Komfort na najwyższym poziomie – Varso Place w Warszawie
Komfort na najwyższym poziomie – Varso Place w Warszawie

Varso Place to kompleks trzech nowych budynków w centrum Warszawy, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec Varso Tower. Najwyższą i długookresową efektywność energetyczną jednego z biurowców wchodzących w skład inwestycji zapewniają między innymi ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER Ultimate.

Zdjęcie: Aluprojekt

Najwyższa jakość i maksymalny komfort użytkowników to cechy charakterystyczne nowego kompleksu nieruchomości położonego bezpośrednio przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Dzięki temu trzy budynki otrzymały już certyfikaty: BREEAM – z oceną „outstanding” – oraz WELL Building Standard. Główna wieża Varso Tower, zaprojektowana przez londyńskie biuro architektoniczne Foster + Partners, oraz dwa niższe budynki biurowe Varso 1 i Varso 2, których autorem jest warszawska pracownia HRA Architekci, są jednymi z nielicznych budynków w Polsce, które uzyskały tak wysoki poziom certyfikacji energetycznej.

Reprezentacyjna architektura w sąsiedztwie głównego dworca kolejowego

Elegancka architektura kompleksu o nazwie Varso Place – pochodzącej od łacińskiej nazwy miasta – znakomicie wpisuje się w otoczenie ścisłego centrum Warszawy. Budynek Varso Tower ma 53 piętra i wysokość 310 metrów do czubka iglicy, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych wieżowców w Europie. Na wysokości 205 i 230 metrów znajdują się dwa ogólnodostępne tarasy z widokiem na panoramę Warszawy.

Optymalną ilość światła dziennego i komfort cieplny uzyskano dzięki zastosowaniu potrójnych szyb zespolonych ze szkłem przeciwsłonecznym Cool-Lite SKN 176 II firmy Saint-Gobain Glassolutions oraz ramki dystansowej SWISSPACER ULTIMATE.

Zdjęcie: SWISSPACER

 

Połączone wspólnym szklanym lobby budynki Varso 1 i Varso 2 tworzą architektoniczną i funkcjonalną całość z Varso Tower. Mierzące 90 i 81 metrów wysokości szklane wieże wyrastają z kaskadowego podium o kamiennej elewacji, które nawiązuje do sąsiedniej zabudowy śródmiejskiej. Pomimo współczesnego charakteru, dolne kondygnacje wpisują się, zarówno swoimi gabarytami jak i typem elewacji, w XIX-wieczną tkankę miasta. Pomiędzy dużymi płytami z wapienia umieszczone są misternie zaprojektowane okna ze szkleniem znajdującym się w dwóch płaszczyznach.

Rewitalizacja a spełnienie wymogów komfortu

Jednym z celów projektu realizowanego wspólnie z inwestorem HB Reavis jest rewitalizacja odcinka ulicy położonego naprzeciwko Dworca Centralnego w Warszawie. W tym celu przestrzeń na poziomie parteru, gdzie przewidziano restauracje, kawiarnie i sklepy, została otwarta dla przechodniów i powiązana z dworcem. Główną atrakcją jest plac przed wejściem, z całkowicie przeszklonym lobby. Varso Place oferuje łącznie 144.000 metrów kwadratowych wysokiej jakości powierzchni biurowo-hotelowej

Budynki otrzymały już prestiżowe certyfikaty: BREEAM – z oceną „outstanding” – oraz WELL Building Standard.

Zdjęcie: SWISSPACER

 

Kolejnym istotnym założeniem projektu jest zapewnienie wszystkim użytkownikom wysokiego komfortu, rozumianego jako zdrowe, energooszczędne i bezpieczne środowisko pracy. Spełnienie tego celu potwierdza uzyskanie przez inwestycję certyfikatów BREEAM i WELL. Certyfikat WELL Building Standard, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI), podobnie jak system oceny BREEAM International New Construction, kładzie bardzo duży nacisk na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku. Weryfikacja spełnienia wymogów w tym zakresie następuje na podstawie kryteriów takich, jak jakość oświetlenia i powietrza, komfort termiczny czy ekologiczność materiałów budowlanych. Dzięki pieczołowitemu doborowi materiałów kompleks Varso Place zdobył wysokie oceny w obu systemach certyfikacji. Dzięki dostępnym obecnie deklaracjom środowiskowym EPD produkty SWISSPACER będą jeszcze lepiej dopasowane do budynków, które mają być certyfikowane według standardów WELL i BREEAM.

Doskonałe parametry termiczne i wysoka estetyka fasad szklanych

Przy projektowaniu szklanych fasad Varso 1 zwrócono uwagę na zmaksymalizowanie ilości światła dziennego, a zarazem komfort cieplny. Aby spełnić wymogi projektu, zastosowano potrójne szyby zespolone ze szkłem przeciwsłonecznym Cool-Lite SKN 176 II firmy Saint-Gobain Glassolutions i ramką dystansową SWISSPACER Ultimate. Specjalna powłoka wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego zapewnia doskonałe oświetlenie wnętrza światłem dziennym i neutralną tonację kolorów przy patrzeniu na zewnątrz, skutecznie pochłaniając promieniowanie podczerwone i zapobiegając nagrzewaniu się wnętrz.

Najbardziej charakterystyczny obiekt kompleksu to wieżowiec Varso Tower oraz nie mniej atrakcyjne budynki sąsiednie.  Ze wszystkich budynków roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na Warszawę. Widok z Varso 1.

Zdjęcie: Aluprojekt

 

Ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate posiada bardzo niską przewodność cieplną (wartość lambda) na krawędzi szyby zespolonej. W ten sposób gwarantuje osiągnięcie doskonałych wartości Psi i uzyskanie odpowiednio niskiego współczynnika przenikania ciepła (współczynnika U) w przypadku okien i fasad. Zgodnie z wytyczną ift WA-17/1 i WA-08/3, SWISSPACER Ultimate jest jedną z najlepszych ciepłych ramek dystansowych na świecie. Na etapie weryfikacji materiałów do projektu Varso Place, aspekty techniczne zostały uzupełnione o dodatkowe obliczenia cieplne, które przeprowadzono wspólnie z dostawcami systemu, producentem szkła Saint-Gobain Glassolutions i architektami. Uwzględnione zostały również aspekty estetyczne. Matowa, czarna ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate zastosowana w potrójnej szybie zespolonej idealnie współgra z matowym wykończeniem okien. Decyzja o wyborze tego komponentu była więc ze wszech miar trafna.

 

Dane o projekcie budowlanym:

 

Projekt:       Varso Place (budynki Varso 1, Varso 2 i Varso Tower)

Lokalizacja: ulica Chmielna, Warszawa/Polska

Inwestor:    HB Reavis, Polska

Architekt:    HRA Architekci, Warszawa/Polska (Varso 1 i 2),

                   Foster + Partners, London/Wielka Brytania (Varso Tower)

Generalny wykonawca:

                   HB Reavis Construction

Konsultant do spraw elewacji:

                   Emmer Pfenninger

Konstrukcja elewacji:

                   Aluprojekt Warszawa/Polska (Varso 1)

                   Przeszklenie fasady:

                   Saint-Gobain Glassolutions, Pruszków/Polska (Varso 1)

Ciepła ramka dystansowa:

                   SWISSPACER Ultimate (Varso 1)

Okres budowy:

                   2017-2022

 

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com.