Znamy finalistów konkursu POiD Building Awards 2021
Znamy finalistów konkursu POiD Building Awards 2021

Związek Polskie Okna i Drzwi w lutym br. roku zainicjował pierwszy  konkurs w branży stolarki budowlanej POiD Building Awards 2021, którego celem było wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki otworowej montowanych w obiektach architektonicznych. Niezależne jury wyłoniło najlepsze zastosowanie produktów w pięciu poszczególnych kategoriach. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas XI Kongresu Stolarki Polskiej online 15 czerwca.

 

Konkurs POiD Building Awards, był nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim identyfikacją najlepszych rozwiązań oraz dobrych praktyk i ich popularyzacja poprzez szeroko zakrojoną  komunikację a także za pośrednictwem patronów medialnych i merytorycznych.  Zamysłem przedsięwzięcia, było wskazanie roli stolarki w realizacjach w taki sposób, by podkreślić atrakcyjność i funkcjonalność produktów i technologii, oraz umocnienie roli branży stolarki budowlanej w nowoczesnych projektach architektonicznych w środowisku architektów i inwestorów.

W konkursie oceniane były nowoczesne rozwiązania stolarki otworowej w kategoriach: okna i drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i bramy, drzwi wewnętrzne, fasady oraz automatyka i smart home, wykorzystane w trzech typach obiektów:  w budynku indywidualnym, w budynku wielomieszkaniowym i w budynku użyteczności publicznej. O Grand Prix konkursu POiD Building Awards 2021 mogły zawalczyć zarówno wielkie korporacje, jak też średnie i małe przedsiębiorstwa.

 

Dnia 19 maja br. niezależne Jury w składzie:  Prof. dr hab. Inż. Architekt Ewa Maria Kuryłowicz – przewodnicząca Jury, arch. Karol Fiedor, dr inż. arch. Monika Arczyńska, dr inż. Szymon Firląg,  prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, przystąpiło do obrad w celu wyłonienia projektów jako podmiotów finałowych konkursu. Spośród 45 dopuszczonych do konkursu realizacji, jury za pomocą aplikacji oceniło wstępnie projekty – przyznając punkty. Każdy z projektów posiadał takie same kryteria oceny. Najważniejszymi z nich były parametry techniczne, innowacyjność zastosowanych rozwiązań oraz walory architektoniczne obiektów. Wybór finalistów był anonimowy, a finaliści zostali wybrani w procesie sprawiedliwej oceny dokonanej przez autorytety świata architektury i budownictwa.

 

W czasie zdalnych obrad jury wybrało 13stu finalistów, którzy zawalczą o nagrodę Grand Prix pięciu głównych kategorii konkursowych:

W kategorii Okna i drzwi balkonowe:

a) Rezydencja Baboolal - Awilux

b) Luksusowy budynek mieszkalno-biurowy w Wiedniu - Fakro

c) Dworzec autobusowy w Kielcach "Spodek" - Fakro

W kategorii Drzwi wewnętrzne:

a) Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK etap I – Porta

b) Kompleks Botanica – Porta

W kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy:

a) Dom jednorodzinny „Podmiejski styl” – Hörman

b) Ośrodek Sportów Wodnych – Baza Kajakarska – Wiśniowski

W kategorii Automatyka i Smart Home:

a) Centrum Badan i Rozwoju BSH Sprzet Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. – Somfy

b) Budynek biurowy z klatką schodowa Ponzio Polska sp. z o.o. – D+H Polska

W kategorii Systemy Fasadowe:

a) Budynek Monopolis – Yawal

b) Budynek .KTW I – Aluprof

c) Biurowiec WAVE Gdańsk – Yawal

d) Mennica Legacy Tower – Aluprof

Ostateczne wyniki  zostaną ogłoszone na XI Kongresie Stolarki Polskiej, który odbędzie się dnia 15.06.2021 w formie online.

Udział w pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards otwarło branży stolarki budowlanej nowe możliwości. Pomógł firmom jeszcze lepiej zidentyfikować obszary wymagające ulepszenia, pozwala poznać nadchodzące trendy, oczekiwania rynku, osiągnięcia konkurencji oraz wyzwania branży. Są to elementy, które mogą okazać się bardziej wartościowe niż sama nagroda.

 

 Konkurs odbywał się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji konkursowej, dostępnej na stronie https://buildingawards.poid.eu. Twórca aplikacji jest poznańska agencja Job Done. Job Done we współpracy z agencją The Imagine odpowiada również za koncepcję i realizacje projektu.

 

Mecenasi konkursu: Aluprof, FAKRO, Glasssolutions, Ponzio, Reynaers Aluminium

 

Partnerzy kategorii: Aluplast, Porta , Somfy Polska, WIŚNIOWSKI