Poprawny montaż warstwowy podnoszono-przesuwnego przeszklenia wielkogabarytowego
Poprawny montaż warstwowy podnoszono-przesuwnego przeszklenia wielkogabarytowego

Przesuwne drzwi tarasowe to rozwiązanie, na które decyduje się aktualnie zdecydowana większość inwestorów. Systemy dedykowane do konstruowania tego typu przeszkleń pozwalają na realizację śmiałych wizji architektonicznych, w tym przeszkleń wielkogabarytowych o szerokości do 6,5 m i wysokości do 2,7m. Przy takich wymiarach, konstrukcje osiągają wagę kilkuset kilogramów, dlatego znacznie łatwiej jest sterować skrzydłami przesuwnymi niż tradycyjnymi – rozwiernymi. Zarówno możliwości techniczne jak i komfort obsługi tego rodzaju rozwiązań sprawiają, że ich popularność wciąż rośnie. Należy jednak pamiętać, że o satysfakcji z ich użytkowania w znacznej mierze decyduje montaż. Osadzanie wielkogabarytowych przeszkleń przesuwnych, zwłaszcza przy zastosowaniu metod tzw. ciepłego montażu wymaga szczególnej staranności. O czym należy pamiętać podczas kolejnych etapów tego przedsięwzięcia?

 

Dodatkowe uszczelnienie

 

 

 1. Prace przygotowawcze – w zależności od wybranej metody montażu (warstwowy na taśmy rozprężne, warstwowy na folie okienne, w warstwie ocieplenia) oraz materiałów, z których wykonane są ściany, prace te będą wyglądały nieco inaczej. I tak np. mając dom wybudowany z pustaka szczelinowego, np. Porothemu, należy pamiętać, że przed montażem konieczne będzie wyrównanie ościeży. Może się także okazać, że wymagane będzie przygotowanie podmurówki na określoną wysokość, a jakość tej podmurówki będzie miała kluczowe znaczenie dla funkcjonowania podnoszono –przesuwnego okna tarasowego.

RADA: Do wyrównania ościeży zaleca się stosować materiały odporne na wilgoć. Nie mogą to być tynki, a w szczególności należy unikać tynków gipsowych. W zależności od rodzaju ściany, zastosowanie mogą natomiast znaleźć zaprawy termoizolacyjne, kleje do styropianu itp.

 

 

 1. Pomiar – dokonując pomiarów należy pamiętać o uwzględnieniu wysokości posadzki i poszerzeń systemowych, jeśli mają one zostać zastosowane oraz o zachowaniu odpowiednej szerokości szczelin dylatacyjnych, właściwych dla materiałów, które mają pełnić rolę uszczelnienia (piana poliuretanowa, folie okienne, taśmy rozprężne).

RADA: W przypadku konstrukcji wielkogabarytowych zalecane jest wykorzystanie poszerzeń systemowych zamiast wykonania podmurówek. Element ten ułatwia zamocowanie dolnej części przeszklenia i zapewnia odpowiednią sztywność części progowej konstrukcji.

 

Rozładunek

 

 

 1. Rozładunek – im większe konstrukcje mają zostać zamontowane – tym trudniejszy jest to etap. Coraz częściej ważące kilkaset kilo konstrukcje wielkogabarytowe przewożone są nieoszklone lub w częściach, aby umożliwić ekipie montażowej bezpieczne przeniesienie ich na miejsce montażu. Dobrym rozwiązaniem jest użycie sprzętu budowlanego w postaci różnego rodzaju dźwigów, podnośników i wózków.

RADA: Przed wyładowaniem okien warto zadbać o swobodny dostęp do otworu okiennego np. ułożyć ścieżkę z płyt OSB i po niej przetransportować przeszklenia na miejsce montażu, minimalizując ryzyko uszkodzenia okien.

 

Montaż kotew

 

 

 

 1. Przygotowanie okien do wstawienia:

  1. przykręcanie kotew - w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych zalecany jest montaż z wykorzystaniem dybli lub śrub mocowanych przez ramę, ze względu na wytrzymałość takiego zespolenia, jednak montaż na kotwy, przy zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy miejscami mocowania oraz przy użyciu odpowiedniej jakości tych elementów, również jest możliwy. Rozmieszczenie elementów montażowych opisane jest w wytycznych montażowych dostępnych na stornie internetowej Vetrex. Dobre efekty przynosi także tzw. montaż mieszany, w którym boczne ścianki mocowane są na dyble, a górna i dolna - na kotwy.

RADA: Jeżeli natomiast inwestor wybierze montaż na dyble – możliwe jest wykonanie otworów w ramie już w fabryce, co skraca czas montażu, minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia podczas nawiercania przelotów oraz gwarantuje ich właściwe umiejscowienie, co przekłada się na solidność montażu i długoletnie, bezproblemowe użytkowanie okna. Aby zapewnić odpowiednie mocowanie, niektóre otwory będą się znajdować w widocznych miejscach, które można zamaskować odpowiednimi zaślepkami.

 

Oklejanie okna taśmą rozprężną

 

 

  1. oklejanie ram taśmami rozprężnymi bądź foliami okiennymi – dzięki taśmom rozprężnym możliwe jest uzyskanie dobrych parametrów w zakresie szczelności i izolacji akustycznej oraz izolacyjności termicznej. Podobny efekt można uzyskać przy zastosowaniu folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych i wypełnieniu przestrzeni pomiędzy ramą a ościeżem pianą poliuretanową. Jest to jednak bardziej pracochłonna metoda.

 

RADA: Bardzo istotne jest to, aby taśmy dobrze przylegały do powierzchni, na którą zostaną naklejone. Od staranności zamocowania taśm zależy uzyskanie maksymalnych korzyści z montażu. Należy także pamiętać że większość folii okiennych nie jest odporna na działanie UV i w związku z tym w przeciągu 2-3 miesięcy od ich montażu należy zamontować elewację budynku lub w inny sposób zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV.

 

 1. Wypoziomowanie – w przypadku montażu przeszkleń o dużych gabarytach, właściwe wypoziomowanie jest szczególnie istotnym etapem montażu, ponieważ ma wpływ na funkcjonowanie okna. Niestaranne wypoziomowanie może skutkować utrudnionym przesuwaniem skrzydeł.

RADA: Dobrze wypoziomowana konstrukcja przesuwa się płynnie bez zacięć. Dobrym pomysłem na wypoziomowanie nawet 6-metrowej konstrukcji jest użycie niwelatora laserowego, przy użyciu którego precyzyjnie określimy położenie konstrukcji.

 

Klocki dystansowe klocki nośne

 

 

 

 1. Podklinowanie konstrukcji przy użyciu klocków nośnych - aby zapewnić konstrukcji odpowiednią płaszczyznę podparcia, klocki z twardego PVC umieszcza się pod ramą okna lub pod poszerzeniem - jeśli zostało ono zastosowane. Brak podklinowania może skutkować wadliwym funkcjonowaniem skrzydeł podnoszono-przesuwnych, powodując nieszczelności pomiędzy skrzydłem a progiem. Istotne jest prawidłowe rozmieszczenie klocków. Powinny one znajdować się pod wszystkimi fragmentami łączenia pionowych i poziomych elementów ramy, a odległości pomiędzy klockami nośnymi nie powinny przekraczać 50cm. Dokładne rozmieszczenie jest zawarte w instrukcji montażu.

Rozmieszczenie klocków nosnych w oknach Vetrex Slide

 

 

RADA: W przypadku przeszkleń wykonywanych w systemach o dużej głębokości trzeba zastosować zarówno podparcie jak i mocowanie na wewnętrznej i na zewnętrznej części ościeżnicy. Absolutnie nie wolno wyjmować klinów nośnych po zakończonym montażu.

 1. Zaszklenie skrzydeł – ze względu na ciężar konstrukcji szyby do okien podnoszono –przesuwnych przyjeżdżają na budowę osobno. Szyby te po montażu ramy ze skrzydłami w otworze okiennym należy zaszklić, operacja ta jest dosyć skomplikowana głównie z powodu dużych wymiarów szyb oraz ich ciężaru.

RADA: Do szklenia dużych konstrukcji warto zastosować specjalne przyssawki, które pozwalają chwycić szybę w odpowiedni sposób.

 

 

Przekrój Vetrex Slide z poszerzeniem

 

 

 

 

 

 

 źródło: VETREX