Okna narożne to designerskie rozwiązanie, które pozwala w pełni otworzyć pomieszczenie na otaczającą przestrzeń i dostarcza ogromną ilość światła, nawet w trudniejszych do doświetlenia miejscach od północnej strony budynku. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą montaż okien narożnych? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Właściwie doświetlone wnętrza to źródło naturalnego światła, które uchodzi za najzdrowsze dla człowieka. Mogą one wpłynąć także na samopoczucie mieszkańców. Jednym ze sposobów na pozyskanie naturalnego oświetlenia są okna narożne. Nadają one eleganckiego i nowoczesnego stylu, wspaniale doświetlają pomieszczenia oraz pozwalają cieszyć się widokiem za oknem. Stanowią także wspaniały dodatek i urozmaicenie bryły budynku. Okna narożne doskonale sprawdzą się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w nieruchomościach o charakterze komercyjnym. Co jeszcze je wyróżnia?
Okno narożne od środka
Jednym z największych atutów okien narożnych jest spektakularne otwarcie pomieszczenia na widoki znajdujące się poza nim. Duże przeszklenia znajdujące się na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach wpuszczają wiele światła. Okna narożne można zastosować tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Stają się one elementem aranżacji wnętrza, które - dzięki wyposażeniu w okna narożne - wygląda bardziej przestronnie i luksusowo.
Fot. Awilux/Schüco
|
- Pomieszczenia, w których zastosowano okna narożne zyskują rzadko spotykane walory estetyczne. Decydując się na montaż takiego rozwiązania, warto zdecydować się na okna bez listew oraz słupków, tylko samo połączenie szyb. Wybierając to rozwiązanie, przed inwestorami i architektami pojawiają się szerokie możliwości aranżacyjne - mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi w klasie premium. - Okna narożne świetnie sprawdzają się zarówno w salonie, kuchni czy w sypialni. Mogą być wykonane zarówno jako elementy całkowicie stałe (typu fix), jak również z sekcjami otwieranymi.
Okna narożne często stosowane są jako bazowy element aranżacji pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywane są w salonie lub części wypoczynkowej, gdzie najłatwiej jest wykorzystać cały potencjał dużych, narożnych przeszkleń. Podobnie, jak narożnik w kształcie litery L, na którym zasiądą wszyscy bliscy, tak narożne okno w kształcie litery L wpuści do środka dużo ciepła i światła. Dodatkowo, otwierając salon na otaczający krajobraz sprawiamy, iż widok będzie zmieniał się nieustannie wraz ze zmianami pory dnia, roku czy pogody.
Fot. Awilux/Schüco
|
Okna narożne świetnie się sprawdzą także w gabinecie. - Piękny widok na zewnątrz może korzystnie wpłynąć na kreatywność, a także pozwoli odpocząć zmęczonym oczom. Okna narożne polecane są zarówno do domowych gabinetów, jak i biur w budynkach komercyjnych. Z podobnego powodu, jak w przypadku gabinetów, okna narożne idealnie sprawdzą się w kuchni. Umiejscowienie ich w pobliżu zlewu lub blatu roboczego to bardzo popularny trend w aranżacji wnętrz – wyjaśnia ekspert Awilux.
Odważniejszym inwestorom z pewnością spodoba się koncepcja montażu okna narożnego w łazience, gdzie z pewnością zapewni ono niepowtarzalny element dekoracyjny, jak i pozwoli na pełną regenerację domowników niczym w SPA.
Okno narożne od zewnątrz
Fot. Awilux/Schüco
|
Montaż okien narożnych wpływa korzystanie nie tylko na atrakcyjność i funkcjonalność pomieszczeń, ale przede wszystkim na wygląd fasady budynku. Okna narożne stanowią nowoczesny i luksusowy element współczesnej architektury, ale również są sposobem na urozmaicenie bryły istniejącego już budynku, który chcemy poddać modernizacji. - W starszych budynkach, ze względu na ograniczenia technologiczne, zazwyczaj stosowano mniejsze okna, co w rezultacie powodowało, iż pomieszczenia nie były wystarczająco doświetlone. Okna narożne wykorzystane podczas modernizacji budynku, pozwalają uzyskać znacznie większe doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym, a dodatkowo bryła budynku nabiera dzięki nim zupełnie nowego, bardzo nowoczesnego wyglądu – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.
Okna narożne to rozwiązania dostępne w dwóch wariantach – z słupkiem oraz bez. Okna z słupkiem posiadają specjalny łącznik w kolorze stolarki, który spaja ze sobą dwa przeszklenia pod kątem 90%, a także jest wspornikiem dla konstrukcji budynku. Natomiast okna bez słupka to gwarancja niczym niezakłóconego widoku.
źródło: Awilux Polska