Specjaliści o szkle, czyli podsumowanie konferencji „Epoka Szkła”
Specjaliści o szkle, czyli podsumowanie konferencji „Epoka Szkła”

Konferencja „Epoka Szkła” zgromadziła specjalistów z różnych branż, by omówić najnowsze trendy i wyzwania związane z tym fascynującym materiałem. Oprócz omawiania najnowszych trendów i wyzwań technologicznych, dyskusja rozszerzyła się na obszary związane ze zrównoważonym rozwojem. Tematem gorącej dyskusji nie były tylko innowacyjne technologie czy aktualna legislacja dotycząca przemysłu szklarskiego, ale także kluczowe kwestie związane z wpływem produkcji i użytkowania szkła na środowisko oraz sposoby jego odpowiedzialnego wykorzystania w kontekście ochrony środowiska naturalnego.

Szkło - materiał z potencjałem

Szkło od wieków fascynuje ludzkość swoją przejrzystością i wszechstronnym zastosowaniem. W pewnym momencie wkroczyło w epokę innowacji, odgrywając kluczową rolę w dziedzinach architektury, technologii, a ostatnio - zrównoważonego rozwoju. Ten niezwykły materiał, z długą historią i bogatymi możliwościami, nieustannie przyciąga uwagę szerokiego grona badaczy, inżynierów i przedsiębiorców, inspirując do poszukiwania nowych rozwiązań i wyzwań. To właśnie jemu poświęcono naukowo-techniczną konferencję pt. „Epoka Szkła”.

Tematyka dyskusji toczących się podczas konferencji objęła szerokie spektrum zagadnień. Specjaliści wskazali na fakt, że szkło obecne jest w naszym życiu na każdym kroku, od opakowań po futurystyczne konstrukcje architektoniczne, dlatego stało się centralnym punktem zainteresowania ze względu na swoje właściwości i potencjał. Bynajmniej nie ograniczono się więc do wykorzystania szkła jako materiału budowlanego. Uczestnicy poszli nawet o krok dalej - w dobie coraz większej świadomości ekologicznej, recykling szkła oraz jego niski wpływ na środowisko określili jako kluczowe aspekty, które warto szczegółowo omówić podczas konferencji.

Gorący temat do dyskusji

Podczas konferencji eksperci z branży mieli okazję przeanalizować aktualne wyzwania, jakie stoją przed przetwórstwem szkła. Wartość tego materiału nieustannie rośnie, w miarę jak odkrywane są nowe sposoby jego wykorzystania. Wzrost cen powodują również zmniejszające się zasoby piasku, co sprawia, że proces produkcji szkła staje w obliczu coraz większych wyzwań. Według ekspertów piasek jest drugim (bezpośrednio po wodzie) najbardziej eksploatowanym zasobem naturalnym na świecie. Co roku zużywa się około 50 bilionów ton piasku i żwiru na potrzeby różnych branż, w tym także do produkcji szkła. Podczas konferencji zauważono, że spadek dostępności tych surowców prowadzi do wzrostu cen, co z kolei wpływa na ekonomię przemysłu szklarskiego.

Potencjalnego rozwiązania tego problemu uczestnicy konferencji upatrują w ekologicznych walorach szkła. Jest  to jeden z niewielu materiałów, które można odzyskiwać w 100% i przetwarzać dowolną ilość razy bez utraty jakości. W związku z tym można się spodziewać rosnącej roli szkła w różnych branżach, od budowlanej, przez motoryzacyjną, elektroniczną, gdzie jest niezbędne do produkcji ekranów urządzeń, aż po spożywczą. Tak wszechstronne zastosowanie czyni szkło materiałem przyszłości i tłumaczy jego rosnące znaczenie na globalnym rynku.

Dyskusji poddano również aspekty prawne związane z produkcją i użytkowaniem szkła. Sporo uwagi skupiły na sobie zmieniające się wkrótce zasady dotyczące zbiórki i odbioru odpadów budowlanych, wśród których odrębną frakcję stanowić będzie szkło. Obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych miał wejść w życie 1 stycznia 2023, jednak termin przesunięto o dwa lata. Oznacza to, że zmiany zaczną obowiązywać za ok 8 miesięcy, a nie wszyscy są jeszcze do tych zmian przygotowani. 

Zdaniem ekspertów

Konferencja „Epoka Szkła” zgromadziła wybitnych ekspertów, których specjalizacje obejmują szeroki zakres zagadnień związanych ze szkłem - począwszy od jego produkcji, poprzez przetwórstwo, aż po recykling. Doświadczeni uczestnicy konferencji to nie tylko naukowcy, lecz także praktycy, którzy na co dzień zajmują się tematyką szkła w swoich zawodach. Każdy z nich wnosił cenne doświadczenie i wiedzę, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz rozwiązaniami dotyczącymi wyzwań związanych ze szkłem.

- Udział w takiej konferencji jak „Epoka Szkła” to dla firm nie tylko szansa, ale wręcz obowiązek. Z jednej strony mamy możliwość wsłuchania się w różnorodne perspektywy, poznanie problemów i wyzwań branży bezpośrednio od osób, które na co dzień się z nimi zmagają. To cenna lekcja, która pozwala nam lepiej zrozumieć kontekst naszej działalności i odpowiednio dostosować plany i strategie. Z drugiej strony konferencje tego typu to doskonała okazja do dzielenia się własnymi wnioskami, osiągnięciami i analizami. W końcu żadna firma nie funkcjonuje w próżni. Wymiana wiedzy i doświadczeń może przynieść korzyści dla wszystkich uczestników, prowadząc do wzrostu efektywności i innowacyjności w branży szklarskiej. Dlatego właśnie w imieniu Pilkington IGP postanowiliśmy wziąć aktywny udział w tym wydarzeniu, angażując dwóch ekspertów - Szymona Fita oraz Ryszarda Chłopka, którzy z pasją wypowiedzieli się na tematy związane z branżą szklarską i jej roli w zrównoważonym rozwoju – mówi Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.

Spotkania i dyskusje podczas konferencji nie tylko umożliwiły wymianę poglądów i doświadczeń, ale także okazały się silnym bodźcem do dalszych badań i działań mających na celu rozwój tej istotnej dziedziny. Okazuje się, że to motywuje do aktywności o wiele bardziej niż zmiany legislacyjne czy presja środowiskowa. Stąd wniosek, że konferencja „Epoka Szkła” to nie tylko forum do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także inspirująca platforma do poszukiwania rozwiązań na przyszłość.

 

źródło: Pilkington IGP