Choć dom jest inwestycją na całe życie, decyzje o jego architekturze i wyposażeniu zazwyczaj podejmujemy biorąc pod uwagę obecne potrzeby. Coraz częściej jednak podkreśla się konieczność myślenia o budynkach w kontekście przyszłościowym, z uwzględnieniem wymogów projektowania uniwersalnego, które gwarantuje pełną dostępność wszystkim użytkownikom – na każdym etapie życia i w każdej sytuacji.
O projektowaniu uniwersalnym mówi się dziś już nie tylko w kontekście zapewnienia pełnego dostępu do budynków i wszelkich oferowanych przez nie udogodnień osobom niepełnosprawnym. Koncepcja ta coraz szerzej przenika do architektury domów jednorodzinnych, gdyż zapewnia maksymalny komfort użytkowania, nowoczesny design, a także oszczędność miejsca i kosztów. Coraz popularniejsze stają się np. projekty domów parterowych, szerokie drzwi balkonowe i tarasowe czy w końcu estetycznie niskie progi drzwiowe. Zgodnie z wytycznymi architektury bez barier nie powinny być one wyższe niż 20 mm, aby zapewniały wygodne przechodzenie wszystkim użytkownikom. Technologia zastosowana w systemach okiennych i drzwiowych z PVC-U Schüco LivIng pozwala na realizację estetycznie zlicowanych z posadzką i maksymalnie komfortowych progów 0 mm. Starannie przemyślane rozwiązania zapewniają przy tym doskonałą izolacyjność cieplną, wodoszczelność i wiele innych korzyści, które można docenić zwłaszcza w codziennym użytkowaniu.
Otwarta droga do ogrodu
Szczególnie w czasie pandemii zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak wiele może dać kontakt z naturą. Przydomowa zieleń przynosi ukojenie zmysłów dorosłym, a także stanowi doskonałą przestrzeń do zabawy i rozwoju dla najmłodszych, dlatego chcemy z niej korzystać bez żadnych ograniczeń. Tradycyjny, wystający próg w drzwiach tarasowych może generować ryzyko potknięcia nie tylko podczas przechodzenia lub przebiegania. Taka konstrukcja jest niekiedy praktycznie nieprzejezdna np.
Próg zero milimetrów zapewnia pełną przejezdność zgodnie z wytycznymi dla architektury bez barier Fot. Schüco |
dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich, uniemożliwiając dostęp niektórym użytkownikom. Planując przejście do wymarzonego ogrodu, warto więc pomyśleć o wszystkich aspektach użytkowych i postawić na rozwiązania bezprogowe, które tworzą zupełnie płaską platformę między wnętrzem domu a przestrzenią zewnętrzną. Próg zero milimetrów zgodny z normą DIN 18040 i wytyczną ift BA-01/1 „Określenie i klasyfikacja zdolności przejeżdżania przez progi” jest dostępny we wszystkich drzwiach rozwierno-uchylnych serii Schüco LivIng i LivIng Alu Inside o głębokości zabudowy 82 mm, jak również w drzwiach podnoszono-przesuwnych LivIngSlide. W rozwiązaniach tych przemyślano każdy szczegół, dlatego zapewniają one maksymalny komfort cieplny i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Innowacyjne rozwiązanie odwodnienia oraz uszczelnienia zapewnia łatwe zamykanie i doskonałą wodoszczelność. Identyczne rozwiązanie progu zlicowanego z posadzką stosowane jest także w otwieranych do wewnątrz drzwiach wejściowych LivIng. W ten sposób można zaprojektować płynne przejścia w całym budynku, począwszy od wejścia do domu, aż po wyjście na ogród.
Jeden detal – liczne korzyści
Wnętrze płynnie przechodzi w przestrzeń zewnętrzną Fot. Schüco |
Dyskretny, wręcz niedostrzegalny próg zero milimetrów to nie tylko bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, ale też harmonijny element nowoczesnej architektury wnętrz. Wbudowana w posadzkę konstrukcja tworzy z nią równą płaszczyznę, nie zaburzając estetyki podłogi i pozwalając na kreowanie efektu płynnego przenikania się wnętrza z przestrzenią zewnętrzną. Takie imponujące wrażenie można osiągnąć zwłaszcza stosując wielkoformatowe, bezprogowe drzwi podnoszono-przesuwne LivingSlide. Szerokie światło przejścia bez wszelkich wystających elementów łączy salon lub kuchnię z ogrodem czy tarasem. Wnętrze jednocześnie staje się jaśniejsze, ze względu na maksymalne doświetlenie podłogi, bez żadnych zacienionych miejsc w obszarze progu. Bezprogowe drzwi mogą przynieść jeszcze więcej korzyści w przypadku przejść na balkon, gdzie stosuje się stolarkę rozwierno-uchylną. Często tego typu przejścia nie mogą mieć zbyt dużej szerokości, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, dlatego eliminacja progu może w istotny sposób zwiększyć dawkę światła przenikającego do pomieszczenia i poprawić komfort przechodzenia. Bezprogowe drzwi balkonowe Schüco w systemach LivIng i LivIng Alu Inside mogą być dodatkowo zaopatrzone w ukryte okucia, których obsługa jest bardzo lekka i wymaga minimalnej siły.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl