Nowoczesny obiekt w Markach zabezpieczony przez D+H
Nowoczesny obiekt w Markach zabezpieczony przez D+H

Otwarty niedawno kompleks edukacyjno-rekreacyjny w Markach jako jedyna placówka publiczna w Polsce może pochwalić się certyfikatem BREEAM. Jest to najbardziej rozpoznawalny standard budownictwa ekologicznego. Obok rozwiązań takich, jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej inwestor zadbał o wysoki standard bezpieczeństwa przeciwpożarowego stosując system sygnalizacji pożarowej Protec od D+H Polska.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne otwarto w drugiej połowie 2019 r. w podwarszawskich Markach. Zgodnie z założeniami obiekt, poza funkcją stricte edukacyjną, miał zapewniać bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Lokalna społeczność zyskała łatwo dostępny, nowoczesny kompleks, w którym znalazły się m.in. basen ze zjeżdżalniami, strefa SPA, grota solna i sauny, ścianka wspinaczkowa czy sala widowiskowa dla ponad 350 osób. Sama szkoła jest przewidziana dla około 1200 uczniów – obok nowoczesnych sal dydaktycznych zadbano o świetlice, stołówkę, szatnie i ogólnodostępną bibliotekę.

Projekt przyjazny środowisku

To co wyróżnia MCER, to przede wszystkim bardzo ambitne podejście do ekologii – budynek jest energooszczędny, niskoemisyjny, a w sprzyjających warunkach nawet zeroemisyjny. Rekuperatory, panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie ciepła z wody basenowej i ze ścieków czy system zarządzania budynkiem BMS – to tylko mały wycinek z szerokiej gamy zastosowanych w obiekcie rozwiązań. Wszystkie razem przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, poprawiają wydajność budynku oraz komfort jego użytkowania. Spośród ciekawostek można wymienić zielony dach kompleksu – zaprojektowany w formie „bagiennego dachu”, którego podstawową funkcją jest retencja wody, a wartością dodaną doskonała izolacja budynku. Do obsadzenia ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych dachu sprowadzono roślinność z Kaszub. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Detekcja i sygnalizacja pożaru na najwyższym poziomie

Wśród rozwiązań zastosowanych w nowoczesnym kompleksie w Markach znalazł się system sygnalizacji pożarowej Protec, który dostarczyła firma D+H. Wybór był podyktowany koniecznością zabezpieczenia przed pożarem przestrzeni o różnej specyfice – od klas przez rozległe korytarze aż po halę sportową czy basen, przy którym trzeba było uwzględnić podwyższoną wilgotność. Zróżnicowanie wymogów dla poszczególnych pomieszczeń sprawiło, że w MCER w Markach mamy do czynienia z połączeniem różnych sposobów detekcji – w obiekcie zastosowano ponad 1000 czujek punktowych, optyczne czujki liniowe oraz czujki zasysające. Serce systemu stanowią 4 czteropętlowe centrale Protec 6400.

Dedykowane rozwiązania

Czujki punktowe z serii 6000PLUS, które zostały zamontowane na korytarzach i w salach lekcyjnych posiadają zaawansowany algorytm analizy czynnika pożarowego zabezpieczający przed fałszywymi alarmami. Są to zarówno czujki optyczne, optyczno-termiczne jak i optyczno-termiczne z detektorem CO. Dodatkowo czujki są wyposażone w sygnalizator akustyczny, któremu poza jego podstawową funkcją znaleziono specjalne zastosowanie – w trybie normalnej pracy pełni rolę dzwonka na lekcje.

SSP w wymagających przestrzeniach

Zarówno basen, jak i hala sportowa wymagały dedykowanych rozwiązań – tradycyjne czujki montowane pod sufitem nie zdałyby tu egzaminu ze względu na utrudniony dostęp i serwisowanie, ryzyko uszkodzenia czy podwyższoną wilgotność. W pływalni zastosowano czujkę zasysającą ProPoint PLUS – rurki detekcyjne są poprowadzone w przestrzeni międzysufitowej, ale nie wymagają bezpośredniego dostępu podczas serwisowania. Dodatkowo są wyposażone w pułapkę przeciwwilgociową, która zapobiega dostaniu się wody do komór detekcyjnych czujki. Innym ciekawym rozwiązaniem są liniowe czujki 6000/FIREBEAM40 zastosowane w hali sportowej. Na ich wybór wpływ miała specyfika hali sportowej (duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych przez piłki), wysokość stropu (utrudniony serwis tradycyjnych czujek punktowych). Czujka i lustro są ulokowane na przeciwległych końcach hali – wbudowany nadajnik i odbiornik na podczerwień pozwala wykryć dym na odcinku nawet 100 metrów.

Obiekt Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego to kompleksowo dopracowany projekt – od samej funkcji przez architekturę, energooszczędność po kwestie bezpieczeństwa pożarowego. To także przykład synergii systemu sygnalizacji pożarowej z grawitacyjnym system oddymiania D+H. W kompleksie możemy zobaczyć okna oddymiające wyposażone w siłowniki z serii ZA i DXD, centrale oddymiania i charakterystyczne pomarańczowe przyciski RT 45.

 

źródło: D+H Polska