Dbanie o okna nie ogranicza się wyłącznie do ich mycia. Warto regularnie sprawdzać stan szyb i futryn oraz zatroszczyć się o konserwację poszczególnych elementów. To zaledwie kilka nieskomplikowanych czynności, które pozwolą cieszyć się nienagannym stanem stolarki PCV przez długi czas. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Okna PCV czy PVC?
Okna plastikowe to już standard w polskich domach i mieszkaniach. Są trwałe, estetyczne i funkcjonalne, a na dodatek zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną i termiczną. Trudno się zatem dziwić, że już od kilku dekad zastępują swe klasyczne, drewniane odpowiedniki.
Plastikowe okna są też potocznie określane mianem „okien PCV”. Warto jednak wspomnieć, że jest to błędne sformułowanie, a prawidłowa nazwa brzmi: „PVC”. Dlaczego?
Powyższy skrót odnosi się do polichlorku winylu (z angielskiego: Poli Vinyl Chloride), czyli tworzywa sztucznego, wykorzystywanego do produkcji okien. Poprawny skrót to „PVC” lub z polskiego – „PWC”. Jednak przeinaczona nazwa na tyle zadomowiła się w języku polskim, że obecnie większość producentów stosuje ją w swojej ofercie.
Zatem jak dbać o okna plastikowe (czy też PCV), by służyły wiele lat? Oto cztery proste kroki.
Krok 1: mycie
Odpowiednia konserwacja to klucz do wieloletniej żywotności okien. Jednak przed przystąpieniem do tej czynności należy zadbać o dokładne wyczyszczenie szyby i poszczególnych fragmentów futryny. Jest to szczególnie ważny krok w sytuacji, gdy okna zostały dopiero co zainstalowane lub gdy w budynku trwał remont. Zgromadzony pył i kurz mogą powodować trudności przy otwieraniu i zamykaniu skrzydeł, jak również przyczyniać się do blokowania i zniszczenia okuć.
Przed pracami konserwatorskimi warto zatem usunąć wszelkie zanieczyszczenia zalegające w częściach ram, a także w dolnej partii ościeżnicy. Do mycia należy używać środków przeznaczonych do okien PCV. Równie dobrze sprawdzi się jednak płyn do naczyń lub inny łagodny środek myjący. Warto natomiast unikać żrących detergentów, które wykazują właściwości ścierne. Ich użycie grozi uszkodzeniem profilu okiennego i powstaniem mikrouszkodzeń, w które może wnikać trudny do usunięcia brud.
Krok drugi: przegląd i regulacja
Po dokładnym wyczyszczeniu okien można przejść do przeglądu i regulacji zawiasów oraz okuć. W tym celu należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć okno. Jeżeli ta czynność wymaga użycia sporej siły, a skrzydła ciężko się zamykają, to sygnał, że warto zająć się regulacją metalowych elementów.
W pierwszej kolejności należy zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu i – za pomocą klucza imbusowego – dokręcić widoczną z góry śrubę regulacyjną. Na tym etapie trzeba ponownie sprawdzić, czy okno otwiera się swobodnie. Jeśli nie, konieczne będzie odkręcenie lub dokręcenie śruby regulacyjnej. Kolejnym krokiem jest zdjęcie osłonki z dolnej śruby i wyregulowanie położenia skrzydła. Następnie należy przejść do wyregulowania okucia w zawiasie górnym.
Po tych czynnościach warto sprawdzić płynność domykania i uchylania okien. W razie potrzeby można ponownie przeprowadzić regulację lub zlecić to zadanie fachowcom.
Krok trzeci: pielęgnacja okuć i uszczelek
Regularna konserwacja ruchomych elementów okuć zapewnia płynne otwieranie skrzydeł okiennych.
Dlatego przynajmniej raz w roku warto nasmarować zawiasy i punkty ryglowania. W tym celu przyda się olej do konserwacji okuć, wazelina techniczna lub smar silikonowy. Specjalistyczne preparaty są zazwyczaj sprzedawane w buteleczkach z wygodnymi aplikatorami, które ułatwiają nakładanie produktu na ruchome elementy okuć. Podczas pracy warto kierować się wskazówkami podanymi przez producenta.
Kolejne elementy, które wymagają systematycznego przeglądu i renowacji to uszczelki okienne. Z upływem czasu mogą stracić swą elastyczność i sparcieć. Aby tego uniknąć, trzeba je dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć. Do konserwacji można wykorzystać smar lub wazelinę, którą nakłada się na uszczelkę przy pomocy miękkiej ściereczki. Po nasmarowaniu okno powinno pozostać otwarte do całkowitego wyschnięcia preparatu. Czynność należy powtarzać raz lub dwa razy do roku.
Krok czwarty: test szczelności
Po dokładnym wyczyszczeniu i konserwacji stolarki warto wykonać tzw. test docisku. Ten prosty eksperyment pozwoli ocenić szczelność okien. Do przeprowadzenia próby przyda się zwykła kartka papieru. Należy ją umieścić pomiędzy ramą a ościeżnicą, a następnie zamknąć okno i spróbować wyciągnąć papier. Jeżeli kartkę uda się swobodnie wyjąć to znak, że okna wymagają regulacji.
Dla chcącego nic trudnego
Konserwacja plastikowych okien nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zadbać o regularne czyszczenie i pielęgnację zawiasów, okuć oraz uszczelek. Zastosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością przyczyni się do dłuższej żywotności okien. Warto o nich pamiętać!