Szukaj w serwisie:

Okno jako indywidualny akcent architektoniczny

Stolarka okienna nie tylko zdobi elewację, ale także w znaczącym stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Jej kolor i forma mogą w niektórych przypadkach całkowicie odmienić bryłę budynku i klimat pomieszczeń. Producenci okien z PVC-U dają dziś do wyboru bardzo bogatą paletę kolorów, oklein a nawet nowoczesnych nakładek, co pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt architektoniczny.

Okno jako indywidualny akcent architektonicznyOkna z PVC-U w kolorze drewna doskonale komponują się z naturalnymi akcentami na elewacji

Fot. Schüco

Okna już od wieków były traktowane jako główna ozdoba elewacji, ale też miały nawiązywać do wyposażenia pomieszczeń. Drewniane, często bogato frezowane ramy mogły uzyskiwać całą gamę kolorów – od zielonego i czerwonego w okresie średniowiecza i renesansu, poprzez popielaty i szaro-srebrny w czasach klasycyzmu, aż po brązy i czernie w wieku XIX. W erze modernizmu natomiast okna były już najczęściej białe. Ta tendencja trwała jeszcze do niedawna i mogło się wydawać, że utrwaliło się to już na stałe. Nowoczesna architektura zmierza jednak na powrót do wyrazistych akcentów okiennych, które odzwierciedlają gust właścicieli domu. Współczesne technologie produkcji okien z PVC-U dają bardzo szerokie pole do eksperymentu z ich wyglądem, od odcieni naturalnych, poprzez efektowne tekstury, aż po mieniące pod wpływem światła metaliczne odcienie.

Spójny efekt estetyczny

Przez długi czas w stolarce z PVC-U królowała biel, jednak dziś inwestorzy znacznie chętniej decydują się na ramy okienne w odcieniach szarości czy ciepłej tonacji naturalnego drewna. Producenci stosują wiele różnych technik, które pozwalają nadać oknom oryginalny odcień. Spośród nich najczęstsze zastosowanie znajduje okleinowanie i barwienie profilu w masie. Choć są to dwa oddzielne procesy, warto dobierać kolor profilu do wyglądu okleiny.

- W naszym systemie okiennym Schüco LivIng oprócz śnieżnej bieli oferujemy profile w dwóch modnych wersjach kolorystycznych: antracytowej i karmelowej. Zróżnicowanie to ma na celu nie tylko umożliwienie lepszego dopasowania stolarki do elewacji czy dachu, lecz także uwypuklenie odcienia zewnętrznej okleiny i uzyskanie spójnego efektu estetycznego również po otwarciu okna. Można również zastosować inną okleinę po wewnętrznej stronie ram, jeśli chcemy dopasować wygląd okna do charakteru wnętrza – opowiada Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.

Okno jako indywidualny akcent architektonicznyW zależności od potrzeb można różnicować wewnętrzną i zewnętrzną kolorystykę ram

Fot. Schüco

Antracytowy profil stanowi doskonałą bazę pod okleiny w ciemnych, nasyconych kolorach, zaś karmelowy – podkreśli głębię kolorystyczną oklein w kolorze drewna egzotycznego, jak meranti czy siena. Ciekawe efekty optyczne można uzyskać również dobierając profile o różnych konturach, np. w systemach Schüco jest to prosta linia Classic lub lekko wypukła wersja Rondo, w której ramy skrzydła są wizualnie smuklejsze.

Naturalne akcenty czy loftowa elegancja?

Okno jako indywidualny akcent architektonicznyObecnie chętnie wybierane są okna w odcieniach antracytowych i metalicznych

Fot. Schüco

Okna w odcieniu drewna zdominowały architekturę domów o wyglądzie tradycyjnym i nawiązującym do natury. Stanowią efektowną dekorację elewacji i wnętrza zwłaszcza wtedy, gdy występują w dużych wymiarach. Od zewnątrz taka stolarka posiada solidny wygląd tradycyjnego okna drewnianego, natomiast we wnętrzu odgrywa funkcję wielkoformatowego obrazu, na którym można podziwiać naturę. Atrakcyjną alternatywą dla architektury rustykalnej i skandynawskiej są ramy o wyglądzie drewna malowanego na jasne kolory, które imponują ciekawymi teksturami słoi i sęków. Od niedawna bardzo modne stały się okna w odcieniach szarości, które nawiązują do trendów industrialnych i loftowych we wnętrzach. Nie oznacza to jednak odwrotu od natury – okna w szarej lub nawet metalicznej kolorystyce są zestawiane na zasadzie kontrastu z elementami drewna na elewacji.

- Widoczna jest przy tym tendencja do zmniejszania widocznej szerokości ram okiennych, co pozwala na jeszcze lepsze doświetlenie wnętrz. Rezygnuje się także ze stosowania szprosów na rzecz zwiększenia powierzchni szklenia. Ta sama prawidłowość dotyczy drzwi podnoszono-przesuwnych, które zyskują bardziej filigranową konstrukcję. Dobrym przykładem może być choćby nasz system LivIngSlide. Wyjątkowo efektownie prezentuje się w szarych odcieniach z palety metalicznych powłok AutomotiveFinish z lśniącymi drobinami. Optycznie wysmuklają one profile i nadają stolarce bardzo intrygujący wygląd, który zmienia się w zależności od pory dnia – podkreśla Andrzej Polijaniuk.

Kolejną ciekawą opcją dla osób poszukujących loftowych akcentów mogą być także nakładki aluminiowe na profile okienne z PVC-U. Podnoszą trwałość stolarki, ale przede wszystkim dają niemal nieograniczone możliwości kształtowania indywidualnego wyglądu okna. Ich powierzchnie mogą być lakierowane proszkowo na kolory RAL lub anodowane, uzyskując oryginalny wygląd. Firma Schüco daje dodatkowo do wyboru profile TopAlu w dwóch podstawowych wersjach konturu: Rondo i Classic oraz w nowych trzech designerskich wersjach Vision, Viva i Pure, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie wyglądu ram okiennych do stylu architektonicznego budynku.

 

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl

 

 
Najnowsze publikacje
Dom podczas urlopu
 • Dom podczas urlopu
 • Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie
 • Przygotuj dom na ocieplenie klimatu
 • Na jaki kolor okien postawić w 2020 roku
 • Nowe drzwi Raumplus w niestandardowym wymiarze
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.