Najlepszy debiut targowy roku
Najlepszy debiut targowy roku

28 marca sukcesem zakończył się organizowany w Kielcach po raz pierwszy Salon Technologii Obróbki Metali STOM. Swoje produkty na powierzchni 2 500 metrów kwadratowych zaprezentowało ponad 170 firm z Polski i zagranicy. W tym samym czasie odbyły się także Targi Produkcji, Przetwórstwa i Obróbki Szkła oraz Ceramiki PROGLASS, a także XIII Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ. Imprezę odwiedziło w sumie blisko 3 500 zwiedzających.

Oprócz polskich firm w targach STOM udział wzięło kilkadziesiąt firm między innymi z Niemiec, Czech, Finlandii, Japonii, Włoch, Austrii, Szwajcarii, Tajwanu, Holandii, Szwecji, Izraela, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. Podczas salonu zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu obróbki metali, oprzyrządowania technologicznego obrabiarek, oprogramowania, wspomagania komputerowego procesów obróbki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Na stoiskach można było zobaczyć maszyny, narzędzia, roboty, automaty, ale i całe linie technologiczne. Ponadto podczas Salonu Technologii Obróbki Metali STOM w Kielcach nie zabrakło też specjalistycznych szkoleń oraz certyfikacji. Swoje stoiska zaprezentowały instytucje, instytutu, stowarzyszenia, jednostki badawczo-rozwojowe, ośrodki targowe oraz wydawnictwa branżowe. Na wystawie nie zabrakło także rynkowych hitów i nowości, które swój debiut miały na tych właśnie targach.

Ciekawostką na targach STOM był między innymi FARO Photon Laser Scanner LS. To przenośne, skomputeryzowane urządzenie pomiarowe, które skanuje, odtwarza cyfrowo i rejestruje wszystkie wymiary wybranego przedmiotu lub obszaru, tworząc na ekranie komputera obraz przypominający fotografię trójwymiarową. Wśród nowych akcesoriów znajduje się wspornik do kolorowych zdjęć o wysokiej rozdzielczości oraz uchwyt umożliwiający proste i bezpieczne przenoszenie urządzenia. Zarówno specjalistów, jak i zwykłych zwiedzających podczas kieleckich targów STOM interesowały również Bi-metalowe piły taśmowe SMART, które stworzone zostały specjalnie do cięcia zarówno materiałów twardych jak i materiałów miękkich. Eliminuje to konieczność zmiany piły przy zmianie ciętego materiału. Natomiast SMART – TOP to piły o zwiększonej odporności na nierównomierne obciążenia przy zachowaniu twardości ostrzy.

Targi STOM zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na zwiedzających, ale także na wystawcach, którzy już zapowiedzieli swój udział w kolejnych edycjach targów – Jestem bardzo mile zaskoczony – tak podsumowuje STOM prezes firmy APX Technologie z Warszawy. – Kielce to doskonałe miejsce na tego typu imprezę. Przyjeżdżają tu kontrahenci z całej Polski. Dogodny jest także termin wystawy, ponieważ nasi klienci wiosną budzą się do życia, planują kolejne wydatki i właśnie podczas kieleckiego STOM podejmowali ostateczne decyzje co do tego, jaki sprzęt zakupić. Osobiście dokonałem tu przynajmniej kilku bardzo korzystnych transakcji i mam zamiar wrócić na te targi za rok.
- STOM to targi z przyszłością – tak o wystawie mówi Michał Dusza z H&J Maschinentechnik – Podczas trzydniowego pobytu w Kielcach spotkaliśmy się z ogromną rzeszą klientów z całej Polski. Zadowoleni jesteśmy także z dobrej obsługi i współpracy ze strony organizatorów.

Równolegle z Salonem Technologii Obróbki Metali STOM, również po raz pierwszy odbyły się Targi Produkcji, Przetwórstwa i Obróbki Szkła oraz Ceramiki PROGLASS. Impreza ta to unikat na polskim rynku targowym. Targi przeznaczone są dla producentów wyrobów ze szkła i ceramiki, narzędzi zarówno z kraju jak i zagranicy, urządzeń i maszyn do obróbki szkła, sprzętu i wyposażenia dla przemysłu szklarskiego oraz ceramicznego, środków chemicznych, potrzebnych w przemyśle szklarskim. W tym roku prezentowane były produkty o szerokim spektrum zastosowań: od wyrobów codziennego użytku, po wysokospecjalistyczne nowoczesne materiały dla techniki. Ponadto wystawcy zaprezentowali szeroki wybór pieców hutniczych. Na jedynej tego typu wystawie w Polsce można było zapoznać się niemal ze wszystkimi rynkowymi nowościami z branży. Natomiast podczas towarzyszącemu targom dwudniowego seminarium poruszane były zagadnienia z zakresu nowości technologicznych w przemyśle szklarskim i ceramicznym.

W dniach 26 – 28 marca w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbyły się także XIII Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ. Swoje wyroby, podobnie jak na targach PROGLASS, przedstawiają firmy polskie i zagraniczne z Litwy, Iranu, Francji, Holandii, Izraela, Portugalii, Austrii, Chin i Włoch. Na stoiskach można było zobaczyć między innymi kamień surowy jak piaskowiec, marmur, granit, ale również kamień budowlany czy kamienne półprodukty. Nie zabrakło jednak także maszyn do obróbki tego surowca, narzędzi tnących, środków do konserwacji czy urządzeń do wyrobu kamieni ozdobnych. Ze względu na specyfikę branży i prezentowanej oferty kielecka ekspozycja jest jedną z niewielu tego rodzaju imprez w Polsce. Wystawa ma charakter kameralny, ale jest warta odwiedzenia, szczególnie polecana przedstawicielom zakładów kamieniarskich, architektom, inwestorom budowlanym i wykonawcom, a także indywidualnym odbiorcom. To właśnie na kieleckiej wystawie można zdobyć najnowsze informacje o obowiązujących standardach i nowościach pojawiających się na rynku oraz porozmawiać ze specjalistami z branży kamieniarskiej z różnych krajów.
Podczas wystawy INTERKAMIEŃ odbyła się także specjalna konferencja naukowa „Kamień w budownictwie”.

Wszystkie trzy imprezy odwiedziło blisko 3 500 osób.