Architektura świadoma zmian – szkło o wysokiej selektywności odpowiedzią na najnowsze trendy w budownictwie
Architektura świadoma zmian – szkło o wysokiej selektywności odpowiedzią na najnowsze trendy w budownictwie

Co wyróżnia nowoczesne budynki? Zaskakujący kształt bryły, nieoczywiste materiały konstrukcyjne i design na światowym poziomie. Jednak dobry styl to nie wszystko. Dziś w architekturze równie ważne jest właściwe osadzenie obiektów w kontekście ekologicznym, a jednocześnie także projektowanie przyjaznych i otwartych na potrzeby użytkownika przestrzeni. W taki trend doskonale wpisuje się szkło przeciwsłoneczne o wysokiej selektywności.

Obok automatyki budynkowej, zintegrowanych systemów fotowoltaicznych, zyskujących na popularności projektów zeroenergetycznych czy rozwiązań zgodnych z wytycznymi neuroarchitektury, elementem obowiązkowym nowoczesnej architektury staje się dziś wysokowydajne szkło nowej generacji.

Wysokotransparentne szyby przeciwsłoneczne wykorzystywane do tworzenia szklanych fasad współczesnych budynków, skutecznie chronią wnętrza i użytkowników (a pośrednio także planetę) przed przegrzaniem. Przyczyniają się do ograniczenia kosztów eksploatacji obiektów związanych z chłodzeniem, gwarantując optymalny poziom doświetlenia wnętrz. Dbają o dobre samopoczucie ludzi, zapewniając im komfort termiczny i wizualny w domach, miejscach pracy czy obiektach użyteczności publicznej. Lista zalet tego rozwiązania jest niebywale długa i ponadczasowa, a producenci nieustannie je doskonalą – wszystko po to, by zmaksymalizować benefity i sprostać obowiązującym wymogom.

Siedziba główna SAS, Frösundavik, Szwecja. Szkło COOL-LITE XTREME 70/33 na szkle DIAMANT. Fot. Lasse Olsson

 

Szklane domy i biurowce – trend czy standard?

Z roku na rok w architekturze pojawia się coraz więcej szkła. Nowoczesne domy jednorodzinne stoją wielkogabarytowymi przeszkleniami, a w miejskim krajobrazie pojawiają się coraz bardziej interesujące szklane fasady. Stawiane dziś budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe, hotele czy biurowce są coraz bardziej transparentne. Projektanci z satysfakcją „rzeźbią” w szkle, tworząc atrakcyjne miasta osadzone w najlepszych światowych trendach. Szklane obiekty są trwałe, eleganckie, wizualnie „lekkie” i świetnie komponują się z tkanką miejską – doskonale odnajdują się zarówno w gęsto zabudowanych centrach, jak i na obrzeżach metropolii. Mają jednocześnie niesamowitą zdolność przykuwania uwagi oryginalnym designem i harmonijnego współgrania z otoczeniem, bez zaburzania charakteru architektonicznej układanki.

Szkło otwiera przed specjalistami nieograniczone możliwości projektowe, jest to bowiem najlepszy materiał do tworzenia tak obecnie pożądanych, otwartych optycznie przestrzeni. Przeszklone ściany budynków nawet przy niewielkich metrażach wnętrz sprawiają, że ograniczenie to przestaje być odczuwalne. Pomieszczenia wypełniają się niezbędnym dla odpowiedniego funkcjonowania człowieka światłem dziennym i w naturalny sposób „przenikają” z tym, co na zewnątrz – otaczającą budynek zielenią, urzekającym krajobrazem czy panoramą miasta. W każdym przypadku efekt robi ogromne wrażenie.

Poza estetyką i walorami wizualnymi, w nowoczesnym budownictwie znaczenie ma również dbałość o planetę. W tym aspekcie szkło stanowi wyjątkowy materiał – jest przyjazne środowisku, z łatwością można je ponownie przetworzyć, charakteryzuje się też doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, co przekłada się na korzystny bilans energetyczny obiektów, oszczędzanie energii i zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Wszystko to razem składa się na realizację założeń zrównoważonego budownictwa, które jest obecnie obowiązującym standardem w Europie. Branża budowlana, odpowiedzialna za 40% zużycia światowej energii i emitowanie CO2 na podobnym poziomie[1], w obliczu ocieplania klimatu i konieczności powszechnej dekarbonizacji sięga po optymalne w tej sytuacji rozwiązanie – szkło przeciwsłoneczne najnowszej generacji o wysokiej selektywności.

Szkło w nowoczesnym wydaniu – przyjazne dla ludzi, środowiska i budżetu

Zastosowanie wysokotransparentnego szkła przeciwsłonecznego w oknach lub na całoszklanych fasadach budynków rozwiązuje kilka najbardziej palących problemów związanych z deficytem światła naturalnego w życiu ludzi, spędzających dziś w pomieszczeniach prawie 90% czasu, kontrolą ciepła we wnętrzach, a także rosnącymi kosztami (finansowymi i ekologicznymi) stosowania klimatyzacji i wentylacji.

Szkło o wysokiej selektywności, dzięki trzem warstwom srebra, zapewnia wysoką transmisję światła Lt%, chroniąc jednocześnie przed ciepłem pochodzącym z energii słonecznej i zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń dzięki obniżonej wartości współczynnika solar factor (g). Z uwagi na to, możemy znacząco ograniczyć użycie lub nawet całkowicie zrezygnować z instalacji systemów chłodzenia, które poza wydatkami generują także mnóstwo ciepła emitowanego następnie do otoczenia. Redukcja kosztów eksploatacyjnych jest więc realnie odczuwalna, zwłaszcza w obliczu rosnących cen za energię.

Eko-designerskie szkło przeciwsłoneczne nowej generacji to efekt połączenia zaawansowanej technologii, walorów estetycznych i funkcjonalności oraz odpowiedź na współczesne potrzeby użytkowników i poszukiwania nowoczesnej, trwałej, eleganckiej i „zdrowej” architektury przez projektantów.

– Przykładem szkła przeciwsłonecznego o doskonałej selektywności dostępnego na rynku, jest COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) – nowość w naszym portfolio, które dzięki doskonałym parametrom użytkowym zapewnia jeszcze więcej korzyści niż jego poprzednik – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Neutralny kolor, przejrzysty wygląd tafli i niska refleksyjność idzie tu w parze z ekstremalną wręcz selektywnością (S=2,1). Potrójna warstwa srebra pokrywająca szkło odfiltrowuje ponad 2/3 energii słonecznej (g=0,27), przepuszczając jednocześnie aż 63% światła dziennego. Ulepszone szkło COOL-LITE® oferuje zatem najlepsze połączenie parametrów energetycznych i komfortu świetlnego użytkowników, spełniając najnowsze wymogi budownictwa ekologicznego w tym zakresie.

To wysokoefektywne rozwiązanie jest również i efektowne. Szkło COOL-LITE XTREME® 61/29 (II) zwiększa estetykę konstrukcji i samych pomieszczeń za sprawą niskiego poziomu odbicia zewnętrznego (11%) i wewnętrznego (14%), stając się gwarancją dyskretnej, nieskazitelnej szklanej fasady. Wyróżnia się także neutralnym odwzorowaniem kolorów niezależnie od kąta obserwacji. Architekci docenili ten produkt nie tylko za wartości współczynników, ale i neutralność w odbiorze czy możliwość zastosowania różnych formatów. COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) doskonale sprawdzi się w postaci przeszkleń ponadgabarytowych (do 18m) sprawiając, że pod względem wizualnym projekt będzie zapierał dech, lecz bez strat na bezpieczeństwie i komforcie użytkowników. Elegancja i pragmatyzm w jednym.

Wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne jest odpowiedzią na kwestie związane z dokonywaniem świadomych wyborów przez projektantów, którzy dbają o lepszą przyszłość architektury. W dużym stopniu to właśnie przeszklenia wpływają na wygląd budynku, koszty jego eksploatacji oraz jakość funkcjonowania przebywających wewnątrz osób. Myśląc o współczesnych projektach musimy mieć na uwadze ich wpływ na stan środowiska naturalnego. Wybierając nowoczesne rozwiązania szklane możemy być pewni, że zadbają one o wszystkie te aspekty – i to kompleksowo!

 

źródło: Saint-Gobain Glass Polska