W mega projektach budowlanych Nowego Jorku koniecznością są nieskazitelne oszklenia
W mega projektach budowlanych Nowego Jorku koniecznością są nieskazitelne oszklenia

Gwarancja wiodącej pozycji dla zespolonej krawędzi z silikonowym materiałem uszczelniającym i ramką Super Spacer®

Renowacje czy też nowe projekty - udoskonalająca oszklenia firma AGC INTERPANE działa w Nowym Jorku nieprzerwanie. Zawsze ma w tym swój udział system ciepłej ramki dystansowej Super Spacer® T-Spacer™ SG, specjalnie opracowany do zabezpieczenia krawędzi szyb silikonowymi materiałami uszczelniającymi.

Trophy Assets w najlepszych lokalizacjach przynoszą wysokie dochody z wynajmu i przyciągają najbardziej zamożnych klientów. Symbolicznym przykładem nowoczesnej generacji biurowych wieżowców na Manhattanie, jak np. w nowym One Vanderbilt, są luksusowe, komfortowe kondygnacje z wykwintną gastronomią, tarasami na wolnym powietrzu oraz elastycznymi pomieszczeniami do organizacji uroczystości i konferencji. W Nowym Jorku najlepsza lokalizacja oznacza również najlepszy widok na panoramę miasta, dlatego podstarzałe biurowce przy wkładzie 3-cyfrowych milionowych kwot zostają ponownie modernizowane - włącznie z w pełni oszklonymi elewacjami. Od dziesiątków lat AGC INTERPANE jest jednym z wybranych europejskich dostawców wysokogatunkowych, wielofunkcyjnych i wielkopowierzchniowych szkleń izolacyjnych. Oprócz kompetencji w powlekaniu i wyjątkowych parametrów izolacyjnych decydującą zaletą jest wysoka jakość szkła izolacyjnego.

„U nas reklamacje się nie zdarzają. Coś innego, poza bezwzględną 100 % jakością, jest w naszym biznesie czymś niewyobrażalnym”, mówi Daniel Bruckelt, kierujący produkcją szyb zespolonych w AGC INTERPANE. Firma z Plattling zalicza się do znakomitego grona tych firm, które odnośnie oszklenia w mega projektach otrzymują zapytania z całego świata. Jednak oprócz nowych inwestycji znaczący udział w obrotach firmy mają także oszklenia dla energetycznej renowacji i modernizacji elewacji. Właśnie niedawno dwa ekskluzywne biurowce na Manhattanie będące własnością Brookfield Properties zostały oszklone na nowo szybami zespolonymi firmy AGC INTERPANE.

660 5th Avenue: oszklona poprzecznie zamiast podłużnie

 

Zdjęcie: Projekt modernizacji 660 5th Avenue: w wieży u góry dotychczasowa elewacja aluminiowa, w środku odsłonięta struktura stalowa, poniżej nowe elementy szklane, na dole odsłonięte podwyższenie.

 

Pierwszy przykład to 39 piętrowy budynek, były Tishman Building na 5th Avenue. Został on wybudowany w 1957 roku w miejscu, w którym dawniej stał miejski pałac „Petit Chateau“ Williama K. Vanderbilta. Zgodnie z projektem Kohn Pedersen Fox przeobrażona i rozebrana do samego szkieletu wieża będzie po przebudowie miała ponownie numer budynku 660 w miejsce numeru 666. Elewacja szklana z rozmieszczonymi poziomo szybami zespolonymi na wysokość kondygnacji zastąpi dotychczasową, nie izolowaną termicznie elewację z wytłoczonego aluminium. AGC INTERPANE dostarczyła do Ameryki Północnej około 2.000 szyb o wymiarach 6 x 3,2 m, wyposażonych w 20 mm ramki dystansowe Super Spacer® T-Spacer™ SG - w sumie około 25.000 m2 szyb zespolonych. Daniel Bruckelt wyjaśnia: „W przeszłości kondygnacje były budowane o niższej wysokości. Dzisiaj na całym świecie elewacje wysokościowców posiadają rozpiętość od 1,5 do 3 metrów szerokości i 3,5 do 4,5 metrów wysokości. Istniejący budynek przy 660 5th Avenue miał wymiary siatki 5,8 metrów szerokości i 3,2 metry wysokości. Dlatego w tym szczególnym wypadku szyby mogły zostać wbudowane poziomo. Widok tej elewacji czyni ten budynek niepowtarzalnym pośród innych szklanych elewacji Nowego Jorku.” Udział szkła tej elewacji powiększy się nieomalże trzykrotnie i zdaniem Brookfielda są to największe zespolone okna w Ameryce Północnej.

 

Krystalicznie przejrzysta, elegancka elewacja w szkleniu strukturalnym dla Two Bryant Park

 

Zdjęcie: Two Bryant Park po renowacji: elegancka, pełna światła szklana bryła

 

Drugim, niedawno zakończonym projektem modernizacyjnym jest Two Bryant Park. Jest to była główna siedziba HBO na rogu 1100 Avenue of the Americas (dawniej 6th Avenue) i 42nd Street, która została przebudowana na podstawie koncepcji nowojorskiego biura MdeAS. Bezpośrednio obok wznosi się charakterystyczny Grace Building z wygiętą dolną krawędzią, połączony od strony północnej z Two Bryant Park także nowo zaaranżowanym Grace Plaza z miejscami do siedzenia, drzewami i strefą handlową i gastronomiczną. Till Brönner, światowej klasy trębacz jazzowy, zainspirowany skrzyżowaniem ulic rzekomo zatytułował jedną z własnych kompozycji „42nd & 6th“, ponieważ tam „absolutnie nic się nie dzieje”. Rzeczywiście, miejsce naprzeciw Bryant Park i New York Public Library jest jednym ze spokojniejszych na Manhattanie, natomiast „Dining al fresco“ w zieleni z pewnością nie jest najgorszym pomysłem na gorący letni dzień.

Budynek wybudowany w 1906 roku początkowo w stylu Beaux-Arts został w kilku etapach rozbudowany z 6 do 15 kondygnacji. Już raz w 1984 roku Kohn Pedersen Fox całkowicie zrekonstruował ten budynek i pokrył go ścianą kurtynową z ciemnozielonego szkła i aluminium. Wówczas nie było jeszcze dostępne szkło neutralne w kolorach chroniące przed słońcem. Dopiero w 1995 roku takie szkło zaprezentował AGC INTERPANE pod nazwą ipasol natura, co było światową premierą. W nowych kompletnych elewacjach szklanych korzystając z ipasol Platin 46/31 zastosowano wysoce selektywną „następczynię” z wysoką transmisją światła dziennego.

Dla tego projektu AGC INTERPANE wyprodukował 9.000 m2 szyb zespolonych w dwóch różnych odmianach. Główny rodzaj składał się z 10 mm Clearlite™ (TVG) z zewnątrz i 6 mm Clearlite™ (TVG) od wewnątrz. Dla podium zastosowano około 1.000 m2 szyb w konfiguracji 1010.4 szkło przezroczyste (TVG) i ipasol z powłoką Platin 46/31 z zewnątrz oraz 1010.4 szkło przezroczyste (ESG+HST) od wewnątrz. Te ostatnie o wymiarze 3,20 m x 4,60 m miały ciężar około 1.500 kg. Ogólnie biorąc AGC INTERPANE dostarczył firmie W&W Glass wykonującej elewację 450 ton szyb w kontenerach. Szyby są wykonane z zastosowaniem ramki dystansowej Super Spacer® T-Spacer™ SG w kolorze jasnoszarym i uszczelnione szarym silikonem.

Specjalna ramka dystansowa dla zastosowania z silikonowym materiałem uszczelniającym

Ramka dystansowa Super Spacer® T-Spacer™ SG jest najnowszym produktem firmy Edgetech i powstała przy ścisłej współpracy z AGC INTERPANE specjalnie dla oszklenia strukturalnego i oszklenia w rozmiarach XXL. „Przedsiębiorstwa produkcyjne wysokiej jakości takie jak AGC INTERPANE dają długie gwarancje na szyby zespolone. Oznacza to, że nie występują widoczne starzenie, termiczne pęknięcie, dyfuzja pary wodnej, istotna utrata gazu, czy też migracja uszczelnienia butylowego”, wyjaśnia Christoph Rubel, European Technical Manager w Edgetech Europe. „W projektach modernizacyjnych w Nowym Jorku wykorzystano odporny na promieniowanie UV, ale jednak przepuszczający gaz, silikonowy wtórny materiał uszczelniający. Tak więc głównym zadaniem uszczelnienia pierwotnego jest to, aby łączenie krawędzi zachowało gazoszczelność”, kontynuuje Christoph Rubel.

Z tego powodu w przypadku Super Spacer® T-Spacer™ SG, w porównaniu z Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus, boczne powierzchnie do nałożenia poliizobutylenu są zwiększone. Ponadto struktura ramki Spacer wspomaga jej dokładną co do milimetra aplikację w automatycznej linii ISO. „Równoległość ramki dystansowej w stosunku do krawędzi szkła i najmniejsze tolerancje są dla dużych szyb z wąską szczeliną nie tylko kryterium wizualnym, na które szczególną uwagę zwracają architekci i zamawiający elewacje, ale właściwości te mają także swój wkład w stabilność całego elementu”, zaznacza Daniel Bruckelt. „Decyzja o stosowaniu Super Spacer jako ramki dystansowej ma również charakter strategiczny. Z doświadczenia wiemy, że z tą ramką także stosując silikon możemy bez żadnych obaw dać gwarancje na cały okres eksploatacji”, kontynuuje Daniel Bruckelt.

Spektakularny: The Summit w One Vanderbilt

 

 

Z kolejnego zakończonego przez AGC INTERPANE w lecie 2021 r. projektu w Midtown Manhattan roztacza się doskonały widok na Two Bryant Park. Zaledwie kilka domów dalej, bezpośrednio obok Grand Central Station, wznosi się One Vanderbilt, z 77 kondygnacjami i o wysokości 427 metrów czwarty co do wysokości wieżowiec miasta. AGC INTERPANE dostarczyło oszklenie dla czterech kondygnacji platformy widokowej „The Summit“ na wysokości 335 metrów. Wystające na zewnątrz szklane prostokątne bryły, cyfrowa instalacja sztuki nowoczesnej Kenzo, restauracja oraz bar, ale przede wszystkim przeszklone windy wznoszące się w górę po zewnętrznej ścianie budynku z Grand Central aż do platformy, wyróżniają tą najnowszą, spektakularną atrakcję w Nowym Jorku. Wieżowiec został zaprojektowany przez KPF, kompozycję wnętrz The Summit opracował Snøhetta, a Permasteelisa Group była odpowiedzialna za całość elewacji. Aby widok na Madison i Vanderbilt Avenue nie był tylko niezawodny, ale również całkowicie wyraźny, w obszarze tarasu i wystających szklanych sześcianów na pozycjach 1 i 8 zamontowano szyby VSG z przezroczystego szkła 4 x 10 mm Clearvision z SGP-Interlayer i warstwami Clearsight. Podwójne szyby zespolone dla pomieszczeń tych czterech kondygnacji składają się z bezpiecznego szkła wielowarstwowego 1010.4 z Sentry-Interlayer o wymiarach do 2 m x 5,3 m.

Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający Edgetech Europe GmbH i Vice President International Sales w firmie Quanex, mówi z dumą: „Nasz Silicone Glazing Spacer jest typowym przykładem na to, że dobre stosunki na linii klient-dostawca bazują na czymś więcej, aniżeli rzetelność i jakość produktów.  W każdym przedsięwzięciu koronnym zagadnieniem jest wypracowanie wspólnie z klientem perfekcyjnego rozwiązania. Oczywiście czujemy się bardzo zaszczyceni zaufaniem do naszej pracy”.

O firmie Edgetech Europe GmbH

 

Elastyczne systemy piankowych ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są energooszczędnym rozwiązaniem w ramach technologii Ciepłej Ramki, stosowanym w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Systemy te w znacznej mierze redukują straty energii, zapobiegają znacząco procesowi kondensacji, a ponadto przyczyniają się do wydłużenia żywotności okien. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 300 milionów metrów tych profili w 90 krajach na całym świecie.

 

Edgetech Europe GmbH z siedzibą w Heinsberg jest w 100 % spółką grupy Quanex Building Products Corporation, zlokalizowanej w Houston w stanie Teksas, Quanex to wiodący wytwórca komponentów sprzedawanych Producentom Oryginalnego Wyposażenia (OEM) w branży budowlanej. Poza elementami kuchennymi i łazienkowymi Quanex produkuje energooszczędne elementy do systemów okiennych. Pod względem obrotów Edgetech/Quanex jest największym producentem ramek dystansowych na świecie. Edgetech Europe GmbH jest spółką handlową, zajmującą się dystrybucją na kontynencie europejskim, a także jednym z trzech globalnych zakładów produkcyjnych Edgetech, zatrudniającym łącznie 480 pracowników i wyposażonym w 17 linii produkcyjnych. Więcej informacji o systemach ramek dystansowych Super Spacer® i technologii Ciepłej Ramki firmy Edgetech można znaleźć na stronie www.superspacer.com.