Liczy się nie tylko wygląd, czyli najnowsze trendy okienne
Liczy się nie tylko wygląd, czyli najnowsze trendy okienne

Słownikowa definicja mówi, że trend to istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie. Jednocześnie ten sam wyraz w angielskiej formie przymiotnikowej nieco zmienia swoje podstawowe znaczenie. „Trendy” bowiem to nic innego, jak polskie „modny”. Rzecz w tym, by odnosząc owo wyrażenie do wystroju wnętrz połączyć w praktyce obie te konotacje – a to dlatego, że w obecnych czasach moda musi zauważać globalne zjawiska i odpowiednio na nie reagować. Tę konieczność dostrzegają producenci okien, bądź co bądź jednego z najbardziej istotnych elementów aranżacji pomieszczeń.

 

Przede wszystkim komfort

 

Długie miesiące pandemicznego zamknięcia zmusiły nas do przewartościowania podejścia do pomieszczeń, w których przecież przyszło nam spędzać lwią część naszego życia. Efektem tego jest postawienie ludzkiego komfortu na absolutnie pierwszym miejscu. Liczy się przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców, co wyraźnie widać w obowiązujących kierunkach kształtowania domowych przestrzeni.

- Trzeba tu podkreślić, że na końcowy efekt wpływ ma cały szereg czynników, z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Projektowanie wnętrz to znacznie więcej niż tylko estetyczne dopasowanie poszczególnych składowych. Pojęcie komfortu nie ogranicza się jedynie do wygodnej kanapy. Konieczna jest odpowiednia jakość powietrza, właściwa temperatura, oświetlenie i akustyka – a to wszystko mogą zagwarantować odpowiednio dobrane okna – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

 

Z drugiej strony równie ważne jest rozciągnięcie poczucia komfortu poza obszar swoich czterech ścian, a co za tym idzie – podjęcie działań proekologicznych. Oddziaływanie budynku na środowisko jest nie mniej istotne jak to, czym dom emanuje na mieszkańców.

 

Przyjemne z pożytecznym

 

Podstawą trendów obowiązujących w 2023 roku jest światło. Mające dobroczynny wpływ na ludzkie samopoczucie, dające napęd do życia, wreszcie – wydobywające i podkreślające szczegóły designu. Wnętrza mają być wręcz skąpane w naturalnym świetle, a zatem modne są przede wszystkim duże przeszklenia.

- W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Reveal Unique – absolutną nowość w ofercie OknoPlus. To iście rewolucyjna konstrukcja autorstwa naszych technologów, jako pierwsi w Polsce połączyliśmy bowiem metodę statycznego szklenia na sucho z profilami aluminiowymi. Nowatorskie rozwiązanie zwiększa statykę monumentalnych przeszkleń pozwalając tworzyć panoramiczne okna, które będą stanowiły ozdobę każdego projektu architektonicznego – podkreśla Mariusz Kudas, ekspert OknoPlus.

 

Podwyższona statyka umożliwia montowanie większych szyb. Okna z rodziny Reveal wyposażone są w najlepsze na rynku pakiety ECLAZ produkcji Saint-Gobain, które, dzięki znakomitemu, bo wynoszącemu 77% współczynnikowi przenikania światła sprawiają, że pomieszczenia zalewa naturalne światło. To zaś w połączeniu z doskonałymi parametrami cieplnymi (Uw = 0,7 W/m2K) przynosi redukcję zużycia energii potrzebnej na sztuczne oświetlenie i ogrzewanie. Efekty tych oszczędności odczuwają nie tylko nasze portfele, ale także środowisko, z wdzięcznością i ulgą przyjmujące coraz częściej powstające domy energooszczędne i pasywne, których nieodzownym elementem są nowoczesne okna.

 

8 milimetrów robi różnicę

 

Lepsze jest wrogiem dobrego? Nie w przypadku okien. Okazuje się, że można poprawić produkt stojący już na bardzo wysokim poziomie. Oto kolejna, świetnie wpisująca się w obowiązujące trendy nowość proponowana przez OknoPlus – grubsze szklenia w oknach z rodziny Reveal.

 

- Zamiast dotychczas stosowanych tafli 48-milimetrowe montujemy szklenia ECLAZ o grubości 56 mm, które w parze ze znanymi już wcześniej profilami DECALU wykonanymi w technologii SoEasy tworzą okna o niespotykanym dotąd poziomie energooszczędności – zaznacza ekspert.

Zdawałoby się, że osiem milimetrów to niewiele, a jednak w tym przypadku znacząco podnoszą parametry całego okna. Grubsza szyba to mniejsze straty ciepła, nic dziwnego więc, że Ug (współczynnik przenikania ciepła szyby) wynosi zaledwie 0,5 W/m2K. Dodajmy do tego sześćdziesięcioprocentową przepuszczalność energii – i nie powinna dziwić wydajność energetyczna o 20% wyższa w porównaniu z najlepszymi dotąd rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Nie sposób przy tym pominąć poprawy akustyki i bezpieczeństwa.

 

Zdrowy dom to zdrowy człowiek... i środowisko

 

Podstawowy obecnie trend, czyli kierunek rozwoju architektury wnętrz jednoznacznie zmierza do podniesienia ludzkiego komfortu przy jednoczesnej dbałości o stan planety. Muszą więc cieszyć coraz liczniej powstające domy energooszczędne i pasywne, budowane z użyciem komponentów o wysokim stopniu wydajności energetycznej, wśród których zasłużenie poczesne miejsce zajmują nowoczesne okna, spełniające nawet najbardziej wyszukane wymagania estetyczne, jak i oczekiwania pod względem ekologiczności. Moda powinna iść w parze z ochroną najcenniejszego, co mamy – natury. Od tego kierunku, na szczęście, nie ma odwrotu.

 

żródło: OknoPlus