Okno z widokiem na przyszłość. Czy Twój dom jest gotowy na nowe Warunki Techniczne
Okno z widokiem na przyszłość. Czy Twój dom jest gotowy na nowe Warunki Techniczne

Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od wprowadzenia nowych Warunków Technicznych. Nasze domy czeka energooszczędna przyszłość. W oszczędzaniu energii i niwelowaniu strat ciepła główną rolę odegra termoizolacja, którą zapewniać mają wszystkie elementy przegrody, w tym okna. Spośród dostępnych na rynku szyb i przeszkleń wyłania się mocny kandydat – rewolucyjna propozycja od Saint-Gobain. Szkło z linii ECLAZ rozpoczyna cieplną rewolucję. Czy Twój dom jest gotowy na zmiany?

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Warunki Techniczne w zakresie efektywności energetycznej przegród zewnętrznych. To już ostatni etap uchwalonych w 2012 roku przez UE zmian. Energooszczędność domów i budynków stanie się koniecznością i odpowiedzialnym patrzeniem w przyszłość, nie zaś fantazją architektów.

Czego dotyczą nowe Warunki Techniczne?

Nadchodzące zmiany dotyczą termoizolacji, jako sposobu na obniżenie zapotrzebowania na energię użytkową pochodzącą z surowców nieodnawialnych. WT 2021 określa także wielkość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na energię pierwotną, jaką w ciągu roku może pozyskać dom na każdy metr kwadratowy jego powierzchni użytkowej. Dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych wskaźnik nie może przekraczać 70 kWh/m2.

Ponadto, wynikający z Warunków Technicznych 2021 standard energetyczny narzuca dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła U na wszystkie elementy przegrody zewnętrznej. Im niższy współczynnik U, tym bardziej termoizolujące są ich właściwości i wyższa energooszczędność.

Nowy standard zakłada między innymi, że współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2·K. Dla porównania obecnie wymagany przez prawo parametr to 1,1 W/m2·K. Producenci energooszczędnych okien podkreślają jednak, że już od jakiegoś czasu inwestorzy wybierają stolarkę o lepszych właściwościach, niż przewidują warunki techniczne.

Stosując się do nowych wymogów budowlanych dom staje się bardziej samowystarczalny i wykorzystuje energię konwencjonalną w stopniu minimalnym. W związku z tym tak ważny jest etap projektowania budynku i wybór odpowiednich rozwiązań oraz materiałów – od ścian i podłóg, przez dachy, po drzwi i okna.

Czas na energooszczędne okna

Okna do domu przestały pełnić rolę jedynie dekoracyjną. Obecnie oprócz kształtu i koloru ram liczy się ich energooszczędność oraz właściwości termoizolacyjne, które wynikają z odpowiedniej konstrukcji oraz zastosowanych do produkcji materiałów. Profil okna oraz szyba muszą wykazywać zrównoważony bilans cieplny.

Budując dom myślimy o tym, by był funkcjonalny, ekonomiczny oraz odpowiednio doświetlony. Przy wyborze okien powinniśmy kierować się wartością przenikalności cieplnej okna Uw (im niższa, tym lepiej). Warto także pamiętać o odpowiednim poziomie przepuszczalności światła dziennego. Duża ilość naturalnego światła ma zbawienny wpływ na ludzi, ich zdrowie i samopoczucie, co zostało dowiedzione naukowo.

W świetle nadchodzących zmian w Warunkach Technicznych najbardziej odpowiednią jawi się propozycja od Saint-Gobain – szło z linii ECLAZ.

Okno z widokiem na przyszłość ma szybę ECLAZ

Szyba ECLAZ to innowacyjne, niskoemisyjne szkło nowej generacji, przeznaczone do produkcji najwyższej jakości szyb zespolonych spełniających nowe Warunki Techniczne. ECLAZ łączy najlepszą wydajność energetyczną z niezrównanym dostępem do naturalnego światła, podnosząc tym samym standard Twoich okien. Doskonale sprawdzi się w oknach i drzwiach balkonowych, szczególnie tych znajdujących się od strony północnej i wschodniej lub w zimnym klimacie. Wysoka estetyka wykonania szyb ECLAZ z redukcją efektu lustra pasuje do każdego stylu wnętrza.

Przełomowa linia ECLAZ obejmuje dwa produkty: szkło ECLAZ oraz ECLAZ ONE. Pierwsze zaprojektowane zostało z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych, drugie w jednokomorowych. Zastosowana do ich produkcji nowoczesna technologia pozwoliła na uzyskanie doskonałej termoizolacji okien (dla ECLAZ współczynnik przenikania ciepła Ug równy 0,5 W/m2·K, dla ECLAZ ONE 1,0 W/m2·K), przepuszczalności światła dziennego na poziomie 77% (ECLAZ) oraz 80% (ECLAZ ONE), a także najwyższych zysków cieplnych z energii słonecznej (71% ECLAZ, 60% ECLAZ ONE). Powłoka szyb zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń i zapewnia odpowiedni komfort cieplny domowników zarówno latem, jak i zimą.

Na ratunek środowisku (i portfelom)

Oszczędzanie energii potrzebnej na ogrzanie i doświetlenie domu jest prostsze, niż może się wydawać. Z oknami ECLAZ poprawiamy wydajność energetyczną budynku aż o 20%, a dzięki lepszemu wykorzystaniu ciepła pochodzącego z energii słonecznej redukujemy straty ciepła w domu (oraz niwelujemy tzw. „zimne strefy”), a także znacznie ograniczamy koszty zużycia energii konwencjonalnej. Dzięki tej inwestycji różnicę odczują nie tylko nasze portfele, ale także środowisko.

 

źródło: Saint-Gobain