Montaże zgodne ze  sztuką
Montaże zgodne ze sztuką

Wraz z Kujawsko-Pomorskimi Warsztatami Montażowymi w Bydgoszczy minął półmetek realizacji II etapu programu Mistrzowie Montażu, stawiającego sobie za cel profesjonalizację montażu okien i drzwi. Do dzisiaj w klubie dobrych montaży zgłoszonych jest ponad 300 fachowców, w całej Polsce działa już ponad 80 mistrzów tego fachu, a niebawem, po targach w Tarnowie i Gliwicach ta liczba przekroczy setkę.

Każdego roku w polskich domach 7 milionów okien wymieniane jest na nowe, cieplejsze. Niestety, niewiele z nich montowane jest poprawnie, tj. w taki sposób, by szczelnie, a co ważniejsze trwale chroniło nas przed wiatrem, wodą i mrozem. Nie może być inaczej, skoro nie ma w polskich szkołach zawodowych nauczania tego fachu, nie ma wykładów o zasadach poprawnego montażu dla polskich inżynierów i architektów, a inspektorom nadzoru brak wiedzy o nowych materiałach oraz technologiach montażowych. Montażystą okien mógł jak dotąd zostać i absolwent szkoły krawieckiej, i instruktor fitness – wystarczały zazwyczaj dobre chęci oraz sprawna poziomica. Wiedza wcale nie była konieczna.

Celem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu stało się więc wypełnienie tej luki, opracowanie odpowiednich podręczników, artykułów technicznych i filmów instruktażowych oraz stała weryfikacja umiejętności fachowców od montaży okien i drzwi. Na większości regionalnych targów budowlanych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu, Bydgoszczy czy Tarnowie eksperci programu z firm Partnerskich i Zrzeszenia Montażystów Stolarki są obecni, by spotykać się z lokalnymi fachowcami od montaży. Starają się im przekazać wiedzę: jak poprawnie wymierzyć okno, jak je właściwie ustawić w murze, czym zamocować i czym uszczelnić, a wreszcie jak zrobić obróbki wokół okien, by były trwałe. Lokalni fachowcy mogą też przed ekspertami poddać swoją wiedzę i umiejętności sprawdzianowi, by w przypadku pozytywnej oceny uzyskać honorowy tytuł Mistrza Montażu. Oznacza on, że uznani eksperci branży okienno-drzwiowej potwierdzają, iż ten konkretny fachowiec ma odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności, by montaż okna wykonać właściwie, zgodnie ze sztuką budowlaną.

II etap programu trwa od stycznia, a zakończy się w czerwcu tuż przed piłkarskim turniejem Euro 2012. Więc już od czerwca w każdym województwie znaleźć będzie można fachowca, którego umiejętności zweryfikowane zostały przez ekspertów Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Informacje o nich przeczytać można na stronie www.montaze.info.pl. Dokonując wyboru z listy fachowców zrzeszenia będzie można mieć przekonanie, że na naszą budowę, do naszego domu nie wpuszczamy krawca czy kucharza, ale doświadczonego, sprawdzonego montażystę okien i drzwi. A jeśli do jego pracy będziemy mieli zastrzeżenia, to zawsze możemy zgłosić je do tej organizacji. Tu także znajdziemy rzeczoznawców, którzy będą w stanie ocenić, czy prace montażowe wykonane zostały poprawnie.

Profesja montażowa stopniowo staje się zawodem budowlanym, podlegającym takiej samej ocenie jak zawód hydraulika, glazurnika czy dekarza. I trzeba podkreślić, że na pewno nie jest mniej odpowiedzialny, bo efektem dobrej pracy montażysty są konkretne ilości zaoszczędzonego ciepła, które już nie ucieka przez szczeliny miedzy oknem a murem. Dlatego angażując do montażu naszych okien fachowca, zawsze warto sprawdzić, czy jest on już Mistrzem w swoim fachu.


Program Mistrzowie Montażu prowadzony jest pod patronatem merytorycznym Zrzeszenia Montażystów Stolarki oraz Związku Polskie Okna i Drzwi. Partnerami programu są znane i cenione marki: Tytan, Roto, GU Polska i VBH Polska. Mecenasem Mistrzów Montażu jest największy polski producent okien, firma Drutex SA. Program realizowany jest na lokalnych targach budowlanych w postaci Regionalnych Warsztatów Montażowych. Najbliższe w Tarnowie, w dniach 23-25 kwietnia na targach budowlanych Dom i Otoczenie. Szczegóły na stronie: www.montaze.info.pl.