Daleki Wschód w ogrodzie zimowym
Daleki Wschód w ogrodzie zimowym

Pustynne safari, namiastka Dalekiego Wschodu czy pachnący miętą zielnik? Ogród zimowy może nas przenieść w dowolne miejsce na Ziemi. To, jaki klimat będzie panował w naszej oranżerii zależy tylko od naszych pasji oraz doboru odpowiednich materiałów konstrukcyjnych.

Ogród zimowy to wymarzone miejsce dla uprawy wielu rodzajów roślin, w tym także egzotycznych, które słabo rosną w ogrodach otwartych czy w domach. Mając pomysł na charakter oranżerii, warto wcześniej przewidzieć i zaprojektować odpowiednie warunki, w jakich będą rosły nasze rośliny. Podstawowym czynnikiem, który będzie także determinował wybór gatunków jest usytuowanie przyszłej oranżerii względem strony świata. Dla wielu roślin, z uwagi na temperaturę wewnątrz ogrodu oraz ilość światła, najbardziej optymalną jest wschodnia i zachodnia strona domu. W tym też przypadku dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w ogrodzie zimowym różnych przestrzeni, począwszy od orientalnej kompozycji, przez polski zielnik a skończywszy na greckiej wyspie. To jednak nie wszystko. Szeroka oferta najlepszych producentów, takich jak Reynaers Polska, systemów z aluminium i szkła do budowy ogrodów zimowych umożliwia dopasowanie stylu i kolorów elementów konstrukcyjnych oranżerii do jej planowanego charakteru i upodobań domowników.
 

Afrykańskie ”kwiaty dla zapominalskich”
Ogród zimowy w stylu afrykańskim to doskonała propozycja dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu. Kaktusy i inne sukulenty, bo o nich mowa, do prawidłowego rozwoju potrzebują mniej wody i nieco więcej światła. Dlatego w tym przypadku oranżeria może mieć nawet bardziej nasłonecznioną południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią ekspozycję. Ogród zimowy w stylu afrykańskim to również palmy, draceny, daktylowce i bananowce. Ich piękno podkreśli odpowiednio dobrane wyposażenie oranżerii: kamienne płyty w odcieniach brązu i beżu, lampki we wnękach, meble z ciemnego drewna oraz dodatki, np.: maski afrykańskich wojowników i figurki zwierząt żyjących na sawannie: antylop, zebr czy słoni.

Wiatr od Wschodu
Jeśli lubimy ciepło i planujemy, żeby w naszym ogrodzie nawet w zimie temperatura nie spadnie poniżej 20°C, a dodatkowo marzymy o wyprawie do dalekich Chin czy Japonii, nasza oranżeria będzie wymarzonym domem dla kolorowych figowców i wiecznie zielonych bambusów, a także dla chińskiej herbaty, kamelii czy azalii. Właściwą dekoracją będą tutaj bambusowe maty, rattanowe meble, błyszczące tkaniny oraz duże papierowe lampiony. Ze względu na optymalną temperaturę panująca we wnętrzu, orientalny ogród zimowy może nam służyć cały rok.

Miętowy zielnik
Świeże zioła są nie tylko znakomitym dodatkiem do potraw, ale także działają korzystnie na nasze samopoczucie – wyciszają i poprawiają nastrój. Dodatkowo, ich uprawa nie wymaga dużego zaangażowania. Nasiona do wysiewu lub gotowe sadzonki można kupić w każdym sklepie zielarskim czy ogrodniczym. W jednej dużej skrzynce lub misie możemy zasiać pietruszkę, oregano, tymianek, rozmaryn czy bazylię. Do pachnącego zielnika pasują naturalne dodatki i elementy wyposażenia oranżerii, takie jak: podłoga z drewna lub kamiennych płyt, rustykalne meble, gliniane misy czy pledy z ludowymi motywami. W cieniu anielskich trąb Gdy celem naszych wakacyjnych wypraw są słoneczna Grecja czy Włochy, ogród zimowy w stylu śródziemnomorskim z pewnością przypadnie nam do gustu. Rośliny z Basenu Morza Śródziemnego, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie zimowym, to m.in.: potrzebujący dużo światła i obficie kwitnący oleander, obrośnięta owocami – przypominającymi małe pomidorki – psianka, „anielskie trąby” czyli datura oraz bugenwilla, granat, krzewy cytrusowe a nawet kawa. Ponieważ wszystkie te rośliny lubią ciepłe, nasłonecznione wystawy, idealny będzie dla nich ogród zimowy o ekspozycji południowo-zachodniej lub wschodniej. Gatunki oranżerii w stylu śródziemnomorskim są dość łatwe w uprawie i pielęgnacji. Optymalna dla nich temperatura powietrza latem nie powinna spadać poniżej 20°C i może dochodzić do 30°C. Zimą najbardziej wskazana jest temperatura około 10°C.

Ogród dalekiej Północy
Ogród zimowy usytuowany od strony północnej jest najmniej korzystny z punktu widzenia uprawy roślin – dociera tu niewiele światła słonecznego, dlatego przez cały rok jest zacieniony i raczej chłodny. Jednak i w tym przypadku są rośliny, które w takiej oranżerii będą się czuły jak w domu. Przykładem jest zamiokulkas zamiolistny – bylina robiąca karierę jako „żelazna” i wytrzymała na niedostatki światła i wody. Inne rośliny to: pochodząca z Japonii aspidistra o dużych ciemnozielonych liściach i purpurowych kwiatach, azjatycka aglonema tworząca dekoracyjne kępy liści, sanseweria, która ze względu na swoje niespożyte siły witalne nazywana jest „językiem teściowej", skórzasty i połyskujący języcznik zwyczajny czy bluszcz. Chcąc maksymalnie poprawić warunki użytkowania ogrodu zimowego o północnej ekspozycji, warto zdecydować się na przezroczysty dach, dzięki któremu do wnętrzna dostanie się więcej światła. Zimą można także doświetlać i dogrzewać rośliny. Pozostałe elementy przestrzeni w „północnym” ogrodzie zimowym powinny mieć przytulne barwy. Zapewnią je pastelowa podłoga, meble z jasnego drewna i ciepłe, słoneczne dodatki.

 

 

Wybierając rośliny i wyposażenie do ogrodu zimowego, mamy także wpływ na jego kolorystykę i styl. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska wyjaśnia, że konstrukcję ogrodu zimowego możemy dopasować do naszych upodobań i wizji oranżerii: „Reynaers Polska posiada w swojej ofercie ogrodów zimowych ponad 400 matowych i błyszczących kolorów profili aluminiowych do wyboru. Dostępne są również powłoki anodowane, czyli takie, gdzie powierzchnia aluminium posiada nienaruszoną strukturę i wygląda jak aluminium nielakierowane Także szkło, którym wypełniamy dach i ściany ogrodu, może być zabarwione na odpowiedni kolor oraz dostosowane do naszych potrzeb pod wieloma względami technicznymi”.

Podejmując decyzję o budowie i przeznaczeniu ogrodu zimowego, musimy wziąć pod uwagę także rodzaj wentylacji (okno dachowe, wentylacja nawiewno-wywiewna lub klimatyzacja), osłony przeciwsłoneczne (wewnętrzne czy zewnętrzne) a także sposoby ogrzewania – podłogowe, kanałowe lub ścienne. Pamiętajmy, że oranżeria, tak jak dom, musi sprostać szeregowi wymagań technicznych, dlatego też warto skontaktować się z doświadczonymi fachowcami. Listę autoryzowanych wykonawców znajdziemy m.in. na stronie www.ogrodyzimowe.com.