Małe profile – duże korzyści
Małe profile – duże korzyści

Pozornie niewielkie rzeczy w dużym stopniu determinują naszą codzienność. W świecie aluminium taką rolę odgrywają małe profile, bez których funkcjonowanie wielu branż produkcyjnych byłoby po prostu niemożliwe. Od nowoczesnych aut, przez designerskie meble, aż po wysoce specjalistyczny sprzęt medyczny czy laboratoryjny – wszystkie je łączy ten ekologiczny, ponadczasowy surowiec, który pozwala na tworzenie inteligentnych i precyzyjnych rozwiązań w niemal każdej dziedzinie przemysłu. O eksperckim podejściu do produkcji oraz wyciskania ALU opowiadają specjaliści z firmy Hydro.

 

Małe profile – precyzja na poziomie ekspert

 

Na pierwszy rzut oka – niepozorne, o nieskomplikowanej budowie, mające drugorzędne znaczenie w konstruowaniu poszczególnych rozwiązań. Jednak jeśli przyjrzymy im się bliżej, ukażą swoje inne oblicze, w których główne rolę grają drobiazgowość, dokładność i brak miejsca na błędy. Małe profile, bo o nich mowa, stanowią podstawę konstrukcyjną dla wielu branż, dlatego od ich producentów wymaga się najwyższej staranności i precyzji.

Jednak aby zrozumieć, jak eksperckiej wiedzy i doświadczenia wymaga ich stworzenie, musimy mieć pewien punkt odniesienia. – Mówiąc o małych profilach, mamy na myśli rozwiązanie, którego waga waha się od 20 g/m do 100 g/m. W Hydro, po konsultacji projektu z technologiem, możemy uzyskać grubość ścianki nawet do 0,8 mm– podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w firmie Hydro Extrusion Poland. – Jeśli dodamy do tego fakt, że są one poddawane obróbce powierzchniowej poprzez anodowanie lub obróbce mechanicznej, jak w przypadku profili standardowych, zyskujemy element, który, choć niewielki, ma dla producentów naprawdę kolosalne znaczenie. Jego wykonanie to zatem… niemała odpowiedzialność – dodaje ekspert Hydro.

 

Warto również podkreślić, że przy odpowiedniej konstrukcji niższa waga aluminium nie ma wpływu na wytrzymałość i stabilność profilu.

 

Profile aluminiowe – uniwersalne rozwiązanie dla każdej branży

 

Wytrzymałe, lekkie, odporne na korozję, a do tego niezwykle plastyczne – właściwości małych profili wykonanych z aluminium sprawiają, że jest to wszechstronne rozwiązanie, po które sięgają specjaliści z branży budowlanej, motoryzacyjnej, meblowej, a także fachowcy ze specjalistycznych gałęzi robotyki, optyki czy militariów. Od technologii czujników i urządzeń pomiarowych, przez kabiny prysznicowe, aż do wysokiej klasy urządzeń laboratoryjnych – lista zastosowań jest długa, jednak niezależnie od przeznaczenia, doskonałe parametry aluminium pozostają bez zmian.

 

Wielkie zalety małych profili

 

Co takiego kryją w sobie małe profile, że wiele wielkich branż opiera na nich swój rozwój?

 

–  Rozmiar – ze względu na niewielkie wymiary idealnie sprawdzą się podczas wykonywania szczegółowych lub dekoracyjnych elementów, np. ozdobnych listew meblowych czy wewnętrznych systemów oświetlenia LED.

 

– Waga – profile aluminiowe są bardzo lekkie, dzięki czemu jesteśmy w stanie obniżyć masę rozwiązań, w których zostaną zastosowane – to bardzo duża zaleta np. w przemyśle motoryzacyjnym. Dodatkowo mniej materiału oznacza mniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery podczas procesu produkcyjnego. 

 

– Precyzja – część produktów, takich jak specjalistyczne urządzenia pomiarowe, wymaga bezbłędnego wyważenia elementów konstrukcyjnych. Mikro wymiary pozwalają na wykorzystanie małych profili w specjalistycznym sprzęcie medycznym, technicznym, elektronicznym czy wojskowym.

 

– Funkcjonalność i elastyczność – aluminium jest materiałem, który można obrabiać oraz kształtować bez strat właściwości. Dzięki anodowaniu dochodzi do zwiększenia walorów estetycznych, a także łatwości uzyskiwania różnych kolorów, co sprawia, że oprócz funkcji technicznej elementy nabierają designerskiego, dekoracyjnego charakteru.

Ale to nie wszystko.

 

Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

 

Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca proekologicznych rozwiązań, a coraz więcej firm wprowadza do oferty elementy, które mają zminimalizować negatywny wpływ produkcji na środowisko. Dlatego stawiają na aluminium – niskoemisyjny materiał, który można poddawać nieustannemu recyklingowi.

 

Aby jak najbardziej dbać o przyszłość planety i przyszłych pokoleń firma Hydro opiera procesy wytwórcze o restrykcyjne procedury, takie jak EcoDesign, opracowane wspólnie z konsultantami Environmental Protection Encouragement Agency (EPEA). Marka, na każdym etapie życia surowca – od wydobycia, przez produkcję, transport, użytkowanie, aż po utylizację i recycling, czuwa nad ilością śladu węglowego. - To innowacyjna, ustrukturyzowana usługa, dzięki której  otrzymujemy nie tylko bezpieczne rozwiązania aluminiowe zgodne z międzynarodowymi normami i przepisami, lecz przede wszystkim wsparcie ekspertów marki Hydro już na wczesnym etapie projektowym – podkreśla Władysław Bugała, Doradca Techniczny w firmie Hydro Extrusion Poland.

 

Doskonałym przykładem produktu utrzymanym w duchu EcoDesing jest Hydro Reduxa, czyli niskoemisyjne aluminium o śladzie węglowym nieprzekraczającym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium, które idealnie nadaje się do produkcji małych profili.

 

Wszystkie zakłady produkcyjne w Europie  otrzymały certyfikat zgodności ASI Performance, który wyznacza standardy odpowiedzialnej produkcji aluminium.

 

źródło: Hydro Extrusion Poland