Tanie vs drogie okna plastikowe – które wybrać? Czy tanie okna PCV mogą mieć dobre parametry techniczne
Tanie vs drogie okna plastikowe – które wybrać? Czy tanie okna PCV mogą mieć dobre parametry techniczne

Wybór okien plastikowych jest bardzo duży, a ta różnorodność pociąga za sobą także zróżnicowane ceny poszczególnych modeli. Koszt wymiany okien jest dla wielu z nas bardzo istotnym czynnikiem, który niejednokrotnie determinuje to, jakie rozwiązania wybieramy. Warto jednak pamiętać, że cena nie może być jedynym wskaźnikiem, który bierzemy pod uwagę, kupując okna. Należy zwrócić uwagę także – a może przede wszystkim – na parametry techniczne i dopasować okna do własnych potrzeb oraz możliwości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tanie okna plastikowe mogą być naprawdę solidne. Sprawdźmy, co oferują nam zarówno modele klasy premium, jak i ich tańsze warianty.

Kiedy wybrać tańsze okna PVC, a kiedy okna plastikowe klasy premium?

Niedrogie okna plastikowe mogą reprezentować naprawdę dobre parametry techniczne oraz wysoką jakość wykonania (jeśli zdecydujemy się na zakup u solidnego, zaufanego producenta i na montaż wykonany przez fachowców). Warto mieć jednak na uwadze, że nie będą miały najwyższych parametrów w zakresie np. izolacji termicznej oraz akustycznej. Możliwe też, że wybór kolorów ram czy różnych dodatków podnoszących funkcjonalność okien będzie ograniczony.

Niedrogie okna plastikowe – dla kogo będą najlepsze? Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dobrze ocieplonych budynkach (przede wszystkim w blokach). Dobra izolacja termiczna budynku i fakt, że sąsiedzi za ścianą prawdopodobnie również ogrzewają swoje mieszkania, sprawiają, że możemy pozwolić sobie na stolarkę o nieco niższych parametrach w zakresie termoizolacyjności. Zwłaszcza jeśli w mieszkaniu nie ma zamontowanych liczników ciepła – wówczas wysokość rachunków za ogrzewanie nie jest uzależniona od intensywności grzania.

Ekonomiczne okna PVC są chętnie wybierane także przez właścicieli mieszkań na wynajem lub sprzedaż. Wymiana okien na nowe okna plastikowe może znacznie podnieść wartość nieruchomości, a gdy zdecydujemy się na tańsze warianty okien, taka inwestycja może się po prostu opłacić.

Niedrogie okna PCV sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie stolarka jest stara, nieszczelna, uszkodzona lub niefunkcjonalna. Montaż nawet tanich okien plastikowych sprawi, że różnica dla mieszkańców będzie odczuwalna – zarówno pod kątem funkcjonalności okien, jak i wysokości rachunków za ogrzewanie.

Okna z górnej półki – co mogą nam dać? Okna klasy premium mają ponadprzeciętne parametry w zakresie energooszczędności, ochrony przed włamaniami czy izolacji akustycznej. Zapewniają bardzo wysoką ochronę przed chłodem, doskonale tłumią hałasy, działają sprawnie i płynnie, są odporne na warunki atmosferyczne i mają podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. To świetne rozwiązanie m.in. do domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Okna z wyższych klas można zamontować także w blokach czy kamienicach. Są polecane wszystkim osobom, które mają większy budżet i którym zależy na najwyższych parametrach technicznych, a także na nowoczesnym wyglądzie i dużych możliwościach aranżacyjnych.

Ochrona przed chłodem w oknach premium i tańszych wariantach

Oknami klasy premium możemy nazwać takie okna, które wyróżniają się ponadprzeciętnym stopniem energooszczędności, a tym samym niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw) – na poziomie około 0,9 W/m2K lub niższym. Okna, których Uw jest mniejszy niż 0,8 W/m2K to tzw. okna pasywne – o największej zdolności do niwelowania strat ciepła. Okna plastikowe jak najbardziej mogą osiągać takie parametry.

Warto wiedzieć! Wysoki poziom izolacyjności termicznej sprawia, że pomieszczenia zimą nie wychładzają się nadmiernie, a latem – gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka – nie nagrzewają się tak jak pomieszczenia, w których zamontowano okna o wyższym współczynniku Uw. Dzięki temu w okresie grzewczym możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a latem w domu czy mieszkaniu panuje przyjemny chłód.

Ekonomiczne okna plastikowe prawdopodobnie nie będą spełniać wysokich standardów energooszczędności, jednak zdecydowanie mogą dobrze chronić wnętrza przed utratą ciepła. Zwłaszcza w połączeniu z dobrą izolacją cieplną budynku takie rozwiązanie w wielu przypadkach będzie wystarczające. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że liczba dni z ujemnymi temperaturami spada z roku na rok, może okazać się, że tańsze okna plastikowe będą rozsądnym rozwiązaniem. Weźmy jako przykład okna linii Ecoline producenta okien Medrus. Są to przystępne cenowo okna PVC, które – pomimo niższej ceny – zapewniają domownikom wszystkie najważniejsze zalety okien plastikowych. Wyróżniają się bardzo dobrą izolacją termiczną oraz dobrą izolacją akustyczną. Są łatwe w czyszczeniu, a do tego trwałe i estetyczne. Wyglądają elegancko w każdym pomieszczeniu.

Izolacja akustyczna

W oknach klasy premium montuje się m.in. dodatkowe uszczelki oraz inne dodatkowe wygłuszenia. Wszystko po to, by zapewnić najwyższą ochronę przed hałasem i by we wnętrzach panowała cisza. To rozwiązanie docenią szczególnie osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach czy w hałaśliwych okolicach, a także wszyscy, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Co więcej, okna premium mogą być wyposażone w wyciszające szyby, takie jak w oknach dźwiękochłonnych PVC od producenta okien Medrus.

Wskazówka! Stopień tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz określany jest w oknach za pomocą współczynnika Rw. Im wyższa jest jego wartość, tym lepsza jest izolacja akustyczna okien.

Tańsze okna PVC również chronią wnętrza przed hałasem, jednak w mniejszym stopniu. Jeśli za oknem natężenie dźwięków jest duże, część z nich może docierać do wnętrz. Ekonomiczne okna plastikowe sprawdzą się więc przede wszystkim w mieszkaniach położonych na wyższych piętrach oraz w blokach i domach usytuowanych w spokojnych okolicach. Warto pamiętać jednak, że tańsze, ale dobre okna plastikowe wyciszają hałasy na tyle, by móc spokojnie spać i odpoczywać.

Funkcjonalność okien plastikowych

Dobrej jakości, nowe okna plastikowe, niezależnie od tego czy z wyższej, czy też ze średniej półki, powinny działać płynnie i sprawnie – łatwo się otwierać, uchylać czy rozszczelniać. To, co odróżnia okna klasy premium od tańszych, to m.in. dodatkowe funkcjonalności, takie jak stopniowanie uchyłu, blokady klamek czy dodatkowe zabezpieczenia.

Poza tym okna plastikowe – niezależnie od tego, czy klasy premium, czy też z niższej półki cenowej – łatwo utrzymać w czystości. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych ani konserwacyjnych. Warto co kilka miesięcy sprawdzić stan okuć i zawiasów, a także wyczyścić z kurzu i brudu ruchome elementy, ramy i szyby. Co ciekawe, zarówno w oknach klasy premium, jak i tańszych, np. ze wspomnianej linii Ecoline, możemy zdecydować się na tzw. samoczyszczące szyby. Żeby oczyścić je z powierzchownego brudu i odświeżyć ich wygląd, wystarczy polać je bieżącą wodą.

Design okien plastikowych

Najczęściej spotykamy się z oknami plastikowymi, które mają białe ramy. Takie też zwykle stosuje się w oknach ze średniej i niższej półki. Białe ramy mają estetyczny, minimalistyczny wygląd i pasują do większości wnętrz. Ramy okien klasy premium mogą mieć jednak inne kolory i wzory – także takie, które imitują drewno. Dają więc większe możliwości aranżacyjne i można dopasować je idealnie do wystroju wnętrz oraz do elewacji budynku.

Jak widać, okna plastikowe są dostępne w wielu wariantach. Każdy – niezależnie od potrzeb czy zasobności portfela – znajdzie wśród nich model idealny dla siebie.

 

źródło: Medrus