W ubiegłym roku informowaliśmy o udanej inwestycji firmy Jocz w maszyny elumatec do obróbki profili aluminiowych. Producent wdrożył 2 centra obróbcze w tym SBZ 122/75- 5 osiowe kompaktowe centrum oraz z tej samej serii maszyn SBZ 122/71- nowoczesne centrum 3 osiowe. Ponadto na hali w Rynie stanęła także piła dwugłowicowa DG 244 z tarczami wysuwany od dołu i kilka mniejszych maszyn namulanych.
Udana współpraca oraz świetnie działający park maszynowy w dziale aluminium zaowocowały decyzją o wspólnej realizacji kolejnego projektu, tym razem w zakresie produkcji stolarki PCW.
„Nowoczesny park maszynowy w dziale aluminium i wprowadzone innowacyjne technologie pozwalają nam z powodzeniem realizować wszelkie zamówienia w krótkim czasie. Sukces tej inwestycji zaowocował kolejnymi planami rozwoju działalności, tym razem w dziale PCW. Do realizacji tego projektu zaprosiliśmy również firmę elumatec. Przekonała nas nie tylko jakość maszyn ale także bogate doświadczenie we wdrażaniu automatyzacji jak i świetnie układająca się współpraca.” – wyjaśnił Tymoteusz Jocz…
Firma Jocz zakupiła 2 bardzo wydajne centra obróbcze SBZ 609. Inwestycja w centra elumatec SBZ 609 daje nie tylko ulepszone procesy obróbcze, gwarantujące najwyższą jakość produktów ale także znacznie zwiększona wydajność zakładu.
SBZ 609 to popularne, bardzo wydajne centrum do mocowania zbrojenia , wiercenia i frezowania dociętych profili w produkcji okien, profili drzwiowych. Ta wielogłowicowa maszyna, wyposażona jest w moduł typu G z agregatami obróbczymi ( od 14 do 30 jednostek obróbczych). Co istotne, dzięki opatentowanemu rozwiązaniu wyłączonego wkrętaka przed stacją obróbczą, maszyna pracuje w jednym cyklu produkcyjnym na 2 ch sztabach profili. Zbrojenie stalą profilu z tworzywa sztucznego odbywa się w liniowym ciągu produkcyjnym, bez potrzeby przerywania go dodatkowymi operacjami a praca operatora sprowadza się jedynie do nałożenia pociętych profili na stół podawczy (możliwość załadunku 11 profili) i odebrania gotowych elementów, które są przekazywane do zgrzania. Centrum posiada zintegrowane czujniki pomiarowe pozwalające na kontrolę długości elementów. Budowa centrum przystosowana została do dużych przekrojów profili i zoptymalizowanego procesu obróbki.
Automatyzacja produkcji to już nie trend a realny kierunek rozwoju, którym podążają firmy, aby pozostać konkurencyjne i odpowiadać na zadania stawiane przez rynek.
„Do inwestycji należy podchodzić rozsądnie, tak aby na danym etapie maksymalnie wykorzystywać możliwości parku maszynowego. Rozwiązanie zaproponowane przez elumatec pozwoli w przyszłości na rozbudowę linii produkcyjnej o kolejne kompatybilne maszyny, w miarę rozwoju działu PCW i potrzeby zwiększenia wydajności zakładu.”- podkreślił Hubert Jocz
źródło: elumatec OKNO 4/2019