Drewno - przyjrzyjmy się jego zaletom
Drewno - przyjrzyjmy się jego zaletom
Drewno jest materiałem od stuleci stosowanym w budownictwie. Mistrzowie fachu budowlanego potrafią z niego stworzyć prawdziwe cuda. Technologicznym majstersztykiem są okna wykonane z tego materiału. Dziś drewniane okna można wykonać praktycznie w każdym kształcie i wymiarze. Krąży o nich wiele opinii, niekiedy krzywdzących, które zarzucają takim oknom nieprawdziwe wady i nie wspominają o ich zaletach.

Podstawową zaletą drewna, z których wykonane są okna jest jego naturalność. Naturalne zalety drewna usiłuje się imitować, proponując drewnopodobne okleiny, które mają być zastępstwem dla walorów dzieł natury. Jednak już dotykając drewniane okno można poczuć różnicę - nie doznamy takiego chłodu, jaki wydają inne materiały. Nie bez znaczenia jest także walor dekoracyjny, szczególnie widoczny w przypadku okien lazurowanych, na których można zobaczyć naturalną strukturę drewna. „Drewno to ciepły i estetyczny materiał – mówi Augustyn Zioło, technolog Stolbud Włoszczowa S.A. – dzięki współczesnym, niezwykle zaawansowanym technologiom obróbki można z niego wykonać okna w każdym kształcie i wymiarze. Ramy okienne skleja się przeważnie z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. W taki sposób eliminujemy anatomiczne wady drewna, czyli sęki, skręty włókien i inne niedociągnięcia natury. Klejone drewno charakteryzuje ponadto większa odporność na paczenie się.”

Drewno jako materiał, z którego wykonano okna, stwarza właścicielowi wiele możliwości natury dekoracyjnej - na przykład drewniane okna można wielokrotnie przemalowywać. Ale estetyka to nie wszystko, drewno posiada jeszcze szereg innych zalet. Jak tłumaczy technolog Stolbudu „z tego materiału wykonuje się okna charakteryzujące się najniższym na rynku współczynnikiem przenikalności cieplnej. Co więcej drewno charakteryzuje niższa rozszerzalność cieplna materiału. Okna drewniane są bardziej wytrzymałe na zmiany temperatury, lepiej pracują w murze. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Ma to szczególne znaczenie w wypadku pożaru: „W trakcie pożaru drewniane okno, zanim siłą rzeczy nie ulegnie w końcu zniszczeniu, stanowi dobrą ochronę zabezpieczają wnętrze przed dopływem tlenu. Tym samym nie pozwala, aby ogień przybrał na sile. Ponadto działanie wysokiej temperatury i bezpośrednio ognia nie powoduje wydzielania się substancji trujących, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów, a co za tym idzie, nie zmniejsza szans na ewakuację osób przebywających w bezpośrednim zagrożeniu.” – tłumaczy Augustyn Zioło.

Okna drewniane są też w pozytywnym sensie mniej szczelne niż okna z PVC - zapewniają lepszą naturalną infiltrację powietrza. Właściwości drewna mają także wpływ na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, bowiem materiał ten posiada o wiele większą wytrzymałość przy niewielkiej gęstości - drewno to jednorodna struktura i zamocowane w nim wkręty od zaczepów antywyważeniowych stosowanych w oknach antywłamaniowych pracują całą płaszczyzną i są o wiele trudniejsze do sforsowania.