Najnowocześniejsze okna to skomplikowane konstrukcje technologiczne. Wykorzystywane są w nich drewno, PVC i aluminium. W efekcie powstają systemy okienne, które mogą wydawać się skomplikowane w konserwacji. Nic bardziej mylnego, konserwacja okien drewniano-aluminiowych lub PVC z nakładką aluminiową, jest bardzo prosta i nie wymaga wiele wysiłku.
Ochronne działanie
aluminium
Wykorzystanie aluminium w oknach powoduje, że z zewnątrz, czyli ze strony, z której są najbardziej narażone na zniszczenie, okna są zabezpieczone. Nie wymagają zatem żadnych specjalnych zabiegów.
– Okna drewniano-aluminiowe wymagają mniej zachodu w konserwacji niż typowe okna drewniane. Od zewnątrz nakładka aluminiowa daje ten komfort, że praktycznie nie trzeba używać żadnych specjalnych specyfików. Aluminium wystarczy przemyć wilgotną szmatką i przetrzeć. Można do tego użyć ogólnie dostępnych środków czystości – mówi Dariusz Olszewski, specjalista IFTM Internorm
Rozwiązania stosowane w procesie produkcji Internorm sprawiają, że drewno, które jest w oknie od strony wewnętrznej, również nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy przecierać je od czasu do czasu miękką wilgotną szmatką, ewentualnie ze środkiem do pielęgnacji drewna.
– Na rynku dostępne są specjalne zestawy do pielęgnacji okien drewnianych, ale generalnie jako producent nie rekomendujemy takich konkretnych środków – tłumaczy specjalista Internorm.
Podobnie jest z oknami wykonanymi z PVC, które Internorm oferuje z nakładką aluminiową od zewnętrznej strony. Także w tym przypadku aluminium w zasadzie nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów a jedynie przemycia od czasu do czasu.
– Może się zdarzyć, że nakładka aluminiowa ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Jeśli jest ono niewielkie, to wystarczą specjalne sztyfty, którymi można ubytki uzupełnić – mówi Dariusz Olszewski
Wewnętrzna strona okien z PVC wymaga już uwagi. Można je czyścić ogólnie dostępnymi środkami czystości, pod warunkiem, że nie zawierają amoniaku. Może on bowiem wchodzić w reakcję i zniszczyć zewnętrzną powłokę okna.
Zawiasy i uszczelki
Raz do roku konserwacji powinno się poddawać uszczelki i okucia. W oknach Internorm stosowane są specjalne uszczelki ze sztucznego kauczuku EPDM, które dobrze poddają się konserwacji.
– Uszczelki dobrze poddają się konserwacji wazeliną techniczną. Wszystkie elementy metalowe, czyli zawiasy, suwnice, narożniki dobrze jest raz w roku konserwować specjalnym olejem do okuć, który można bezproblemowo nabyć w sklepach – mówi specjalista IFTM Internorm.
Serwis wynikający
z gwarancji
Klienci, którzy zdecydowali się kupić okna Internorm, mogą korzystać z serwisu, który polega na regulacji okien i dokonywaniu konserwacji, w ciągu trzech lat trwania gwarancji. Także po końcu okresu gwarancyjnego można skorzystać z usług fachowców. W Internorm funkcjonuje specjalny system zapewniający funkcjonalność okien przez 30 lat, pod warunkiem, że konstrukcja ramowa, czyi rama i skrzydło nie będą wykazywały uszkodzeń. Ten okres rozpoczyna się od dnia produkcji okna.
Jak zatem widać, nie należy obawiać się konserwacji nowoczesnych okien. Technologie produkcji i jakość rodem z Austrii sprawiają, że okna są bardzo wytrzymałe i potrzebują jedynie podstawowych zabiegów. Jeśli zajdzie taka potrzeba w bardziej zaawansowanej regulacji można posłużyć się specjalistami Internorm. System ten, co udowodniła firma funkcjonując od 80 lat, doskonale się sprawdza, tak jak sprawdzają się okna Internorm.