Oświetlenie biura w domu.
Oświetlenie biura w domu.

Jednym z ważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę planując urządzenie biura w domu jest jego odpowiednie doświetlenie, które w znaczący sposób wpływa na komfort pracy i jej wydajność. Oprócz systemów sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu, warto wykorzystać systemy automatyki domowej zintegrowanej z osłonami, które pozwolą optymalnie wykorzystać światło naturalne i wpłyną na komfort wizualny i termiczny.

Fot. Somfy

 

Biuro domowe, to z reguły pomieszczenie, w którym spędzamy czas z bardzo różną częstotliwością i o różnych porach dnia. Co za tym idzie, nasze potrzeby w zakresie wykorzystania światła naturalnego i sztucznego także są zróżnicowane. Światło słoneczne, choć wartościowe dla pracy biurowej, to w ciągu dnia dość dynamicznie zmienia swą intensywność i kąt padania, co wymusza potrzebę jego kontroli. Przydatne wówczas są zautomatyzowane osłony, które w prosty sposób polepszają komfort pracy, bez konieczności naszej mechanicznej ingerencji w ich ustawienia.

- Kontrolowanie światła naturalnego za pomocą zautomatyzowanych osłon pozwala wyeliminować efekt odbicia światła słonecznego na ekranie i umożliwia zwiększenie kontrastu wyświetlanego obrazu. W przestrzeniach zaadoptowanych na biuro, zwykle najlepiej sprawdzają się żaluzje wyposażone w napędy. Możliwość podnoszenia i regulowania kąta nachylenia lameli służy dowolnemu dawkowaniu dopływu naturalnego oświetlenia do wewnątrz.  Odpowiednio operując osłoną, możemy kontrolować intensywność światła, bez wpływania na jego barwę  – podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager Somfy Sp. z o.o. 

 

fot. Somfy

 

Duże natężenie światła jest niekomfortowe również ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która tworzy się wewnątrz pomieszczenia, szczególnie latem. Z tego też względu warto zadbać o komfort termiczny w postaci naturalnej wentylacji, jaką dadzą nam zautomatyzowane osłony. Mogą one być złączone w układ z czujnikami pogodowymi, co sprawi, że będą samoczynnie reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Odpowiednio sterowane zabezpieczą pomieszczenie przed jego nagrzewaniem latem, a zimą z kolei  wpłyną na lepszą izolację cieplną.

Nie możemy nie wspomnieć również o odpowiednio dobranym oświetleniu sztucznym. Wyposażając nasze biuro w takie źródło światła, warto zwrócić uwagę by było ono dostatecznie jasne, jednolite i jak najbardziej zbliżone do naturalnego, w celu uniknięcia zmęczenia oczu. W skład oświetlenia powinno wchodzić kilka jego punktów, które będzie można dowolnie dostosowywać w zależności od wykonywanych czynności biurowych.

- By zmaksymalizować komfort użytkownika i jednocześnie wpłynąć na oszczędne gospodarowanie światłem, warto także i tu skorzystać z automatyki, która pozwoli kontrolować natężenie światła, w zależności od naszych potrzeb czy też obecności użytkownika w pomieszczeniu – podsumowuje Cezary Krupa

Systemy oświetlenia naturalnego i sztucznego możemy ze sobą ponadto zintegrować i podłączyć do komputera domowego, dzięki czemu staną się one inteligentnym elementem budynku, co da nam jeszcze większe możliwości i korzyści. Zautomatyzować możemy wiele rzeczy, które ułatwią nam wykonywanie czynności służbowych. Nasze domowe biuro możemy na przykład wzbogacić w ekran projekcyjny i projektor cyfrowy, które wyposażone w cichy napęd, sterowany z pilota lub tabletu, pozwolą na profesjonalne przeprowadzanie prezentacji dla kontrahentów, bez zakłócenia biznesowej atmosfery. Możliwości jest naprawdę wiele.

 

 

źródło: Somfy