Znamy  laureatów konkursu Fasada Roku 2011!
Znamy laureatów konkursu Fasada Roku 2011!

Jubileuszowa, piąta edycja konkursu Fasada Roku zgromadziła aż 182 obiekty, które walczą o zaszczytny tytuł dla najlepszej realizacji. Jury złożone z ekspertów w dziedzinie budownictwa i architektury oraz reprezentantów mediów branżowych wybrało zwycięzców oraz wyróżnionych w 6 kategoriach. Warto zaznaczyć, że skład sędziowski zgodnie przyznał, że z roku na rok kunszt, elegancja oraz fachowość przeprowadzonych prac jest coraz wyższa, a sama forma konkursowych obiektów niejednokrotnie zachwyca pięknem architektonicznych detali.

Piąta edycja plebiscytu Fasada Roku wkracza w finalny etap realizacji. Jednym z ostatnich działań były obrady jury, które wybiera zwycięskie obiekty. Tegoroczne spotkanie architektów oraz przedstawicieli branży budowlanej i mediów branżowych odbyło się 21. marca we Wrocławiu. Sędziowie oceniali aż 182 obiekty przydzielone do 6 konkursowych kategorii: w pierwszej kategorii – Nowy budynek do 1 000 m² - znalazło się 19 obiektów, do drugiej – Nowy budynek powyżej
1 000 m² - zakwalifikowano 43 budynki, trzecia kategoria – Budynek po rekonstrukcji lub adaptacji (poza budynkami z wielkiej płyty) - liczyła aż 52 obiekty, czwarta z kolei kategoria – Budynek z wielkiej płyty po rekonstrukcji lub adaptacji - obejmowała 24 realizacje. Do kategorii – Budynek po renowacji – zaliczono 22 obiekty. Nową grupę konkursowych obiektów stanowią Budynki z zastosowaną innowacyjną technologią firmy Baumit. Do tej kategorii przyporządkowano 22 realizacje. Najwyżej oceniono grupę budynków po renowacji, w której wszystkie elewacje obiektów zostały odrestaurowane z dużym kunsztem i dbałością o odtworzenie dawnego blasku kamienic, kompleksów zamkowych czy też historycznych budynków mieszkalnych. Po burzliwych naradach, które trwały kilka godzin, został ustalony ostateczny werdykt. Sędziowie docenili przede wszystkim trudność wykonanych prac rekonstrukcyjnych na obiektach historycznych, a także oszczędną, ale gustowną grę kolorów oraz podkreślanie walorów architektonicznych nowych i remontowanych budynków.

Piąta edycja konkursu Fasada Roku zgromadziła największą liczbę obiektów wśród dotychczasowych odsłon plebiscytu. Aż 182 realizacje przyporządkowano do 6 kategorii i podczas obrad konkursowego jury, poddano ocenie. Sędziowie zwracali uwagę na prawidłowo przeprowadzone prace, dbałość o detale architektoniczne, a także szykowne operowanie kolorem. Wśród wszystkich zgłoszonych obiektów można zauważyć pewną tendencję kolorystyczną – inwestorzy odchodzą o klasycznych żółcieni i brązów, na rzecz bardziej zdecydowanych odcieni zieleni połączonych z beżami, odcieniami szarości czy bieli. Jest to wyraźnie zauważalne w budynkach wielorodzinnych i tych z elewacją powyżej 1000 m². Muszę przyznać, że jury nie miało łatwego wyboru, szczególnie jeśli chodzi o kategorię Budynek po renowacji. Wszystkie realizacje miały wysoki poziom i członkowie komisji musieli podjąć naprawdę trudną decyzję, co do głównej nagrody w tej grupie. Na uwagę zasługują także realizacje przyporządkowane do nowej kategorii Budynek z zastosowaną innowacyjną technologią firmy Baumit.” - mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu Baumit Sp. z o.o. Ogłoszenie wyników plebiscytu oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali zorganizowanej w Centrum Konferencyjnym Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim 26. kwietnia 2012 roku.

Obrady jury konkursu Fasada Roku 2011, fot. Baumit

Członkami jury tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku byli: Józef Adamowski z Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury Zbigniew Kaliciński, Dyrektor Handlowy Baumit Sp. z o.o., Andrzej Kubik - Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków, Andrzej Poniewierka z Wrocławskiej Izby Architektów, Roman Rutkowski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej a także Irena Walczak z Wydawnictwa Murator. Przewodniczącą komisji została wybrana Anna Boryska – Sekretarz Generalny SARP.

Jak przystało na jubileuszową odsłonę konkursu, 5. Fasada Roku zgromadziła rekordową liczbę realizacji a zgłoszone obiekty prezentują wyższy poziom niż w poprzednich edycjach. Konkursowe jury nie miała łatwego zadania, jednak burzliwe obrady obfitujące w ciekawe dyskusje o prostocie wyrazu, elegancji wykonania, stonowanej kolorystyce czy też zrozumieniu na linii architekt – wykonawca doprowadziły do wybrania laureatów, a tym samym obiektów z najlepszymi fasadami.