Holding Roto: odporny i zwiększa obroty
Holding Roto: odporny i zwiększa obroty

Holding Roto Frank AG – do którego należą Roto Technologia Okien i Drzwi, Roto Okna Dachowe i Roto Professional Service – podsumowało aktualną sytuację rynkową. Grupa odnotowała łącznie 30% wzrost obrotów w trzech ostatnich latach. Mimo wysokiej odporności na kryzys, inflacja na ważnych rynkach zbytu spowolniła globalny wzrost grupy w bieżącym roku obrotowym.

W ostatnich trzech latach obroty grupy Roto wzrosły łącznie o prawie 30%. Do tak imponującego wyniku w trudnych czasach przyczyniła się m.in. duża liczba nowych klientów we wszystkich trzech dywizjach grupy. O efektach przewagi, jaką jest zdolność zaspokojenia kluczowych potrzeb odbiorców w zakresie niezawodności dostaw i jakości produktów w zmiennych warunkach, rozmawiano podczas 17. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto w Niemczech, w dniach 16-17 listopada 2022 r.

Optymistyczne wyniki

„We wszystkich dywizach Roto na świecie stawiliśmy czoła wyzwaniom, których liczba od 2020 roku stale rosła" powiedział dr Keill, prezes holdingu Roto Frank AG na spotkaniu z dziennikarzami z całego świata. „Dlatego grupa Roto bardziej niż kiedykolwiek zasługuje na miano prężnie działającej firmy, a poszczególne dywizje godnych zaufania partnerów biznesowych ". Pracownicy Roto, których liczba na świecie sięga obecnie 5.000, wykazali się dużą elastycznością i gotowością do działania przez długi czas. To jeden z powodów, dla których holding Roto zamknął rok obrotowy 2021 z rekordowym wynikiem 807 mln euro, a 2022 rok rozpoczął z optymizmem. „Jednak zmiany na rynkach zaopatrzenia i nowe dodatkowe ryzyka, wynikające z wojny, oznaczają trudności dla branży budowlanej, nie tylko w Europie” – mówił dr Keill.

 

Rynek niemiecki wystawiony na próbę

Zdaniem prezesa holdingu Roto, gospodarki europejskie, a w szczególności niemiecka, mają przed sobą trudną drogę do normalizacji sytuacji, co rodzi obawy o wyniki w 2023 r. Za prognozowany kryzys w gospodarce niemieckiej odpowiadają relacje polityczne, ale także brak elastyczności i umiejętności społecznej wyjścia z bezpiecznej strefy komfortu po latach dobrobytu. Nie można przewidzieć, jak zachowają się prywatne gospodarstwa domowe w czasach wysokiej inflacji i braku wzrostu gospodarczego – w jakich obszarach zdecydują się na oszczędności, a w jakich na inwestycje.

Poprawa efektywności energetycznej szansą

Szansą dla branży materiałów budowlanych jest utrzymujący się trend poprawy efektywności energetycznej domów i mieszkań. Prognozy na 2023 rok zakładają równomierny spadek na rynku nowego budownictwa w Europie, Ameryce czy Azji – nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na okna i drzwi musi drastycznie spaść. W perspektywie średnioterminowej producentów stolarki na całym świecie czeka boom popytowy związany z termomodernizacją budynków.

Niezbędna elastyczność i wykwalifikowani specjaliści

Holding Roto optymistycznie patrzy w przyszłość. „Przewidywany na drugą połowę 2022 roku spadek popytu rozpoczął się punktowo w lipcu. Jesteśmy jednak przekonani, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na nowoczesną przestrzeń życiową będzie nadal stanowiło wyzwanie dla branży budowlanej. Dlatego magazyny z komponentami Roto pozostaną dobrze zaopatrzone, aby dywizje mogły elastycznie reagować na potrzeby swoich klientów” – mówił dr Keill. „W przypadku dywizji serwisowej Roto Frank Professional Services GmbH spodziewamy się szczególnie dobrych wyników już w 2023 roku. W obliczu gwałtownego wzrostu cen energii, rewitalizacja starszych okien i drzwi poprzez wymianę okuć i uszczelek staje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Szczególnie tam, gdzie wysokie stopy procentowe stoją na przeszkodzie kompleksowej modernizacji budynku z wymianą okien włącznie”.

Kolejne akwizycje w planach

Szansą na rozwój holdingu Roto w przyszłości są także strategiczne przejęcia. „Integracja takich firm jak grupa Deventer ze swoimi oddziałami w Niemczech, Polsce i Holandii czy akwizycja firmy Fermax w Brazylii wzmocniły grupę Roto i jej pozycję rynkową w danym kraju. Dlatego nadal szukamy na arenie międzynarodowej firm, które dobrze do nas pasują” – mówił prezes holdingu Roto. Podczas konferencji zwracano uwagę na wzajemne oddziaływanie polityki i biznesu w obliczu złożonych scenariuszy kryzysowych na najbliższą przyszłość. Dr Keill podsumował to słowami: „W trudnych czasach przede wszystkim liczy się umiejętność elastycznego, a zarazem przemyślanego reagowania na zmieniające się warunki. Dostrojenie ludzi i organizacji, by mądrze i optymistycznie stawić czoła nawet wielkim wyzwaniom, jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek".

 Tegernsee.jpg  Fot. Roto 

17. Międzynarodowa Konferencja Prasowa Roto odbywła się w dniach 16-17 listopada br. w niemieckim Rottach-Egern, nad malowniczym jeziorem Tagernsee. Udział w wydarzeniu wzięli udział dziennikarze z 15 krajów.

 

 

źródło: Roto Frank AG