ELEGANT - nowa generacja systemów okiennych
ELEGANT - nowa generacja systemów okiennych

Firma Deceuninck wdrożyła nowatorski system kształtowników z PVC Elegant, w którym zastosowano pionierską koncepcję iCOR, polegającą na użyciu jednego uniwersalnego rdzenia do różnych kształtowników okiennych. System Elegant łączy w sobie doskonałe parametry termiczne oraz techniczno-użytkowe z minimalistycznym designem.

 

INNOWACYJNOŚĆ UNIWERSALNEGO RDZENIA

Wspomniana już powyżej nowatorska koncepcja iCOR, zastosowana po raz pierwszy w systemie Elegant, realizuje zasadę jednego uniwersalnego rdzenia współpracującego z różnymi kształtownikami (zwanymi popularnie profilami) okiennymi. Przekrój takiego rdzenia przedstawiono na rys. 1. Uniwersalność rdzenia iCOR pozwala na połączenie każdego typu ramy ościeżnicy z dowolną serią skrzydła. Może to być skrzydło zlicowane bądź proste, wzmocnione włóknem szklanym lub z wypełnieniem termicznym. Przykładowy przekrój kształtowników ramy ościeżnicy oraz skrzydła okna wraz z uniwersalnym rdzeniem pokazano na rys. 2.  Zastosowanie zaprezentowanego rozwiązania daje przede wszystkim możliwość personalizacji oferty, pozwalającej wyróżniać się na rynku budowlanym. Do dalszych korzyści uzyskiwanych przez producentów okien z kształtowników systemu Elegant zaliczyć należy optymalizację stanów magazynowych, wynikających z opcji wykorzystania tych samych skrzydeł dla różnych głębokości zabudowy ramy ościeżnicy oraz znacząca redukcja złożoności produkcji w połączeniu z wyjątkową możliwością w zakresie stosowania uszczelnienia środkowego. Dodać jeszcze należy, iż opisana technologia będzie stanowiła bazę dla wszystkich kolejnych kształtowników oferowanych przez firmę Deceuninck, różniących się kształtem i głębokością zabudowy.

                      rys. 1                                                                          rys. 2

Wspomniany producent wytwarza swoje wyroby w ramach idei zrównoważonego budownictwa, w związku z czym do produkcji kształtowników wykorzystywany jest m.in. innowacyjny, wysokiej jakości materiał uzyskiwany z recyklingu PVC. W systemie Elegant opcjonalnie jest stosowany ekologiczny rdzeń produkowany w technologii EcoPowerCore (EPC), który będąc materiałem odzyskanym, cechuje się także bardzo dobrymi parametrami mechanicznymi. Jego właściwości izolacji termicznej, wytrzymałości i trwałości nie odbiegają od właściwości materiału pierwotnego.

 

ZALETY SYSTEMU ELEGANT

Kształtowniki Elegant stanowią precyzyjnie przemyślany system, wyznaczający nowe trendy w stylistyce okien tworzywowych. Wyróżnia go nowoczesny design, w postaci smukłych i wyrazistych kształtów, z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami oraz bardzo wąskiej przylgi. Ponadto zastosowano po stronie wewnętrznej niespotykane w oknach z kształtowników PVC prostokątne listwy przyszybowe, połączone pod kątem prostym.  Elegant jako system okienny nowej generacji, jest doskonałą wizualną alternatywą dla otworowych wyrobów aluminiowych. Podkreślić należy, iż wizualne różnice między systemem Elegant oraz systemami aluminiowymi są praktycznie niewidoczne, i w obu przypadkach nadają budynkom stylowy, elegancji i nowoczesny wygląd.

Prezentowany system wyróżnia się nie tylko stylem, ale również bardzo korzystnymi parametrami techniczno-użytkowymi. Sześciokomorowy kształtownik gwarantuje bardzo dobre właściwości izolacji termicznej oraz akustycznej. Pozwala także na realizację stabilnych konstrukcji okiennych o dużych wymiarach, nawet do 2 500 mm, co umożliwia wykorzystanie pełnej wysokości pomieszczeń, w sposób zapewniający maksymalne  doświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Jednocześnie okna charakteryzują się dużą trwałością, łatwością użytkowania, a także wysokim bezpieczeństwem, zwiększonym poprzez zastosowanie w kształtownikach stabilnych stalowych rdzeni. System daje także możliwość zainstalowania w skrzydłach specjalnych, bardzo grubych pakietów szybowych. Zastosowanie takich okien pozwala w efektywny sposób osiągnąć standardy domu pasywnego.  Przekroje skrzydła i ościeżnicy okna wykonanego z kształtowników systemu Elegant obrazuje fot. 1.

Jak deklaruje producent, system Elegant jest dostępny w szerokiej gamie wykończeń powierzchni kształtowników, co umożliwia dobranie odpowiedniego odcienia do projektowanego budynku. Do wyboru oferuje się ponad 40 kolorów folii o strukturze gładkiej, drewnopodobnej, matowej oraz metalicznej. Rdzeń w szarym kolorze dodatkowo podkreśla aluminiowy wygląd kształtowników okiennych. Przykładowy budynek z zainstalowanymi oknami wykonanymi z kształtowników Elegant przedstawiono na fot. 2.

 

PARAMETRY TECHNICZNO-UŻYTKOWE

System Elegant wyróżnia się sześciokomorowym kształtownikiem z PVC  o bardzo nowoczesnej konstrukcji, charakteryzującej się m.in. możliwością potrójnego szklenia, centralną uszczelką i opcjonalnym wzmocnieniem. Standardowo kształtowniki PVC zarówno skrzydła jak i ościeżnicy są wzmocnione sztywnymi i dopasowanymi kształtownikami stalowymi. Opcjonalnie skrzydła okna mogą być wykonane w innowacyjnej technologii ThermoFibra, eliminującej konieczność stosowania stalowych kształtowników. Technologia ta wykorzystuje włókno szklane, które w połączeniu ze specjalnym wzmocnieniem termicznym Forthex, zapewnia maksymalną stabilność i bardzo wysokie wartości izolacyjności termicznej. Ponadto umożliwia produkcję okien o dużych rozmiarach przy znacznie mniejszej masie. Producent podaje w swych materiałach informacyjnych, iż okna w systemie Elegant mogą osiągać następujące wartości współczynnika przenikania ciepła:

  • ze wzmocnieniem stalowym – Uf = 0,93 [W/(m²·K)],
  • wykonane w technologii ThermoFibra – Uf  = 0,88 [W/(m²·K)].

Tak korzystne parametry termoizolacyjności, a także w zakresie przepuszczalności powietrza i szczelności na przenikanie wody opadowej, wynikają również ze stosowania trzech obwodowych uszczelek (zewnętrznej, wewnętrznej i środkowej tzw. centralnej).

Jedną z cech charakterystycznych okien systemu Elegant jest możliwość szklenia skrzydeł pakietami trzyszybowymi o maksymalnej grubości 70 mm, zapewniającymi uzyskanie powyżej podanych wartości współczynników przenikania ciepła oraz wysokiej izolacyjności akustycznej. Ponadto system pozwala na zastosowanie różnych sposobów wklejania pakietów szybowych: za pomocą klejów (na krawędzi szyby lub od strony wrębu szybowego), albo przy pomocy taśmy. Umożliwia to produkcję wyrobów o wysokości nawet 2 600 mm.

W oknach można stosować standardowe, czyli mocowane nawierzchniowo okucia, jak i również kryte np. zawiasy. Kształtowniki są wyposażone w rowek okuciowy o szerokości 13 mm, co umożliwia montaż specjalistycznych okuć o zwiększonej odporności na włamanie.

fot. 3                                                                                                fot. 4

System Elegant wyróżnia dwie wersje kształtowników, pozwalających na wytwarzanie okien zlicowanych i niezlicowanych tzw. prostych. Do okien zlicowanych zalicza się takie wyroby, w których zewnętrzne powierzchnie kształtowników ram skrzydeł i ościeżnic leżą w jednej płaszczyźnie. Wersja ta jest polecana jako optymalna wizualna alternatywa dla okien aluminiowych. Fragment przykładowego okna zlicowanego pokazano na fot. 3. Z kolei oknem niezlicowanym określamy wyrób, w którym zewnętrzne powierzchnie kształtowników ram skrzydła i ościeżnicy nie leżą w jednej płaszczyźnie. Obrazuje to fragment okna przedstawiony na fot. 4.

Istotnym parametrem okien jest głębokość zabudowy, wynosząca:

  • w odniesieniu do ramy ościeżnicy:  76 mm,
  • w odniesieniu do ramy skrzydła:

- okno zlicowane:  92 mm,

- okno niezlicowane;  80 mm.

Przyjmuje się, iż głębokość zabudowy wynosząca 76 mm jest optymalna do zastosowania zarówno w nowym budownictwie, jak i w remontowanych lub modernizowanych budynkach.

Jak podaje w swych materiałach informacyjnych producent, dostępne są różnego rodzaju wyroby budowlane kompatybilne z oknami typu Elegant, co umożliwia harmonijne wykończenie elewacji budynków. Mogą to być przykładowo drzwi przesuwno-podnoszone HST, system rolet PROtex 2.0 lub też odpowiedni system fasadowy.

 

 

 inż. Zbigniew Czajka

Literatura                                                                                                                              

Materiały informacyjne firmy Deceuninck