Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Po roku 1973 kryzys naftowy zapewnił technologii powłok gwałtowne ożywienie. Pięćdziesiąt lat później, z powodu wzrastających temperatur spowodowanych zmianami klimatycznymi i wysokich cen energii, oszklenia termoizolacyjne i przeciwsłoneczne redukujące emisje gazów cieplarnianych mają większe znaczenie niż kiedykolwiek.
Jednostki dużych rozmiarów, poza giętymi izolacyjnymi szybami zespolonymi, są koronną dyscypliną w produkcji szyb zespolonych. Christoph Rubel, Technical Manager firmy Edgetech Europe w Heinsberg (Niemcy), opisuje w tym artykule znaczenie elastycznych ramek dystansowych Super Spacer®, wykonanych na bazie pianki, dla jakości szyb zespolonych o dużych rozmiarach.
Wiele osób z pewnością pamięta: światowy kryzys energetyczny w roku 1973 po raz pierwszy skierował uwagę na wydajność energetyczną budynków. Wraz z wprowadzonym w roku 1977 rozporządzeniem w sprawie izolacji termicznej wszedł w życie zakaz pojedynczych szyb okiennych, szkło powlekane stało się niejako natychmiastowym standardem, a wartość Uw spadła przeciętnie z 4,7 W/(m²K) do 2,7 W/(m²K) [1].
Jej zamiłowanie do wieżowców zaprowadziło światowej sławy ekspertkę od elewacji Agnes Koltay w 2005 roku do Dubaju, gdzie w 2011 roku stworzyła własną firmę konsultingową dotyczącą elewacji. Zawodowo wróciła do węgierskiej ojczyzny w związku z projektem elewacji dla MOL Campus w nowej mieszkaniowo-biznesowej dzielnicy Budapesztu BudaParts. Jak i w innych prestiżowych projektach z zakresu geometrii swobodnej, swój udział w tym projekcie miał również system ramki dystansowej Super Spacer® producenta Edgetech/Quanex. Koltay Façades wybrało tą ramkę dystansową z elastycznej pianki silikonowej dla kompleksowej elewacji oszklenia strukturalnego składającej się z płaskich, zwyczajnie giętych oraz wklęśle i wypukle giętych szyb.
Architektura w przystępnej cenie jest jednym z najbardziej ponaglających problemów naszych czasów. Jednak takie zagadnienia jak trwałość, energooszczędność, utwardzanie powierzchni, gospodarka zamkniętego obiegu, wygoda i integracja społeczna często występują w sprzeczności do założeń ekonomicznych. Lars Gitz Architects i BaseCamp Student powiódł się wyczyn połączenia tychże złożonych wymagań w jednym spektakularnym obiekcie, wielokrotnie nagradzanym studenckim akademiku. Kluczem do sukcesu było seryjne, modułowe budownictwo, niekosztowne, nadające się do recyklingu materiały elewacji, uwzględnienie energii odnawialnych oraz zbliżonego do naturalnego zazielenienia budynków i powierzchni infiltracji wód opadowych. Glaseksperten A/S, jeden z wiodących skandynawskich przetwórców szkła, poprzez zautomatyzowaną produkcję zespolonych szyb izolacyjnych, strukturę szyb zależną od ukierunkowania geograficznego jak również zastosowanie systemu ciepłej ramki dystansowej Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus, przyczynił się kilkakroć do realizacji BaseCamp Lyngby, tej ambitnej koncepcji budowlanej.
Materiały oszczędzające naturalne zasoby są coraz większą konkurencją dla klasycznego zbrojonego betonu i elewacji z pierwotnego aluminium. Wydajne energetycznie ciepłe ramki dystansowe Super Spacer® znalazły zastosowanie w dwóch sztandarowych projektach, których główne surowce nie mogły być bardziej różniące się od siebie, jednakże w wątku gospodarki w obiegu zamkniętym mają ze sobą wiele wspólnego. Ponadto wykazują się zupełnie odrębną estetyką, która harmonijnie łączy architekturę z przyrodą.