Fuzja estetyki z funkcjonalnością, czyli balustrady ze szkła
Fuzja estetyki z funkcjonalnością, czyli balustrady ze szkła

Szklane balustrady to uniwersalny element architektury, coraz częściej stosowany w budownictwie. Wysoka estetyka i swoboda formowania szkła przemawia na jego korzyść, jednak architekci bardziej cenią sobie możliwość łączenia tych cech z wyjątkowo szeroką funkcjonalnością. Umiejętne wykorzystanie jednego i drugiego sprawia, że balustrada staje się czymś więcej niż tylko przegrodą zabezpieczającą przed wypadnięciem.

Nie tylko balkony

Balustrady ze szkła, zwykle stosowane na balkonach, z racji wykorzystanego materiału nadają budynkom nowoczesny i lekki wygląd. Tymczasem należy podkreślić, że stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w celu zachowania minimalizmu i wysokiej estetyki oraz wygody użytkowania, jaką gwarantują. Szklane balustrady są szczególnie popularne w budynkach komercyjnych, dowodem czego są przeszklenia stosowane w zdecydowanej większości galerii handlowych. Tym niemniej stosuje się je również w przestrzeniach biurowych, a także w domach prywatnych.

Podstawowym zadaniem szklanych balustrad jest zabezpieczenie użytkowników obiektu przed upadkiem z dużej wysokości, dlatego często stosuje się je przy schodach, galeriach, na tarasach i świetlikach. Doskonale sprawdzają się w ciągach komunikacyjnych, gdzie konieczna jest kontrola kierunku ruchu oraz jako bariery chroniące przed wyjściem poza wyznaczone granice. Przeszklenia w takiej formie spełniają swoją funkcję, a jednocześnie nie przytłaczają masą i nie blokują przepływu światła. Z powodzeniem można więc zastąpić nimi balustrady wykonane z drewna, metalu lub cegły.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Należy pamiętać o tym, że stosowanie szklanych balustrad wiąże się z koniecznością spełnienia przepisów budowlanych i szeregu norm bezpieczeństwa. Aby im sprostać, architekci lub konstruktorzy muszą uwzględnić m.in. metodę mocowania szkła, jego wymiary i zakładane obciążenia. Te ostatnie w dużym stopniu zależą od charakteru obiektu, np. w budynkach komercyjnych o intensywnym ruchu, takich jak teatry, kina lub stadiony sportowe, szklane balustrady muszą wytrzymać obciążenie liniowe około 3 kN/m, podczas gdy w domu jednorodzinnym wartość tego obciążenia wynosi zaledwie 0,5 kN/m.

Balustrady ze szkła, choć niezwykle estetyczne, muszą zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. Szklane elementy powinny więc cechować się podwyższoną wytrzymałością na uderzenia, a w razie stłuczenia tafla nie może stwarzać zagrożenia zranienia. Takie szyby zwykle znajdują się w miejscach szczególnie narażonych na rozbicie lub pęknięcie, dlatego konieczne jest stosowanie szkła bezpiecznego.

W przypadku szklanych balustrad idealnie sprawdza się szkło hartowane lub laminowane szkło hartowane, takie jak Pilkington Optilam™ T, które zapewnia dodatkowe zabezpieczenie w przypadku przeszkleń znajdujących się ponad głowami użytkowników danego obiektu. Taka szyba, w przypadku rozbicia, pęknie na wiele drobnych kawałków, jednak folia utrzyma je w miejscu, a szkło nie spadnie na osoby znajdujące się poniżej. - Piotr Oleszyński, doradca techniczny w Pilkington Polska

Na bezpieczeństwo wpływa również wysokość przegrody, która w przypadku balustrady z poręczą w obiektach budowlanych powinna wynosić co najmniej 0,9 m, a balustrady zewnętrznej umieszczonej powyżej 1,5 m nad poziomem terenu 1,1 m.

Do wyboru, do koloru

Mogłoby się wydawać, że balustrada ze szkła nie daje zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. Okazuje się jednak, że pole manewru jest zaskakująco szerokie. Wybór szklanej balustrady to rozwiązanie idealne dla osób, które upodobały sobie światło i przestrzeń. Konstrukcja oraz rodzaj mocowania decydują o tym, czy jest to balustrada samonośna, balustrada z panelami wypełniającymi czy też przegroda, będąca częścią ściany osłonowej. Szkło to materiał, który doskonale komponuje się z innymi, dlatego połączenie tafli szkła ze słupkami lub poręczą z drewna czy stali nierdzewnej będą prezentować się równie atrakcyjnie jak balustrady pełnoszklane.

Kolejnym krokiem jest wybór szkła. Podstawa to bezbarwne szkło przezroczyste, ale można zdecydować się również na szkło matowe, a nawet kolorowe. Barwne przeszklenia to przepustka do niebanalnych aranżacji, które mogą wpisać się w dowolny styl. – Kolorowe balustrady niewątpliwie przyciągają wzrok, bo jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że architektura wykorzystuje szkło w bezbarwnej wersji. Tymczasem jest to element, który pozwala na designerską zabawę formą. W naszej ofercie znajdziemy gamę produktów laminowanych Pilkington Optilam™ I Kolor Hartowany, których barwa wynika z folii, umieszczonej pomiędzy taflami. Może być to folia kolorowa, w dowolnym odcieniu lub folia mleczna, która przepuszcza światło, jednak jest nieprzezroczysta, a więc zapewnia prywatność – mówi Piotr Oleszyński.

Funkcjonalność +

Uniwersalność jaką cechuje się szkło czyni je materiałem, który świetnie wpisuje się w każdą przestrzeń. Walory estetyczne są niepodważalne i widoczne gołym okiem. To, czego nie widać, a jest równie istotne, to funkcjonalność szkła. Zawdzięczamy ją specjalnym powłokom, które są nakładane na etapie produkcji szklanej tafli. Mogą nadawać mu przeróżną funkcjonalność, co w przypadku szklanej przegrody warto wykorzystać.

- Szkło z powłokami funkcyjnymi doskonale sprawdzi się jako przeszklenie przegród zewnętrznych. Jednym z przykładów jest szkło samoczyszczące Pilkington Activ™, które wykorzystuje promieniowanie UV oraz wodę opadową do samoczynnego usuwania zabrudzeń pochodzenia organicznego. Dzięki temu unikniemy częstego mycia przegród i pozostaną one dłużej czyste – wyjaśnia Piotr Oleszyński.

 

źródło: Pilkington Polska