Deceuninck na V Warsztatach ARCHISTREFA SARP
Deceuninck na V Warsztatach ARCHISTREFA SARP

Jak połączyć stolarkę z PVC z aluminiową, które deski tarasowe z kompozytu będą miały najbardziej naturalny wygląd oraz jak działaniami na rzecz recyklingu PVC obniżać ślad ekologiczny – o tym między innymi rozmawiali specjaliści firm Deceuninck i Decalu Solutions z architektami lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich podczas V Warsztatów ARCHISTREFA SARP. Była to druga edycja, która odbyła się… na morzu, a celem uczestników nieprzypadkowo był Sztokholm – jedna z piękniejszych architektonicznie stolic Europy, nazywana niekiedy ekologiczną perełką kontynentu.

Zespół Deceuninck już latem dowiódł, że doskonale czuje się na morzu (załoga jachtu Elegant wygrała w swojej klasie XV Otwarte Regaty Branży Budowlanej), dlatego udział w V edycji Warsztatów ARCHISTREFA SARP, które odbyły się w dniach 2-4 listopada 2022 roku, był niczym wypłynięcie na szerokie wody. Celem tego cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich jest integracja oraz wymiana doświadczeń ekspertów i przedstawicieli firm z szeroko pojętej branży budowlanej ze środowiskiem architektów. Po raz drugi w historii wydarzenie miało formę rejsu – uczestnicy przepłynęli z Gdańska do Nynäshamn na promie M/F NOVA STAR Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA „Polferries”.

Najlepsze rozwiązania dla architektów

W panelach dyskusyjnych oraz szkoleniach wzięli udział przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw z Polski i Europy. Produkty marki Deceuninck prezentowali Eliza Zalewska i Mariusz Babski odpowiadający za systemy PVC (Deceuninck Poland) oraz Karol Chyła i Sebastian Jasiński, odpowiadający za systemy ALU (Decalu Solutions). Obecność przedstawicieli producenta zarówno znających produkty aluminiowe jak i z PVC pozwoliła odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące pełnej kompatybilności wizualnej i technicznej systemów Elegant Abstract i Decalu88, które można wykorzystywać w ramach tego samego projektu budowlanego, łącząc efektywność i najlepszy design.

– Warsztaty Archistrefa 2022 były doskonałą okazją do integracji architektów i przedstawicieli producentów rozwiązań dla branży budowlanej. Firma Deceuninck uczestniczyła w tym wydarzeniu po raz pierwszy, ale jestem przekonany, że nie ostatni. Podczas warsztatów mieliśmy zaszczyt zaprezentować uczestnikom szeroką gamę systemów okiennych oraz systemów tarasowych. Archistrefa 2022 była dla nas także okazją do wymiany cennych doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy, poznania potrzeb architektów, a także określenia trendów w architekturze i budownictwie. I za to wszystko chciałbym serdecznie podziękować zarówno uczestnikom, jak i organizatorom mówi Mariusz Babski, manager sprzedaży ds. obiektów z Deceuninck.

Podczas części prezentacyjnej przedstawiciele Deceuninck mieli prelekcję na temat profili okienno-drzwiowych z PVC i ALU oraz systemów tarasowych Twinson, zaprezentowali również najnowszy produkt opracowany w ramach platformy Elegant – profile Phoenix w 100% z recyklingu.

Rozmowy o zrównoważonym rozwoju

Belgijski producent, który jeszcze na początku tego roku ambitnie zobowiązał się do realizacji celów w ramach inicjatywy Science Based Targets (SBTi), w związku z czym będzie dążył do redukowania emisji dwutlenku węgla w zakresach 1, 2 i 3, nie mógł w trakcie prezentacji nie wspomnieć o filarach zrównoważonego rozwoju, na których opiera się jego misja – building a sustainable home. Deceuninck opiera działalność m.in. na świadomym procesie produkcji certyfikowanym przez Vinyl Plus, wytwarzaniu zrównoważonych i nadających się do ponownego przetworzenia produktów oraz zamknięciu obiegu surowca – PVC z recyklingu wykorzystywane jest zarówno w profilach Elegant jak i kompozytowych deskach tarasowych Twinson.

Organizatorzy wydarzenia nie tylko zadbali o merytoryczną warstwę warsztatów, lecz także przygotowali szereg atrakcji dla uczestników. Była to m.in. wycieczka śladami architektury Sztokholmu, który może być stawiany za wzór większości europejskich miast. Nie chodzi wyłącznie o walory wizualne i historyczne zabudowy czy liczne tereny zielone (w tym siedem rezerwatów natury i jeden miejski park narodowy!), władze stolicy Szwecji od lat kładą duży nacisk na zrównoważony rozwój miasta, które jako pierwsze w 2010 roku uzyskało tytuł Zielonej Stolicy Europy.

 

www.deceuninck.pl