Jak zminimalizować ryzyko włamania przez okno?
Jak zminimalizować ryzyko włamania przez okno?
„Jak wynika z badań, większość włamań następuje przez wyważenie skrzydła okiennego. Dlatego też wybierając okna, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby spełniały nasze wymagania estetyczne, ale również, aby zapewniały nam i naszym najbliższym bezpieczeństwo. Możemy to osiągnąć wzmacniając okna zabezpieczeniami w postaci specjalistycznych okuć i klamek oraz wyposażając je w szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o okucia wysoki poziom zabezpieczenia przed włamaniem można osiągnąć przez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków. To od ilości tych ostatnich zależy poziom zabezpieczenia przeciwwyważeniowego. W oknach w pełnej wersji antywłamaniowej, grzybki rozmieszczone są co 50 cm. Istotnym jest również, aby zaczepy ramowe były przykręcone do stali wzmacniającej ramę. Dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym jest okucie które, poza tradycyjnym rozwarciem i uchyłem, ma dodatkową funkcję odstawienia skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie. Okno w tej pozycji pozostaje zaryglowane i spełnia standard bezpieczeństwa z DIN V ENV 1627-1630 w klasie odporności WK1. Odstawienie skrzydła nie jest widoczne od zewnątrz, co skutecznie ogranicza możliwość wizyty „nieproszonych” gości. Pozycja klamki również nie zdradza, że okno jest rozszczelnione. Dzięki temu uzyskuje się bezpieczny wariant przewietrzania pomieszczeń nawet podczas nieobecności użytkowników.

Klamki podwyższające bezpieczeństwo przed włamaniem, to klamki z kluczykiem, przyciskiem oraz nowość - "klamki inteligentne". W klamkach tych po raz pierwszy zastosowano mechanizm blokujący obrót klamki, który zabezpiecza okno przed próbami włamania przez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz (inteligentne włamania). Obrotowi klamkitowarzyszy ponadto charakterystyczny odgłos, którego zadaniem jest ostrzeganie domowników, gdy ktoś otwiera okno.

Pełny komfort zabezpieczenia przed włamaniem zapewnia dobór szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa od P2 do P4”, mówi Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy z firmy OknoPlus.