Kupno nowego okna. O to trzeba zapytać sprzedawcę
Kupno nowego okna. O to trzeba zapytać sprzedawcę

Kupno okna wymaga przygotowania i niezbędnej dawki wiedzy. O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Ekspert firmy Budvar Centrum, Sebastian Leporowski, zwraca uwagę na kilka aspektów, o które warto zapytać sprzedawcę.

Przygotowując się do zakupu okien, warto zwrócić uwagę nie tylko na pozytywny efekt wizualny, który nowe okna powinny wnieść do przestrzeni domowej, ale i przyjrzeć się parametrom technicznym, o które trzeba zapytać sprzedawcę. Przed dokonaniem zakupu, należy mieć pewność, że wybrane okna nie tylko spełnią oczekiwania domowników, ale też zapewnią wieloletnią satysfakcję z ich użytkowania. Ekspert firmy Budvar Centrum, Sebastian Leporowski, radzi, aby przygotować się do rozmowy ze sprzedawcą i uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące funkcjonalności okna.

Z jakiego materiału powstało okno?

Materiały, które mogą tworzyć ramę okna to: PVC, drewno lub aluminium (te ostatnie najczęściej spotykane są w budownictwie biurowym). W Polsce największą popularnością cieszą się okna wykonane z PVC, a ich zakup jest zazwyczaj najatrakcyjniejszy cenowo i gwarantuje łatwą konserwację. Interesując się oknami wykonanymi z PVC, warto zapytać o pochodzenie użytego komponentu i mieć pewność, że jest PVC jest pełnowartościowe, a nie odpadowe. Wybierając okno z PVC warto zapytać
o certyfikaty, potwierdzające jakość wybranego produktu. Firma Budvar Centrum oferuje okna, które posiadają certyfikaty gwarantujące brak metali ciężkich, w tym ołowiu oraz klasę S, czyli potwierdzenie odporności okna na skrajnie ciężkie warunki atmosferyczne. Produkcja profili odbywa się w oparciu o Titanium Technology, która zapewnia doskonałe parametry techniczne. Z kolei okna drewniane, droższe niż okna z PVC, wybierane są z powodów estetycznych – głównie naturalnego, „ciepłego w odbiorze” tworzywa, jakim jest drewno sosnowe czy dębowe. Są też bardzo wymagające w konserwacji oraz cięższe ze względu na litą konstrukcję ram. Okna drewniane, zaaranżowane w bogato przeszklone fasady budynków, wyglądają stylowo i bardzo nowocześnie.

Profile i komory okna – co należy o nich wiedzieć?

Okna PVC zbudowane są z plastikowych profili okiennych, które w swojej wewnętrznej budowie podzielone są na komory. Profile pełnią ważną funkcję – ich zadaniem jest nie tylko stabilizacja okna, ale i termoizolacja. Najczęściej spotykane profile PVC to te, o pięciu lub sześciu komorach. Im więcej komór, tym lepsze parametry termoizolacyjne będzie posiadało okno. Warto zwrócić uwagę również na szerokość profilu. Jeżeli rama okna pozostanie grubsza, to utrzyma cięższy pakiet szybowy, który zagwarantuje jeszcze lepsze parametry.

Jaką szybę wybrać?

Ten wybór powinien być uzależniony od lokalizacji i rodzaju domu lub mieszkania. Warto zastanowić się, czy do mieszkania nie przedostają się wyraźnie słyszalne hałasy ulicy. W takim przypadku warto rozważyć zakup okien ze specjalnymi dźwiękoszczelnymi szybami, które zagwarantują lepszą izolację pomieszczeń. W zwiększeniu bezpieczeństwa domowników pomocne będą natomiast szyby antywłamaniowe, wyjątkowo odporne na uderzenia i rozbicie. Przy wyborze okna do łazienki lub toalety, warto zainteresować się oknem z szybą ornamentową, która zapewni intymność. Sprzedawca z pewnością wspomni o pakietach szybowych, które mogą być dwuszybowe, trzyszybowe, a nawet czteroszybowe. Standardowo wybierane pakiety są dwuszybowe, które instaluje się w klasycznym budownictwie z konwencjonalnym ogrzewaniem i częstą potrzebą uchylania okien latem. Domy pasywne oraz lokalizacja budownictwa w strefie klimatycznej, charakteryzującej się ciężkimi warunkami atmosferycznymi, wymagają montażu okien trzyszybowych, które zapewniają więcej ciepła i ograniczają koszty ogrzewania.

Uszczelki dla ciepła, ciszy i przeciw kurzowi

Producenci okien standardowo montują dwie uszczelki, ale jeśli kupujący chciałby zwiększyć termoizolację pomieszczenia i zadbać o redukcję hałasu dobiegającego z zewnątrz, może deklarować chęć zakupu okna, które posiada potrójne uszczelnienie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobre uszczelki, choć ich zadaniem pozostaje zapobieganie utracie ciepła, chronią także przed zapachami i kurzem. Może zdarzyć się, że kupione okno nie spełnia oczekiwań domowników, dotyczących izolacji cieplnej i akustycznej. Okna firmy Budvar Centrum wykonane są w innowacyjnej technologii, dzięki specjalnemu klipsowi, pozwalają na doposażenie okna w trzecią uszczelkę nawet w zamontowanym już oknie.

Kilka słów o okuciach, czyli komforcie otwierania i zamykania

…, ale i wyglądzie okna. Podstawowym zadaniem okucia okna, do którego należy zamek, zawias i klamka, jest zapewnienie domownikom komfortu użytkowania. Okno będzie otwierane, zamykane i uchylane – te procesy powinny być płynne i niezwykle łatwe. Co więcej trwałość okuć powinna utrzymywać na tym samym poziomie przez wiele lat eksploatacji. Nie można zapominać także o warstwie wizualnej – klamka powinna być ozdobą okna, a jej wygląd powinien być dopasowany do charakteru wnętrza. Ukryte i pozbawione osłonek zawiasy, to także element, który decyduje o tym, czy okno odpowiada gustom domowników. W ofercie firmy Budvar Centrum znajdują się także okna z ukrytymi zawiasami Designo, całkowicie niewidocznymi na zewnątrz, które doskonale spełniają swoje funkcje – m.in. pozwalają na otwieranie okien bardzo szeroko, nawet do szerokości 100°.

Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, czyli nawiewniki i mikrowentylacja

Okna są ważnym elementem, zapewniającym prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet przy szczelnie zamkniętym oknie, potrzebny jest dostęp do powietrza z zewnątrz, aby stale dostarczać tlen i odprowadzać wilgoć z pomieszczenia. Taką funkcję spełniają nawiewniki, które montowane są w oknach. Nawiewniki zapobiegają równocześnie powstawaniu pary wodnej na powierzchni szyby, tym samym zmniejszają ilość wilgoci w pomieszczeniu, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Okna firmy Budvar Centrum, dzięki specjalnym okuciom, które zamontowane są w ościeżnicy, zapewniają też mikrowentylację. Mikrowentylacja, uruchamiana klamką rozszczelnia okno na 3 mm pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem oraz zapewnia stały dopływ świeżego powietrza.  Należy pamiętać, że rozszczelnione w ten sposób okno, o ile znajduje się na parterze, może zwrócić uwagę włamywacza. Łatwiej jest je wyważyć, dlatego użytkownicy powinni pamiętać o tym, aby przed wyjściem zakończyć proces mikrowentylacji.

Zapytaj o warunki gwarancji

Kupujący powinien także zapytać o gwarancję. Ważne jest, aby obejmowała całe okno, a nie tylko wskazane elementy. Warto domagać się dokumentu w wersji drukowanej, aby w razie ewentualnych wad lub usterek, poprosić producenta o naprawę lub wymianę produktów. Jeżeli gwarancja jest wieloletnia i jasno oraz czytelnie przedstawiona, to można mieć pewność, że producent bierze pełną odpowiedzialność za oferowany produkt.

 

źródło: Budvar Centrum