Genius(z) wśród napędów.
Genius(z) wśród napędów.

Bardziej ergonomiczna forma, mniejszy pobór mocy, ograniczenie urządzeń zewnętrznych – to tylko niektóre z rozwiązań, które zmieniły oblicze współczesnej automatyki do bram.

Najczęściej automatyzowane są bramy uchylne prowadzące do domów i rezydencji. Dlatego właśnie dla napędów do użytku przydomowego producenci opracowują nowe technologie, które poprawiają ich sprawność i jakość użytkowania. Przykładem może być producent marki Genius, obecnej na rynku automatyki od ponad 40 lat, który cały czas prowadzi badania i opracowuje nowatorskie rozwiązania techniczne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które sprawiły, że takie napędy stały się bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i wygodniejsze w użyciu.

Skończyły się czasy, gdy napęd do bramy był pierwszą rzeczą jaka rzucała się w oczy przy wjeździe na posesję. W automatyce coraz silniejszy jest trend, by tworzyć urządzenia nie tylko wysoko zaawansowane technicznie i o niewielkich wymiarach. Przykładem może być siłownik do bram ze skrzydłami uchylnymi Action marki Genius (Faac Group). Nowoczesna, ergonomiczna forma oraz niecałe 60 cm długości sprawiają, że urządzenie to sprawdzi się tam, gdzie po otwarciu bramy pozostaje niewiele miejsca. Minimalistyczna forma oraz kolor aluminium pasują do każdego typu uchylnej bramy: nowoczesnej, klasycznej czy ozdobnej.

Instalacja napędu do bramy uchylnej, wiąże się z zamontowaniem licznych zabezpieczeń: fotokomórek, lamp ostrzegawczych, zamków elektronicznych, które zatroszczą się o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. W nowoczesnych napędach takich jak Action dąży się do ograniczenia liczby dodatkowych urządzeń zewnętrznych przy zachowaniu tego samego poziomu bezpieczeństwa. Siłownik do bramy ze skrzydłami uchylnymi Action marki Genius (Faac Group) wyposażony jest w specjalną przekładnię ślimakową, która utrzymuje bramę w pozycji zamkniętej, bez konieczności stosowania dodatkowych elektrozamków, zabezpieczając tym samym przed samoczynnym otwarciem się skrzydła. Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest wirtualny czujnik wykrycia przeszkody zainstalowany w centrali sterującej Brain 14, przeznaczonej m.in. do napędu Action. W momencie natrafienia skrzydła na przeszkodę odwraca on ruch bramy, chroniąc nie tylko osoby, które przez przypadek mogły by się znaleźć w jej świetle, ale także sam napęd, który nie ulegnie przepaleniu.
Ograniczona została także moc, jaka jest niezbędna do wprawienia bramy w ruch – napęd Action może być zasilany napięciem 12 V, czyli takim jakie ma zwykła bateria. Dzięki temu rozwiązaniu, jest on bezpieczniejszy – nie grozi nam, porażenie prądem, oraz zużywa mniej energii elektrycznej.

Technologia cały czas idzie naprzód, dlatego napędy do bram skrzydłowych, cały czas są udoskonalane. Stosowanie nowych rozwiązań, sprawa że automatyka do bram, staje się tańsza, wygodniejsza, prostsza w obsłudze. Zyskujemy także pewność, że nasz napęd będzie niezawodnie i bezpiecznie służył nam przez długie lata.