Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass otwierają świat nowych możliwości
Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass otwierają świat nowych możliwości

Firma Guardian Glass opracowała innowacyjną technologię, która zrewolucjonizowała metodę produkcji szkleń o wysokich parametrach. Przełomowa technologia spełnia wymogi dotyczące wydajności energii cieplnej. Dotychczas była z powodzeniem stosowana w chłodnictwie komercyjnym jednak wciąż pojawiają się nowe możliwości wykorzystania jej przez inne branże.

Guardian Vacuum IG™ powstaje poprzez hermetyczne łączenie ze sobą dwóch szyb. Pomiędzy dwiema w pełni hartowanymi szybami powstaje próżnia. Dodatkowo szyby są oddzielone od siebie niemalże mikroskopijnej wielkości słupkami. Podczas tworzenia próżni dochodzi do usunięcia spomiędzy szyb wszystkich zbędnych gazów. W ten sposób rozwiązuje się związany z ich obecnością problem przewodnictwa i konwekcji, co znacznie poprawia właściwości termoizolacyjne szkła.

W porównaniu ze standardową potrójną szybą zespoloną* (IGU), szklenie Guardian Vacuum IG jest cieńsze i lżejsze. Charakteryzuje się ono także lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, wyższym współczynnikiem przepuszczalności światła widzialnego i mniejszym odbiciem. Właściwości termoizolacyjne szklenia Guardian Vacuum IG pozostają niezmienne niezależnie od kąta montażu (szklenie montowane pionowo lub poziomo).

Ponadto szklenie Guardian Vacuum IG jest w pełni hartowane, co czyni je doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie spełnione muszą być standardy dotyczące bezpieczeństwa.

Sukces w chłodnictwie

Szklenie Guardian Vacuum IG po raz pierwszy zastosowano w drzwiach komercyjnych szaf chłodniczych. Nasz produkt znacznie poprawił komfort robienia zakupów, stwarzając możliwość niczym niezakłóconego oglądania chłodzących się towarów.

Greg Kemenah, Director w Guardian Vacuum IG komentuje:

„Guardian Vacuum IG™ od Guardian jest przełomowe pod względem innowacji. Szklenie uszczelniane próżniowo wykorzystujące powłoki niskoemisyjne może osiągnąć właściwości termoizolacyjne na poziomie R-12 (oznacza to, że jego wartość Ug wynosi 0,47W/m2K)** dla profilu o grubości jedynie 8,3 mm. Tym samym otrzymujemy szybę zespoloną, która jest 75% cieńsza, lżejsza o 33%, a jej parametry przekraczają wartości typowe dla potrójnych szyb zespolony z powłokami niskoemisyjnymi*.

W miarę jak zaostrza się prawo budowlane na całym świecie, Guardian Vacuum IG stwarza szereg możliwości oraz zastosowań dla innych branż, a zwłaszcza branży produkcji okien. W Stanach Zjednoczonych istnieje już możliwość zamówienia nowych okien wyposażonych w Guardian Vacuum IG. Możliwa jest także wymiana dotychczasowego szklenia na Guardian Vacuum IG w ramach modernizacji okien.

Guardian Glass zaprezentuje swoje ostatnie innowacje, włącznie z nowym szkłem przyciemnianym elektronicznie, na targach BAU w hali C3/ Stoisko 308 (14-19 Styczeń 2019 – Monachium, Niemcy). www.guardian-possibilities.com 

 

* standardowe potrójne szyby zespolone wykorzystywane w chłodnictwie są produkowane ze szkła float o grubości 4 mm – ramka dystansowa 12 mm, 90% argon – szyba o grubości 4 mm z powłoką niskoemisyjną (powłoka na warstwie #3) – ramka dystansowa 12 mm, 90% argon – szkło niskoemisyjne o grubości 4 mm (powłoka na warstwie #5).

** Wartości R oraz Ug zgodne z NFRC 2010

 

źródło: Guardian Glass