Na arenie międzynarodowej nasilają się działania zmierzające do jak najszybszego osiągnięcia neutralności klimatycznej. Francja jest obecnie pionierem w tej dziedzinie i zaostrza przepisy dotyczące nowych budynków. – To tylko kwestia czasu, kiedy producenci okien z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i innych krajów będą musieli w większym stopniu zajmować się oceną cyklu życia produktów – przekonuje Mario Kindler, menedżer produktu w SWISSPACER. Wymaga to odpowiedniej bazy danych. SWISSPACER opublikował niedawno deklaracje środowiskowe (EPD) dla swoich ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich. Dostarczają one wiarygodnych danych na temat istotnych dla środowiska właściwości produktu w całym jego cyklu życia.
Obecnie Francja wskazuje drogę: rozporządzenie RE2020 w sprawie izolacji cieplnej nowych budynków, które weszło w życie na początku 2022 roku, stawia przed branżą budowlaną ambitne wyzwania – do roku 2030 przewiduje się zmniejszenie całkowitej emisji CO2 o 40% w porównaniu z rokiem 1990, a do roku 2050 ma zostać osiągnięta całkowita neutralność klimatyczna nowych budynków. Nie chodzi już tylko o charakterystykę cieplną, ale o analizę całego cyklu życia budynku. Okładziny budynków, pokrycia podłogowe, okna – wszystkie zainstalowane części budynku mają znaczący wpływ na środowisko. Czy to pod względem zużycia energii podczas produkcji, emisji CO2 czy wytwarzania odpadów.
SWISSPACER prezentuje certyfikaty EPD dla swoich ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich.
© SWISSPACER
Podstawą rozporządzenia jest państwowy znak jakości dla budownictwa zrównoważonego E+C-. Oprócz dodatniego bilansu energetycznego budynków, celem jest również uzyskanie niskiej emisji CO2 w całym cyklu użytkowania. Przepisy określają maksymalne limity emisji CO2 i zapotrzebowania na energię, a także minimalne wymagania dotyczące komfortu życia. Materiały budowlane o niższym bilansie CO2 i lepszych właściwościach izolacyjnych będą w przyszłości mieć znacznie większe szanse na rynku.
– Ważne jest, aby przygotować się na te wyzwania, tak aby nasi klienci mieli szybki dostęp do danych – mówi Mario Kindler. Deklaracje środowiskowe produktów (EPD) stanowią ważną podstawę oceny ekologicznej materiałów i całego budynku. Są one niezależnie weryfikowane i dostarczają przejrzystych informacji na temat wpływu produktów na środowisko w całym cyklu ich życia.
– Wiemy, że temat oceny cyklu życia odgrywa obecnie bardzo niewielką rolę w branży okiennej – mówi Kindler. – Ale to może się szybko zmienić: jeśli kolejne kraje pójdą w ślady Francji, wprowadzając bardziej rygorystyczne przepisy lub jeśli w zamówieniach publicznych w ramach przetargów ogólnoeuropejskich będą obowiązywać bardziej rygorystyczne wymogi, szybko odbije się to na rynku krajowym i eksportowym.
Zrównoważony rozwój w centrum uwagi
Szwajcarski producent ramek dystansowych klasy premium wprowadził kompleksową strategię zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu chce szczegółowo przyjrzeć się własnym procesom i udoskonalić produkty. Zmierza przy tym do wsparcia klientów w obliczu nadchodzących wyzwań. – Po pierwsze, opublikowaliśmy nasze własne deklaracje EPD. Obecnie jesteśmy w kontakcie z wieloma producentami szyb zespolonych, aby opracować wspólne deklaracje środowiskowe produktów i przyczynić się do rozwoju całej branży. Z pewnością będziemy mogli skorzystać z doświadczeń naszej francuskiej firmy macierzystej Saint-Gobain – przekonuje Kindler. Wyniki powinny przynieść korzyści całej branży, ponieważ w dłuższej perspektywie ślad węglowy CO2 stanie się tak samo ważny jak współczynnik przenikania ciepła U.
Dane poddane ocenie w celu zapewnienia większej przejrzystości informacji
Deklaracje EPD zgodne z normą ISO 14025 są niezależnie weryfikowane. Dzięki nim producenci wyrobów budowlanych oferują niezawodne wsparcie dla projektantów, architektów i firm budowlanych. Dane te są niezbędne, jeśli budynek ma otrzymać certyfikat zrównoważonego rozwoju, na przykład zgodnie z certyfikacją DGNB, BREEAM lub LEED.
Deklaracje Środowiskowe EPD dostarczają niezależnych informacji o wpływie produktów na środowisko w całym cyklu ich życia. EPD SWISSPACER uwzględniają "etap produktu". Ten etap z kolei składa się z trzech modułów: zaopatrzenia w surowce (A1), transportu (A2) i produkcji (A3).
© SWISSPACER
W przypadku ciepłych ramek dystansowych SWISSPACER Advance i SWISSPACER Ultimate, jak również szprosów wiedeńskich, firma SWISSPACER opublikowała wszystkie istotne dane niezbędne do oceny zrównoważonego budownictwa. Szwajcarska firma oferuje bardzo dokładne dane dla wszystkich szerokości ramek dystansowych do szyb zespolonych.
SWISSPACER bierze udział w projekcie badawczym NEST na terenie kampusu Empa w Dübendorfie w Szwajcarii. Testuje się tam nowe technologie i koncepcje oraz gromadzi doświadczenia, aby dalej udoskonalać zrównoważony rozwój w sektorze budowlanym. W ramach bieżącego projektu badane są warunki ramowe dla budownictwa w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, stanowiącego podstawę do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie emisji CO2. Efektywnym podejściem do zamknięcia cyklu jest ponowne wykorzystanie materiałów i komponentów budowlanych. Na przykład system SWISSPACER Ultimate został zainstalowany jako ramka dystansowa dla ponownie wykorzystanego szkła.
Więcej informacji na stronie www.swisspacer.com.