Stolarka okienna z kolekcji Capital firmy Stolbud Włoszczowa została wybrana do renowacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Czarnkowie. Eleganckie modele okien, wykonane ze szlachetnego drewna sosnowego, doskonale komponują się z zabytkową fasadą.
Firma Stolbud Włoszczowa dostarczyła do Czarnkowa trzydzieści sześć energooszczędnych okien z kolekcji Capital, które wykorzystano do renowacji siedziby Starostwa Powiatowego. Stolarka okienna w białym kolorze podkreśla piękno i ponadczasowość neogotyckiego budynku. Do renowacji wybrano okna łukowe ze szprosami międzyszybowymi. Ich montaż przeprowadziła firma PW Partner ze Starachowic.
- Montaż stolarki w zabytkowym obiekcie nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że posiada ona wymiary perfekcyjnie dopasowane do znajdujących się w budynku otworów o nietypowym kształcie. Okna Capital dostarczone przez firmę Stolbud Włoszczowa spełniła ten wymóg w najwyższym stopniu – mówi Janusz Gawełek, PW Partner.
Stolarka okienna montowana w zabytkowych budynkach powinna nawiązywać pod względem kształtu i kolorystyki do oryginalnych okien. Ważne jest, aby stanowiła spójną całość z pozostałymi elementami historycznej elewacji. Dlatego do tego typu obiektów najlepiej pasują okna drewniane, gdyż podkreślają ich naturalne piękno. Budynek Starostwa Powiatowego w Czarnkowie to neogotycki obiekt z 1910 roku z ciekawymi detalami architektonicznymi. Czerwona cegła, łukowe okna oraz stożkowe dachy niewielkich wieżyczek tworzą oryginalną całość. Białe ramy okienne doskonale komponują się z odcieniem cegieł oraz wyróżniają się na tle wiekowej fasady. Szprosy w oknach dodatkowo podkreślają klasyczny wygląd Starostwa.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowych okien. Dzięki nim budynek, w którym pracujemy, odzyskał dawne piękno. Od czasu zamontowania nowej stolarki okiennej zmniejszyły się także wydatki na ogrzewanie obiektu. Energooszczędność okien Capital jest ich wielką zaletą – mówi Wiesław Maszewski, Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
Okna Capital zamontowane w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie posiadają liczne walory estetyczne i użytkowe. Modele te dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności cieplnej doskonale sprawdzają się w zabytkowych budynkach. Wyróżniają się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła UW od 0,68 W/m2K, co gwarantuje doskonałą izolację termiczną oraz pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie wysokich pomieszczeń o dużej powierzchni. Szeroki wybór kształtów i kolorów pozwala perfekcyjnie dopasować stolarkę do aranżacji o historycznym charakterze.