Rolety materiałowe wolnowiszące - nadaj swojemu wnętrzu niepowtarzalny styl
Rolety materiałowe wolnowiszące - nadaj swojemu wnętrzu niepowtarzalny styl

Ponad 83% osób czuje się bezpiecznie we własnym domu. Z kolei dla 97% to poczucie jest najważniejszą potrzebą emocjonalną związaną z przestrzenią, w której żyjemy.* Spędzając ostatnie miesiące w domach, każdy z nas miał jednak choć raz niepohamowaną ochotę zmienić coś w swoim otoczeniu. Mamy sposób na szybką i stosunkowo tanią metamorfozę każdego pomieszczenia. Wystarczą odpowiednie dodatki np. rolety materiałowe wolnowiszące, zabawa kolorami i strukturami, by poczuć się w swoim mieszkaniu jak w zupełnie nowym miejscu. Sprawdźcie sami!

Dużą przestrzeń w każdym pomieszczeniu zajmuje aranżacja okienna. Ważne jest więc to, by dopasować ją odpowiednio do naszego nowego wystroju wnętrza. Mamy tutaj ogromne możliwości, a hamuje nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Możemy bawić się zarówno strukturami, jak i barwami rolet materiałowych. Od czego zacząć i co zrobić, by odświeżone pomieszczenie było spójne i odpowiadało naszym wymaganiom?

Rolety materiałowe wolnowiszące - jak dobrać kolor?

Warto zauważyć, że ponad 60% ludzi ma świadomość, że kolor jest dla nich najważniejszym czynnikiem podczas wyboru produktów codziennego użytku. Kolor rolety powinien zatem być odpowiednio dobrany do wystroju pomieszczenia. Dzięki temu uzyskamy spójność i harmonię. Efekt? Eliminacja chaosu, który zaburzy przestrzeń.

  • Stawiając na rozwiązanie, jakim są rolety materiałowe wolnowiszące tak naprawdę mamy 3 możliwości łączenia kolorów rolet do reszty pokoju. Należą do nich zestawienia monochromatyczne, kontrastowe lub harmonijne - tłumaczy Agnieszka Gołębiewska – ekspert firmy ANWIS zajmującej się produkcją osłon zewnętrznych i wewnętrznych okien.

Zestawienia monochromatyczne to te bazujące na jednej barwie. Jeżeli mamy szare ściany, również rolety powinny być szare. Mogą jednak mieć inny odcień. Kontrastowe zestawienie kolorów tworzymy przez dodanie do wystroju wnętrza mocnych, rzucających się w oczy kolorów. Mogą to być czerwień lub czerń. W harmonijnym zestawieniu punkt nacisk zostaje położony na barwy, które w świetle słonecznym łagodnie przenikają się, stanowiąc doskonałe dopasowanie. Przykładem takich kolorów są odcienie błękitów i zieleni, lub żółci i pomarańczy.

Struktura materiału ma znaczenie

Innym ciekawym rozwiązaniem, by ożywić mało atrakcyjne wnętrze, jest zabawa strukturami. Jeżeli nasze meble w pokoju charakteryzuje wysoki połysk, rolety materiałowe wolnowiszące powinny być stworzone z tkaniny o wyrazistej strukturze. Dodając do tego puchate poduszki na kanapę i dywan w delikatne wzory, mamy zestawienie idealne. Zaleca się wtedy, by przedmioty o różnych strukturach miały ten sam, lub zbliżony do siebie kolor. Wygląda to wtedy jeszcze bardziej zjawiskowo. A światło odbijające się od różnorodnych powierzchni nada wnętrzu charakteru.

Znaczenie dodatków w wystroju wnętrza

Jeżeli zamierzamy nadać wnętrzu niepowtarzalny styl i charakter, powinniśmy zainwestować w odpowiednie uzupełnienie wystroju. Mówimy tu o przedmiotach takich jak wazony, poduszki, czy dywany. Dodatki takie możemy również dobrać kolorystycznie, bawiąc się strukturami, lub wybierając je poprzez kryterium kontrastu.

Ważne jednak są również dodatki kolorystyczne zastosowane na roletach. Mimo że jednokolorowe rolety materiałowe wolnowiszące mogą wydawać się być bardziej uniwersalne, chcąc wyrazić siebie w czasie tworzenia aranżacji, warto postawić na wzorzyste materiały rolet. Staną się one wtedy nie tylko tłem dla całości wystroju, ale wyraźnym akcentem wnętrza.

  • Kierując się zasadami, które stworzyli eksperci w projektowaniu wnętrz, nawet laik może skomponować nową aranżację wnętrza. Każdy jest w stanie nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalnego stylu, który będzie przyciągać oko mówi Agnieszka Gołębiewska – z firmy ANWIS. Wystarczy odrobina kreatywności, nowa roleta i kilka dodatków, byśmy znaleźli się w zupełnie nowym pomieszczeniu.

 

 

*źródło: Raport IKEA „Życie w domu”, czyli jak pandemia zmieniła nasze podejście do czterech kątów, 2021r.