Romantyczny nastrój w domu na zawołanie?
Romantyczny nastrój w domu na zawołanie?

Jeżeli planujemy spędzenie Walentynek z ukochaną osobą w domu, stworzenie romantycznego nastroju to podstawa. Z pomocą kilku dodatków automatyki domowej można w prosty sposób przemienić swój dom w romantyczną przestrzeń. Dodatkowo, inwestując w bardziej zaawansowane rozwiązania, jak centralne sterowanie, aktywujemy dom, by to on czuwał nad komfortem użytkowników, bez potrzeby ich angażowania.

 

Korzyści automatyki domowej i domu inteligentnego są zauważalne przez coraz większe grono osób. Obok tak wymiernych korzyści jak energooszczędność i ekologiczność rozwiązań, zyskujemy również oszczędność czasu i maksimum wygody, tak przydatne gdy chcemy spędzić na przykład romantyczny wieczór w domu.

 

- Możemy zarówno częściowo kontrolować pewne układy, wyposażając je w ściemniacze, czujniki i piloty radiowe, jak również, zaplanować całą sekwencję działań w domu, inwestując wówczas w system centralnego sterowania. Wszystko zależy od wyobraźni, potrzeb i kreatywności klienta, gdyż my dajemy narzędzia, a każdy kształtuje swój dom według własnych potrzeb, oczekiwań i przyzwyczajeń podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager w firmie Somfy, projektującej automatykę domową i inteligentne systemy sterowania.

 

Planując romantyczny nastrój, warto zadbać o przewietrzenie mieszkania na czas naszego powrotu, jak i odpowiedni dobór natężenia światła w poszczególnych pomieszczeniach. Warto wzbogacić nastrój ciepłem kominka, romantyczną muzyką, czy też dobrym filmem, jak i zadbać o ciepłą atmosferę w łazience oraz o prywatność w sypialni.

 

 

Te wszystkie działania mogą zostać odpowiednio ze sobą zsynchronizowane i aktywowane zaraz po przekroczeniu progu, bez niepotrzebnego tracenia czasu przez użytkownika, by ręcznie zadbać o każdy szczegół. System wówczas opuści automatycznie rolety, tworząc romantyczną kryjówkę, zapali kominek elektryczny i dobierze odpowiedni poziom oświetlenia, a w tle rozbrzmiewać będzie nastrojowa muzyka. W takiej atmosferze, kolacja Walentynowa będzie z pewnością dużo przyjemniejsza.

 

Następnie nasz salon może przemienić się w salę taneczną podświetloną kolorowymi lampkami RGB, lub w zaciszny pokój kinowy, gdzie obejrzymy romantyczną komedię. Zintegrowanie działania zestawu kina domowego z automatyką domową może płynnie uruchamiać funkcję seansu filmowego, a ekran projekcyjny wyposażony w cichy napęd, nie zakłóci przyjemnej atmosfery.

 

Możemy także ustawić różny poziom ciepła i funkcje w pomieszczeniu z dowolnego miejsca w domu. Nie musimy tracić czasu na ustawianie optymalnej temperatury dla każdej ze stref – system zrobi to sam, zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi. W zależności od naszych preferencji możemy o dowolnej porze podkręcić temperaturę w łazience, czyli tam gdzie ciepło jest szczególnie pożądane. Z kolei zaś kiedy już znajdziemy się w sypialni, system zadba o naszą prywatność i zasłoni rolety i żaluzje oraz załączy nastrojowe oświetlenie i muzykę.

 

- Zorganizowanie działania domu w taki sposób, by był odpowiedzią na nasze aktualne potrzeby, jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Dzięki programatorom czasowym, czy też czujnikom ruchu możemy zaprogramować automatyczną aktywację pożądanego scenariusza w zależności od pory dnia, obecności w danym pomieszczeniu, czy też sami możemy go wywołać jednym przyciskiem na naszym smart fonie czy tablecie – podkreśla Cezary Krupa.

 

W zależności od wybranej technologii możemy uzyskać informację o wykonaniu polecenia, jak i poznać aktualny stan urządzenia, gdyż jest ona wyświetlana na ekranie smartfona lub tabletu. Pozwala to niewątpliwie zaoszczędzić czas przy jednoczesnej pewności wykonania zaplanowanych zadań. System pozwala też na dużą elastyczność i przejęcie ręcznej kontroli lub też spontaniczną zmianę ustawień w trakcie danego scenariusza, co daje możliwość dostosowania naszego domu do nas w każdym momencie.  

 

źródło: Somfy