Czy masz inteligentny portfel?
Czy masz inteligentny portfel?
Dlaczego w Polsce zarabiamy mniej niż w Europie Zachodniej? Czy nasze decyzje o zakupie określonych towarów mogą wpływać na nasze wynagrodzenia? Czym jest PKB, a czym Budżet Państwa? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w „Inteligentnym portfelu”. Autorzy tej inicjatywy chcą, aby polski konsument dzięki znajomości podstaw ekonomii nie tylko dowiedział się jak zarabiać więcej pieniędzy, ale także, jak efektywniej je wydawać.

Inteligentnyportfel.pl to program edukacji ekonomicznej proponowany przez FAKRO z Nowego Sącza, potentata w produkcji okien dachowych. Właściciel i Prezes tej firmy pan Ryszard Florek ideę tę streszcza następująco:

- Potęgujący się kryzys ekonomiczny stał się przedmiotem ogólnonarodowej debaty. Firma Fakro, która od kilku lat promuje program edukacji ekonomicznej pod nazwą „Inteligentny portfel”, również pragnie włączyć się do dyskusji.Kołem ratunkowym dla polskiej gospodarki ma być ożywienie wewnętrznego popytu poprzez kupowanie polskich produktów. Coraz częściej mówią o tym politycy oraz media, angażujące się w związane z tym zagadnieniem kampanie społeczne. Niemal wszyscy stawiają przy tym na patriotyzm konsumencki, nie wspominając jednak o regułach ekonomii. Tymczasem jeśli chcemy przetrwać kryzys, musimy nauczyć polskiego konsumenta postrzegania własnych korzyści przez pryzmat interesu państwowej, ekonomicznej wspólnoty. Źródło upragnionego przez Polaków cudu gospodarczego tkwi w zmianie sposobu myślenia. Tego właśnie chcemy uczyć naszych rodaków.

Na stronie www.inteligentnyportfel.pl - między innymi głosem znanych ekspertów i publicystów - o ekonomii mówi się językiem prostym i sugestywnym, w przystępny sposób ukazująć nie tylko mechanizmy rządzące sferą wytwórczości i dystrybucji, ale i zależności mające wpływ na status ekonomiczny tak jednostek, jak i całych społeczeństw. Konkluzją jest tu przekonanie, że wszystkie narzędzia ekonomiczne, którymi możemy oddziałowywać na rzeczywistośc zgromadzone są... w naszych portfelach. To od tego, w jaki sposób ( masowo) będziemy ich używac na codzień, zależy nie tylko indywidualna pomyślnosc, ale i kierunek rozwoju całej wspólnoty..."Inteligentny portfel" to zatem w gruncie rzeczy apel i program odwołujący się do - świadomej ekonomicznych reguł - inteligencji właścicieli polskich portfeli, a więc nas wszystkich.