W nurcie EKO – budownictwo  pasywne
W nurcie EKO – budownictwo pasywne

Pierwszy budynek pasywny, skonstruowany według zasady maksymalnej efektywności energetycznej, powstał w 1991 roku, w niemieckim mieście Darmstadt. Budownictwo pasywne, pozwala na oszczędność kosztów, związanych z eksploatacją, przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego. Do tej pory w Polsce powstało 12 takich domów. Zwiększająca się wśród ludzi świadomość ekologiczna, stwarza dużą szansę, aby zaowocować w przyszłości globalnym trendem, związanym z rozwojem budownictwa pasywnego.

Budynek energooszczędny, powinien łączyć w sobie pasywność wszystkich jego elementów. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, można osiągnąć m.in. dzięki zwiększeniu izolacyjności przegród, zamontowaniu kolektorów słonecznych lub szczelnym oknom. Dzięki temu, zostanie zapewniona minimalna utrata ciepła, a także odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

„Wykorzystanie okien pasywnych w zwykłych budynkach, mija się z celem, gdyż dom będzie tracił ciepło przez elewację i zastosowane materiały budowlane. Dodatkowo brak odpowiedniej wentylacji, grozi pojawieniem się grzybów oraz może źle odbić się na zdrowiu domowników.” - przestrzega Marcin Szymanowski z Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Dom pasywny na etapie planowania i budowy, jest o ok. 36% droższy od standardowego. Jego właściciele oszczędzają jednak już od pierwszego dnia jego użytkowania. Budynek energooszczędny, o powierzchni 200 m2, dogrzewany za pomocą pompy ciepła, potrzebuje rocznie ok. 3 000 kWh, co wiąże się z szacunkowym kosztem 300 zł. Dla porównania: 10-letni standardowy budynek, potrzebuje 22 000 kWh rocznie, co przy założeniu ogrzewania elektrycznego, stanowi wydatek w wysokości 5 000 zł. Nakłady na budowę domu pasywnego zwracają się po kilkunastu latach.

Projektowanie budynku pasywnego, zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki. Eksperci rekomendują takie, które umożliwią południową ekspozycję okien, wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Zapewni to zacienienie latem oraz wpuszczenie dużej ilości światła zimą. Południowa i zachodnia strona domu, nie powinny być zasłonięte drzewami. Aby zminimalizować straty energii, budynek powinien być również jak najbardziej zwarty - dlatego większość domów pasywnych ma kształt brył prostych. Dobrym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie stawu, po najbardziej oświetlonej stronie budynku. Dzięki promieniom słonecznym, w ciepły dzień dostarczyłby on dodatkowe oświetlenie dla domu.
Ściany, podłoga i dach, w budynku pasywnym, wymagają dodatkowego ocieplenia. Warstwa izolacyjna powinna mieć grubość co najmniej 25 cm.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiednich okien. Wybór okien pasywnych, wiąże się z prawie 2 razy większym wydatkiem. Zapewniają jednak one oszczędność aż do 50% ciepła, w porównaniu z oknami standardowymi.

„Okna pasywne różnią się od standardowych wyższą ceną, która jest rekompensowana przez ich lepsze parametry. Wyróżniają się one potrójnym zestawem szyb zespolonych i niskim współczynnikiem przenikania ciepła (0,8 W/m2K dla całego okna). Dla porównania, w standardowym oknie ten współczynnik jest równy 1,4 W/m2K.” - tłumaczy Marcin Szymanowski z Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Ważnym parametrem okien pasywnych jest współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. Określa on, ile energii słonecznej łącznie przepuszcza dane okno, w wyniku bezpośredniego promieniowania oraz oddawania energii słonecznej, zaabsorbowanej przez szkło. Im wartość współczynnika jest wyższa, tym wyższe są zyski energetyczne. W oknach energooszczędnych, wartość miernika powinna przekraczać 50 proc.

Aby zapewnić doskonałą szczelność przegrody zewnętrznej okna, należy zaopatrzyć je w dobrej jakości uszczelki oraz zrezygnować z rozszczelnień. Złe osadzenie okien, może skutkować złym bilansem energetycznym. Dlatego przy budowie domu zalecane jest  skorzystanie z usług doświadczonych montażystów.

W budownictwie pasywnym istotna jest również odpowiednia wentylacja. System wentylacyjny, zarówno w domach typowych, jak i pasywnych, spełnia takie same funkcje – usuwa zanieczyszczone powietrze i dostarcza świeże. Tradycyjne rozwiązania powodują straty ciepła, związane z usuwaniem z pomieszczeń podgrzanego powietrza. W budynkach pasywnych, stosuje się wymienniki ciepła, które w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, zatrzymują energię zużytego powietrza, jednocześnie dostarczając mieszkańcom świeżego powietrza.

Sokółka S.A.