Przyszłość zaczęła się dzisiaj – nowa, ekologiczna prasa w fabryce Hydro Extrusion Poland
Przyszłość zaczęła się dzisiaj – nowa, ekologiczna prasa w fabryce Hydro Extrusion Poland

Dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój to już nie tylko trendy czy chwilowa moda w biznesie, ale standard, który stał się fundamentem wielu przedsiębiorstw. Firmy wdrażające ekologiczne rozwiązania w długoterminowej perspektywie oszczędzają pieniądze, zyskują prestiż i uznanie klientów. To także przejaw odpowiedzialności za naszą planetę oraz troski o przyszłe pokolenia. Z roku na rok rośnie świadomość oraz oczekiwania społeczeństwa, wiec decyzja o produkcji w sposób zrównoważony i bezpieczny dla planety staje się jedną z tych kluczowych. Dziś, nowoczesne podejście do produkcji w Hydro wynosi ekologię w biznesie na jeszcze wyższy, nieznany dotąd, poziom.

Dyskutowane od lat zmiany klimatyczne i związany z nimi kryzys z każdy rokiem jest coraz poważniejszym zagadnieniem, o którym należy przestać jedynie rozmawiać, a zacząć podejmować konkretnie kroki. Im szybciej wprowadzimy świadome zmiany w zakresie organizacji przemysłu, cyklu życia produktu, gospodarowania surowcami oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii, tym lepiej. Nowoczesne, myślące przyszłościowo firmy, takie jak Hydro, globalny dostawca aluminium, wychodzi z propozycjami, które doskonale wpisują się w nurt przedsiębiorstwa eko-friendly.

Nowa linia produkcyjna – innowacja, jakiej jeszcze nie było!

Już na etapie projektu – czy to nowego produktu, czy budynku – inwestorzy powinni dokładnie wiedzieć, jak ich wybory przełożą się na kondycję środowiska i ekosystemu. Dlatego marka Hydro wprowadziła kolejne, przełomowe rozwiązanie ściśle związane z procesem produkcyjnym – nową linię z prasą 8 – calową, która zagwarantuje nie tylko bardziej ergonomiczną i efektywną pracę, ale w sposób rewolucyjny podchodzi do tematu wykorzystania zasobów oraz ochrony środowiska. Całość będzie bowiem zasilana za pomocą dedykowanej farmy fotowoltaicznej, powstającej przy fabryce w Trzciance.

Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający w firmie Hydro Extrusion Poland

Powiedzieć o tej zmianie „eko-rewolucja”, to jak nie powiedzieć nic. - Instalując system PV, pokrywający 50% zapotrzebowania na energię dla danej prasy, możemy zredukować emisję CO2 o około 35-45%. Pokrywając pełne zapotrzebowanie na energię do wytworzenia tony produktu, zredukujemy emisję dwutlenku węgla do równowartości 85-90% - podkreśla Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Poland. Ale to nie wszystko - Bezpośrednie połączenie farmy fotowoltaicznej z elektrownią wygeneruje kolejne oszczędności dzięki niższym kosztom dystrybucji zużytej energii – dodaje Piotr Wieliński.

Dostawcą jest wiodący producent pras w Europie i na świecie PRESEZZI EXTRUSION (Włochy). W skład inwestycji będą wchodziły między innymi: nowa piła do wałków, nowe piece indukcyjne, nowa prasa P27, nowy stretcher, wydłużony o 22 mb stół wybiegowy, zmodernizowany układ intensywnego chłodzenia, czy zmodernizowane pullery z zakładu w Fossanowa.

Ta rewolucyjna idea wpisuje się strategię klimatyczną „30 do 2030”, której celem jest 30% redukcja emisji CO2 w całym łańcuchu produkcji aluminium. Przy wsparciu nowoczesnej technologii pozyskiwanie i produkcja będzie bardziej ekologiczna, co przełoży się na powstawanie produktów jeszcze bardziej przyjaznych środowisku. Celem marki Hydro jest również wspieranie klientów w projektowaniu bardziej zrównoważonych rozwiązań. Nowa linia z prasą 8 – calową jest ważnym krokiem ku przyszłości – bezpiecznej i przyjaznej nam i całej planecie.

Bądź zmianą, którą sam chcesz zobaczyć

Stuletnie doświadczenie marki Hydro w kompleksowej obsłudze aluminium zawsze było ściśle związane z dbałością o ekologię. Dzięki kontroli procesu nad każdym etapie – od wydobycia, przez produkcję, transport, użytkowanie, aż po utylizacją i recykling – firma może oferować szereg udogodnień mających bezpośredni wpływ na minimalizowanie śladu węglowego czy redukcję wykorzystania surowców nieodnawialnych. Restrykcyjne procedury, takie jak EcoDesign, opracowane wspólnie z konsultantami Environmental Protection Encouragement Agency (EPEA) mają zatem realne przełożenie na większość branż, w których aluminium odgrywa aktualnie kluczową rolę. Sektor budowlany, logistyczny, wnętrzarski, motoryzacyjny, medyczny, a nawet rolniczy mogą dzięki niemu wdrażać coraz to nowsze rozwiązania, które już niebawem staną się obowiązującymi normami ekologicznymi.

Doskonałym przykładem działań w duchu EcoDesign było wprowadzenie dwóch stopów: Hydro REDUXA – certyfikowanego, niskoemisyjnego aluminium o maksymalnym śladzie węglowym wynoszącym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium oraz Hydro CIRCAL będącego gamą najwyższej jakości produktów z aluminium składającego się co najmniej w 75% z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu. Stop REDUXA ze śladem węglowym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium to w chwili obecnej najmniej emisyjny surowiec dostępny na rynku.

Działania te są dowodem, że firmy o ugruntowanej pozycji myślą przyszłościowo. Nie skupiają się wyłącznie na dostarczaniu rozwiązań i produktów tu i teraz, ale chcą też pomagać w tworzeniu „lepszego jutra” i dbać o losy przyszłych pokoleń konsumentów.     

 

źródło: Hydro Extrusion Poland