są zgodni: inwestowanie w te obszary procentuje i wpływa na wzrost przedsiębiorstw. Początek roku to dobra okazja do tego, by sprawdzić, które branże mają największe szanse na rozwój i innowacje w 2023 roku. Specjaliści są zdania, że będzie wzrastał popyt na technologie programistyczne dla każdej branży. Rynek ten ma rosnąć o 19,6 proc. w ujęciu rocznym i osiągnąć poziom 26,9 mld dolarów . Dlaczego firmy coraz częściej będą chciały zyskiwać kompetencje cyfrowe? I gdzie jeszcze szukają szans na zdobycie przewagi konkurencyjnej?
O tym, jak wygląda sytuacja na rynku stolarki otworowej, o największych wyzwaniach i szansach stojących przed branżą opowiadał Michał Dudziak, Prezes Zarządu G-U Polska.
Jak wynika z danych rynkowych, blisko 41% Polaków w ciągu trwającego około 6 miesięcy sezonu grzewczego wydało na przełomie 2021 i 2022 r. na ogrzewanie domu lub mieszkania ponad 4000 zł1. Eksperci szacują przy tym, że koszty opału w tym roku będą rekordowo wysokie, przez co ich udział w ogólnej strukturze wydatków gospodarstw domowych istotnie wzrośnie. Choć termomodernizacja budynku nie jest doraźnym rozwiązaniem, konsumenci coraz częściej podczas remontu lub budowy biorą pod uwagę m.in. parametry techniczne okien, które dla 44% nabywców stanowią główne kryterium zakupowe2.
Odpowiednia stolarka okienna receptą na niższe rachunkiNiesatysfakcjonujące parametry termiczne stanowią najczęstszy powód wymiany stolarki okiennej, co deklaruje nawet 2 na 3 klientów indywidualnych3. Wysoki współczynnik przenikania ciepła, niski stopień indeksu przepuszczalności powietrza czy też brak dodatkowej uszczelki lub trzeciej szyby przekładają się nie tylko na dyskomfort domowników, ale także wyższe rachunki z powodu dotkliwych utrat ciepła.
Szacuje się, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2, w zależności od wykorzystywanego źródła ciepła, oscyluje w granicach od 2,3 tys. zł do nawet około 12,5 tys. zł[4]. Nie dziwi w związku z tym fakt, że Polacy szukają w tym obszarze oszczędności, tym bardziej w obliczu rekordowo wysokich cen energii nadchodzącej zimy. Oczywiście istnieje wiele małych, codziennych kroków, których suma pozwoli ograniczyć wydatki na ogrzewanie, jednak w dłuższej perspektywie warto zadbać przede wszystkim o termomodernizację budynku. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniej stolarki okiennej, która pozwala zredukować straty ciepła nawet o 25%. Okna wzbogacone o trzecią uszczelkę stanowią jednostkowo większy wydatek, jednak zwrot z inwestycji następuje znacznie szybciej z uwagi na lepsze parametry termiczne w porównaniu do standardowych modeli.
Budować czy nie budować? Oto jest pytanie! Wzrost cen i niestabilna sytuacja na rynku powodują, że weryfikujemy dotychczasowe plany dotyczące budowy lub remontu domu. Z drugiej strony nie chcemy już odkładać inwestycji we własne „cztery kąty” na później. Ważne więc, żeby przygotować dobry plan działania i wybrać odpowiednie rozwiązania.
Żyjemy w dobie postępującej eksploatacji zasobów naszej planety. Musimy zacząć zadawać sobie pytanie, jak zrównoważyć dbanie o środowisko z jednoczesnym zaspokajaniem zapotrzebowania na kolejne mieszkania, biura i infrastrukturę. Hubert Wiśniewski, Country Manager Poland, pracuje w Hydro Building System od 10 lat i jest pasjonatem budowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Odpowiada na pytanie, co tak naprawdę oznacza dziś takie słowo jak zrównoważony.
Piękno wyglądu połączone z komfortem użytkowania. Dostęp do światła naturalnego, harmonijne połączenie ze światem, komfort termiczny, bezpieczeństwo. Energooszczędność idąca w parze z ekologią – zalety szkła można wymieniać w nieskończoność. Dostrzegli je architekci i inwestorzy, stąd obserwowany od dłuższego czasu trend szerokiego i śmiałego stosowania szklanych tafli w budynkach publicznych. Fasady, dachy, ściany, balustrady, podłogi... Współczesne technologie pozwalają na produkcję szkła, które jako materiał budowlany ma wręcz nieograniczone możliwości!
Jak pokazują rynkowe dane, najczęściej deklarowaną bezpośrednią przyczyną wymiany okien stanowiły ich niesatysfakcjonujące parametry techniczne, na które wskazywało 66% respondentów . Przy tym aż 44% Polaków podjęło taką decyzję ze względu na kwestie estetyczne. Odpowiedni dobór stolarki okiennej odgrywa dziś istotną rolę w procesie aranżacyjnym, dlatego też aktualne trendy warunkują wybory konsumenckie. Jak wyglądają okna, które kupujemy dziś najchętniej, i jakie kryteria bierzemy priorytetowo pod uwagę?
Nie od dzisiaj stolarka „made in Poland” jest symbolem jakości. Wysoką klasę polskich marek działających w tej branży od lat obserwujemy na targach. - Teraz mimo wyzwań spowodowanych pandemią i wojną w Ukrainie, mamy szansę nie tylko na podtrzymanie pozycji lidera, ale także na wykorzystanie zupełnie nowych możliwości - przekonuje Mateusz Szymczak, dyrektor targów WinDoor-tech.