Przyszłość architektury w rękach młodych. Saint-Gobain Glass partnerem strategicznym IX edycji B4YA
Przyszłość architektury w rękach młodych. Saint-Gobain Glass partnerem strategicznym IX edycji B4YA

Ruszyła IX edycja Builder for the Young Architects – zainicjowanego przez redakcję miesięcznika „Builder”, ogólnopolskiego programu edukacyjnego promującego polską architekturę. Jak co roku, jego nieodłączną częścią jest Konkurs dla Młodych Architektów, podczas którego studenci i absolwenci rodzimych uczelni wyższych mogą zaprezentować własne spojrzenie na wyzwania, z jakimi musi się mierzyć współczesne budownictwo. Wsparcia merytorycznego uczestnikom udzielają Partnerzy Strategiczni, m.in. Saint-Gobain Glass – jeden z wiodących producentów rozwiązań szklanych.

 

W czasach, gdy zmiany klimatyczne postępują w zatrważającym tempie, a sektor budowlany odpowiada za prawie 40% emisji CO2 do atmosfery, świadome projektowanie w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa stało się priorytetem. Projekt edukacyjny Builder for the Young Architects ma na celu wspierać młodych specjalistów na ich ścieżce zawodowej, pomagać w poszerzaniu kwalifikacji i zdobywaniu fachowej wiedzy, kluczowej zarówno dla ich późniejszej kariery, jak i lepszej przyszłości architektury.

 

– Umiejętność odpowiedniego dobierania materiałów do specyfiki danego obiektu tak, by spełniał normy i oczekiwania inwestorów, wybór trwałych rozwiązań, które wpłyną na okres eksploatacji obiektu - to wymagające zadanie dla każdego architekta – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – W ramach programu B4YA, podczas spotkań z architektami dzielimy się naszym doświadczeniem i pomagamy w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji, zgodnie z obowiązującymi trendami. W przypadku szkła nowej generacji rodzaj budynku, jego przeznaczenie oraz lokalizacja mają ogromne znaczenie. Wybrać szkło niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, grzewcze, o zmiennej przezierności czy antyrefleksyjne? W rękach projektantów leży komfort funkcjonowania użytkowników oraz kondycja naszej planety, zatem jest to kwestia wielkiej wagi.

 

W programie B4YA nie brakuje więc wykładów, webinariów, spotkań z autorytetami i ekspertami z branży. Uczestnicy mają możliwość śledzenia nowinek i poszerzania horyzontów z zakresu projektowania, dzięki dostępowi do bogatej bazy materiałów edukacyjnych, publikacji naukowych i technicznych wydawnictwa „Builder”. Korzystają także z dostępnych materiałów partnerów, które ułatwiają im zaprojektowanie obiektu pretendującego do nagrody w ramach Konkursu dla Młodych Architektów.

 

Wyróżniona praca konkursowa VIII edycji KDMA, „Wyzwanie Młodego Architekta”. Projekt: MISSION POSSIBLE. Osiedle ekologicznych mikro-domów o powierzchni zabudowy 25m2 każdy, powstałych na wyłączonym z eksploatacji moście nad Jeziorem Pilchowickim. Budynki zaprojektowano z wykorzystaniem niskoemisyjnego szkła ECLAZ Saint-Gobain Glass. Autorzy: Szymon Chrzanowski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Sebastian Krawczyk, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

 

Konkurs dla Młodych Architektów może dziś poszczycić się mianem jednego z najważniejszych konkursów dedykowanych studentom oraz świeżo upieczonym projektantom. Zadanie konkursowe, nazwane „Wyzwaniem Młodego Architekta”, pozwala uczestnikom na pełną swobodę tworzenia i pobudza kreatywność. Prace konkursowe stanowią ich indywidualne spojrzenie na współczesną architekturę, bowiem sami autorzy decydują, z jakim zagadnieniem chcą się zmierzyć i w odpowiedzi na jakie wyzwanie powstaje ich projekt koncepcyjny. Warunkiem koniecznym jest wykorzystanie w swojej pracy produktów i technologii firm wskazanych przez Organizatora.

 

– Rozwiązania przyjazne środowisku i człowiekowi stanowią dziś podstawę nowoczesnej architektury. Innowacyjne szkło jest gwarancją niezrównanej estetyki i oryginalnego designu obiektów, a przy tym doskonałym przykładem troski o najwyższy komfort życia ich użytkowników oraz klimat – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass. – Produkowane w poszanowaniu natury, czyli w oparciu o gospodarkę o obiegu zamkniętym szkło Saint-Gobain posiada Deklarację Środowiskową Produktu EPD. Dzięki niej, powstający budynek ma szansę ubiegać się o zielone certyfikaty, jakie jak BREEAM, LEED czy WELL, które są świadectwem najwyższej jakości wykonania i podnoszą prestiż inwestycji. Naszą misją w programie B4YA jest podkreślanie roli szkła w zrównoważonym budownictwie i zwracanie uwagi na korzyści płynące z jego zastosowania - zarówno dla architektów, jak i ludzi oraz planety, w myśl pryncypium naszej marki „Making The World a Better Home” – dodaje.

 

Konkurs dla Młodych Architektów ma charakter otwarty i ogólnokrajowy, i składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na zgłoszeniu prac poprzez zarejestrowanie ich na specjalnej platformie internetowej. Po zakwalifikowaniu się do etapu drugiego, autorzy przygotowują prezentacje multimedialne, w ramach których przedstawiają swoje koncepcje. Konkurs kierowany jest zarówno do studentów I i II stopnia wydziałów architektury, architektury i urbanistyki oraz budownictwa uczelni państwowych oraz prywatnych, jak i absolwentów tych kierunków do 34. roku życia. Najlepsze prace konkursowe wyłania Kapituła, którą tworzą uznani architekci oraz inżynierowie o cenionym dorobku twórczym, przedstawiciele najlepszych w Polsce marek budowlanych – Partnerów cyklu B4YA, a także Rada Programowa magazynu „Builder”. Na laureatów i wyróżnionych czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 19.000 zł.

 

– Poprzednia edycja Konkursu dla Młodych Architektów cieszyła się niemałym zainteresowaniem – mówi Maciej Jeżewski, członek Kapituły, Architectural Projects Specification Manager w Saint-Gobain Glass. – Mimo pandemii, do konkursu zgłoszonych zostało niemal 230 projektów ukazujących przemyślane, szczegółowo dopracowane rozwiązania architektoniczne, garściami czerpiące z wysokiej jakości materiałów i zaawansowanych technologii. Konkurs w ramach B4YA ukazuje nie tylko wysoki poziom umiejętności i wiedzy młodych projektantów, ale także ich wrażliwość na otaczający świat i zachodzące w nim, często negatywne w skutkach, zmiany. Jestem przekonany, że podczas tej edycji uczestnicy również zaskoczą nas swoją odkrywczością – dodaje Maciej Jeżewski.

Choć tematyka konkursu nie jest ściśle zdefiniowana, w zeszłej edycji projekty zauważalnie lawirowały wokół powstrzymania niszczącej działalności człowieka i wynikających z niej gwałtownie postępujących zmian klimatu czy nadawania zapomnianym obiektom drugiego życia. Jakim wyzwaniom będą chcieli sprostać tegoroczni uczestnicy Konkursu dla Młodych Architektów i jakie schematy przełamią tym razem? Tego dowiemy się w maju 2022 roku.

 

źródło: Saint-Gobain