MAAG Polska wyznacza nowe standardy ekologicznej produkcji
MAAG Polska wyznacza nowe standardy ekologicznej produkcji

Czy przetwórstwo tworzyw sztucznych może stać się bardziej ekologiczne? MAAG Polska pokazuje, że innowacyjne technologie i zrównoważony rozwój mogą iść w parze. Od fotowoltaiki, przez katalizatory oczyszczające emisję, po prace nad alternatywnymi surowcami – firma wyznacza nowe standardy ekologiczne w branży. Jakie działania podejmuje i jakie wyzwania dotyczące ochrony środowiska stoją przed sektorem meblarskim i branżą stolarki otworowej?

MAAG Polska podejmuje szereg działań proekologicznych, aby minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Firma zainstalowała na dachu zakładu instalację fotowoltaiczną, co pozwala na wykorzystanie energii odnawialnej. Dodatkowo, nowoczesny katalizator zakupiony w 2024 roku skutecznie oczyszcza gazy powstające podczas nakładania farb, lakierów i primera, redukując emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

- W trosce o środowisko zrezygnowaliśmy także z ogrzewania budynków gazem, wybierając bardziej ekologiczne rozwiązania. Kluczowym elementem strategii jest również gospodarka obiegu zamkniętego – odpady produkcyjne są ponownie wykorzystywane do wytwarzania innych produktów – mówi Michał Nowrotek, prezes zarządu MAAG Polska.

Alternatywne surowce zamiast PVC

MAAG Polska intensywnie pracuje nad rozszerzeniem swojego asortymentu o rozwiązania wykonane z materiałów alternatywnych do PVC. Celem firmy jest wdrożenie w kolejnej dekadzie nowych surowców, które pozwolą na dalsze ograniczenie wpływu produkcji na środowisko. To działanie wpisuje się w ogólną tendencję przemysłu do poszukiwania ekologicznych zamienników tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Badania i rozwój na rzecz zrównoważonego przetwórstwa

Dział badawczo-rozwojowy MAAG Polska skupia się na dwóch kluczowych obszarach. Pierwszym z nich jest wdrożenie obiegu zamkniętego w zakresie surowców, co umożliwia efektywne wykorzystywanie odpadów produkcyjnych.

- Drugim obszarem jest opracowywanie nowych metod wytłaczania z alternatywnych materiałów. Współpracujemy z producentami granulatów nad opracowaniem formuł, które pozwolą na wytwarzanie wysokiej jakości obrzeży meblowych z surowców innych niż PVC – wskazuje wyjaśnia Michał Nowrotek, prezes zarządu MAAG Polska.

Przyszłość branży przetwórstwa tworzyw sztucznych

Eksperci MAAG Polska przewidują, że w perspektywie 10–15 lat w przetwórstwie tworzyw sztucznych nie zajdą radykalne zmiany. Surowce pochodzące z ropy naftowej nadal będą powszechnie stosowane, choć niektóre komponenty będą stopniowo zastępowane przez nowoczesne, mniej szkodliwe odpowiedniki. Natomiast ogromne postępy zostaną dokonane w zakresie recyklingu, co pozwoli na skuteczniejsze przetwarzanie materiałów bez utraty ich jakości. Przyszłość branży będzie oparta na rozwijaniu technologii zamkniętego obiegu surowców.

- Sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych stoi przed koniecznością dostosowania się do coraz bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych. MAAG Polska już dziś spełnia rygorystyczne normy środowiskowe i planuje dalsze działania w tym kierunku. Produkcja w branży jest stopniowo optymalizowana. Modernizacja wysoko energochłonnych technologii, takich jak wytłaczarki, pozwala ograniczyć zużycie energii. W kolejnych latach podobne zmiany obejmą inne obszary produkcji, co sprawi, że efektywność energetyczna stanie się kluczowym czynnikiem rozwoju – podkreśla Sławomir Trela, wiceprezes spółki MAAG Polska.

Kluczowe wyzwania dla branży

Największym wyzwaniem dla firm, zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych, jest zwiększenie udziału materiałów nadających się do recyklingu oraz ponowne ich wykorzystanie. Istotne jest również ograniczenie energochłonności produkcji oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. W przyszłości kluczową rolę odegra jeszcze szersze wdrażanie obiegu zamkniętego, co pozwoli na dalszą minimalizację wpływu produkcji na środowisko.

Recykling i gospodarka obiegu zamkniętego

Aby dostosować się do rosnących wymagań w zakresie recyklingu, konieczne są inwestycje w nowoczesne technologie przetwarzania surowców wtórnych. Wiceprezes spółki MAAG Polska, Sławomir Trela, zwraca uwagę, że wraz z rosnącymi wymogami regulacyjnymi zmieniają się także standardy produkcji.

- Tradycyjne technologie przestają być wystarczające do efektywnego wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu. Dlatego kluczowe będzie udoskonalanie metod poprawiających jakość i właściwości wtórnych surowców, aby możliwe było ich wielokrotne wykorzystanie.

MAAG Polska konsekwentnie wdraża strategie proekologiczne, pokazując, że sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych może skutecznie łączyć innowacje technologiczne z troską o środowisko. Zrównoważony rozwój, nowe inwestycje, dbałość o ekologię oraz innowacyjne podejście do logistyki i produkcji czynią firmę solidnym partnerem zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

źródło: MAAG Polska