Razem dla ochrony klimatu
Razem dla ochrony klimatu

Firma Döpfner specjalizująca się w dziedzinie konstrukcji okiennych, stawia na ciepłe ramki dystansowe firmy SWISSPACER

Wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju w konstrukcji poszczególnych elementów budynku jest przedmiotem szczególnej troski rodzinnej firmy Döpfner. Przejawia się ona w całym procesie produkcji - począwszy od wyboru surowców, poprzez logistykę, potem produkcję, aż po recykling. Copyright: Döpfner

 

Ochrona klimatu od wielu lat jest priorytetem dla założonej w 1906 roku w Gerolzhofen firmy Döpfner. Drewniane i drewniano-aluminiowe okna produkowane są zgodnie z surowymi kryteriami dbałości o ekologię i posiadają unikalny w branży certyfikat Eco-Footprint. Podejście do zrównoważonego rozwoju jest tu traktowane w sposób całościowy i w najdrobniejszych szczegółach i dlatego  zdecydowano się stosować nowoczesne i energooszczędne ciepłe ramki dystansowe firmy SWISSPACER. 

"Naturalnie inaczej": to motto, którym przyświeca rodzinnej firmie Döpfner z tradycjami sięgającymi obecnie czwartego pokolenia. W swojej siedzibie, w Dolnej Frankonii, produkuje wysokiej jakości drewniane i drewniano-aluminiowe okna i drzwi przesuwne. Wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju w konstrukcji poszczególnych elementów budynku jest zadaniem  dwóch dyrektorów zarządzających - Franka i Mario Döpfnerów oraz ich 100 pracowników. Przejawia się to w całym procesie produkcji - począwszy od wyboru surowców, poprzez logistykę, produkcję, aż po recykling.

Wysokiej jakości okna wykonane z drewna krajowego

Frank Döpfner: "Jesteśmy całkowicie zaangażowani w zrównoważoną gospodarkę leśną i używamy tylko rodzimych gatunków drewna z naszego regionu, poświadczonych uznanym znakiem ekologicznym „Holz von Hier [Drewno stąd]”." Ponadto producent poddaje swoje okna specyficznej ocenie produktu - opartej na naukowych podstawach procedurze Eco-Footprint, która wykonywana jest przez niezależnych ekspertów z BS-Umweltberatung. Oprócz zużycia zasobów w ocenie uwzględnia się również takie czynniki jak wpływ na różnorodność biologiczną, możliwości późniejszego wykorzystania oraz sprawiedliwość społeczną. "W ten sposób nasi klienci i partnerzy mogą szybko i bezpośrednio zrozumieć, że pracujemy ze znacznie mniejszym śladem ekologicznym w porównaniu z innymi materiałami do produkcji ram okiennych i że oferujemy rozwiązania wyłącznie przyjazne dla środowiska. To gwarantuje kompleksową, przejrzystą i przede wszystkim uczciwą informację o naszych produktach - dodaje Frank Döpfner.

Zrównoważony rozwój przemyślany w najdrobniejszych szczegółach

Konsekwentnie przyjazna środowisku produkcja okien obejmuje nie tylko materiały ram i szyby izolacyjne, ale także stosowanie ciepłych ramek dystansowych. "Wraz z naszym partnerem w dziedzinie szkła izolacyjnego od 2012 roku stosujemy ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER Ultimate i Advance. Charakteryzują się one wysoką jakością oraz udokumentowaną odpowiednią Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD) z wykazaną stosunkowo niską emisją CO2, dzięki czemu doskonale wpisują się w naszą filozofię zrównoważonego rozwoju" - wyjaśnia Frank Döpfner.

Mario i Frank Döpfner są w pełni zaangażowani w zrównoważoną gospodarkę leśną i wykorzystują wyłącznie krajowe gatunki drewna  pochodzące z regionalnych źródeł. Copyright: Döpfner

 

Konkretnie oznacza to, że przy produkcji ramek SWISSPACER do ustandaryzowanego okna o wymiarach 1,23 x 1,48m wykorzystuje się łącznie 5,42 metra bieżącego materiału i emituje 1,19 kg CO2. Dla porównania: w przypadku zastosowania ramek z aluminium zakładana emisja CO2 wynosi 2,238 kg dla tych samych wymiarów okna. To jest 88% więcej, przy czym wartość ta nie uwzględnia dalszej obróbki profilu.

Zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie kosztów ogrzewania

Kolejnym plusem wynikającym z zastosowania ciepłych ramek dystansowych SWISSPACER jest znaczna poprawa współczynnik przenikania ciepła Uw okien i drzwi. Oznacza to mniejsze zużycie energii a także mniejszą emisję CO2 dla właściciela budynku lub użytkownika mieszkania. Według niezależnych badań przeprowadzonych przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, wysokowydajne ramki dystansowe z tworzywa sztucznego umożliwiają oszczędność energii grzewczej aż do 8,6 procent w porównaniu z ramkami aluminiowymi.

Holistyczna zrównoważona współpraca

Dyrektor zarządzający Mario Döpfner wypowiada się o współpracy z  SWISSPACER w samych superlatywach: "Zagadnienia takie jak ocena cyklu życia czy ślad węglowy produktu nabierają coraz większego znaczenia i w przyszłości będą standardowymi wymaganiami dla każdego okna czy elementu budynku. Już teraz zauważamy, że nasi partnerzy handlowi oraz klienci końcowi coraz częściej pytają o produkty przyjazne dla środowiska, a w szczególności o odpowiednie certyfikaty. Firma SWISSPACER to partner, który podziela nasze wysokie standardy w zakresie ochrony klimatu."

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

www.swisspacer.com 

https://www.swisspacer.com/pl/insights/oszczednosc-energii      

www.doepfner.de