SWS - czyli sposób na okno
SWS - czyli sposób na okno

Prawidłowe połączenie okna ze ścianą wpływa na komfort użytkowania nowoczesnych budynków. Jest to miejsce jednocześnie najbardziej narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym jak prawidłowo wstawiać okna. Nawet najwyższej klasy stolarka, która zostanie źle zainstalowana straci swoje walory. Tylko odpowiedni montaż wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych np. Soudal Window System sprawią, że okno będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje.

Od kilkunastu lat budynki wyposaża się w stolarkę okienną nowej generacji. Jednak dopiero w 2006 roku Instytut Techniki Budowlanej wprowadził ujednoliconą instrukcję dotyczącą jej montażu. Wniosek jaki z tego płynie nie jest optymistyczny. Oznacza to, że okna montowane były zgodnie z indywidualnymi umiejętnościami ekip budowlanych, a co się z tym wiąże opatrzone wieloma błędami, które owocowały np. późniejszą pleśnią na glifach okiennych czy znaczną utratą ciepła. Instrukcja ta nie jest niestety obowiązującą normą, więc i teraz okna bardzo często wstawiane są nieprawidłowo. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym jak prawidłowo zamontować stolarkę oraz jakich produktów używać. Aby okno spełniało swoje funkcje trzeba prawidłowo wbudować je w okalające ściany, zadbać o ich uszczelnienie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz zaplanować odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Coraz szczelniejsze budownictwo pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ale jednocześnie powodować może podwyższenie wilgotności powietrza wewnątrz budynku. Szczelne okna zmniejszają współczynnik wymiany powietrza, przyczyniając się do osadzania się wilgoci na ścianach. Powstaje ona gdy w pomieszczeniu nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, a wilgotność powietrza jest wysoka. Wilgoć z powietrza skrapla się w miejscu łączenia (okno-spoina-ściana), czyli najbardziej wrażliwym na przenikanie ciepła. Jest to najchłodniejsze miejsce w domu, dlatego właśnie tu osadza się para wodna. Gdy ściany budynku utrzymują niższą temperaturę od tzw. „punktu rosy” (w punkcie tym następuje skraplanie się pary wodnej) pojawia się na nich pleśń. Przykładowo dla temperatury 20° C i wilgotności utrzymującej się na poziomie 50% (co oznacza ze powietrze nasycone jest wodą w 50%) „punkt rosy” wynosi 9,3° C. Przyjmuje się, że płaszczyzna oddzielająca wnętrze budynku w całym pomieszczeniu musi mieć temperaturę większą niż 10° C. Dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz uszczelnienie miejsca łączenia okna ze ścianą.

Aby montaż zakończył się sukcesem…
…należy prawidłowo umieścić ramę okna w otworze ściennym i połączyć ją mechanicznie z konstrukcją ściany z pomocą dybli lub kotew. Następnie trzeba precyzyjne wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą np. jednej z pianek poliuretanowych Soudal oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady - „strona wewnętrzna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”. Izolacja okna od wewnątrz powinna być szczelna i zapewnić ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do środka szczeliny pomiędzy futryną a ścianą. Stosuje się tu folię paroszczelną lub sznur dylatacyjny i silikon np. Soudal Silirub. Od zewnątrz używa się folii paroprzepuszczalnej np. Soudal Folienband Outsider lub taśmy rozprężnej, która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni. Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami i promieniami UV. Warstwa ta zapobiega przenikaniu wody opadowej z zewnątrz do wnętrza szczeliny przy jednoczesnym umożliwieniu migracji pary wodnej w przeciwnym kierunku. Dobrze zamontowane okna przy użyciu produktów o najwyższej jakości, w połączeniu z prawidłową wentylacją to gwarancja świeżego powietrza przez cały rok oraz braku wilgoci w domu.

SWS czyli sposób na prawidłowo zamontowane okna

Soudal Window System to profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej. Wszystkie materiały cechują się najwyższą jakością oraz posiadają aprobaty Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Do izolacji termicznej i akustycznej stosowanej w szczelinie pomiędzy ramą okna a ścianą, Soudal posiada szeroką gamę pianek poliuretanowych. W tym pierwszą na polskim rynku specjalistyczną piankę Soudafoam Gun Low Expansion, która charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną potwierdzoną badaniami i opiniami technicznymi Instytutu Rosenheim i ITB (opiniotwórcze ośrodki zajmujące się badaniami produktów budowlanych). Pianka ta charakteryzuje się także niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. W kolekcji znajduje się także ekonomiczna pianka wysokowydajna Soudafoam Maxi, pianka o obniżonej rozprężalności Soudafoam Okna i Drzwi oraz standardowa Soudafoam Gun. Do izolacji wewnętrznej Soudal poleca elastyczną folię paroszczelną Soudal Folienband Inside lub trwale elastyczny silikon Soudal Silirub, który dostępny jest w szerokiej gamie kolorów. Folia występuje jako jedno- lub dwustronnie klejąca taśma pokryta specjalną warstwą umożliwiającą otynkowanie. Doskonale łączy się z różnego typu podłożam i występuje w kilku rozmiarach. Na zewnątrz zastosować można paroprzepuszczalną folię Soudal Folienband Outside lub rozprężną taśmę Soudaband Acryl, która charakteryzuje się doskonałą odpornością na działanie skrajnych warunków atmosferycznych.

Zastosowanie wysokiej klasy produktów do izolacji łączenia okna ze ścianą np. Soudal Windows System wsparte wiedzą o prawidłowym montażu stolarki, będzie miało decydujący wpływ na komfort użytkowania budynku.