Szklane ściany działowe mogą być mocowane z pomocą różnego rodzaju okuć. Ich wybór uzależniony jest od rodzaju szklanych konstrukcji, miejsca ich zastosowania oraz wielkości tafli je wypełniających. Jedną z opcji jest wykorzystanie do montażu akcesoriów do struktur bezramowych, takich jak specjalne łączniki oraz klamry.
Szklane drzwi zamocowane z pomocą zawiasów z kolekcji Como – |
Akcesoria do struktur bezramowych wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej lub aluminium. Jednak w przypadku szklanych przegród instalowanych we wnętrzach, właściwości konstrukcyjne tych materiałów – które są do siebie bardzo podobne - nie będą miały tak dużego znaczenia. Bardziej istotne będą ich walory estetyczne, w tym m.in. wykończenie. O wyborze danego rozwiązania zadecydują przede wszystkim specyfika obiektu, w którym ma zostać wykonana szklana konstrukcja oraz preferencje inwestora. W porównaniu do listew montażowych, które także wykorzystywane są w projektach szklanych ścian, ten rodzaj okuć mocuje się w odpowiednich odległościach (różnych w zależności od szerokości tafli) na krawędzi szkła, dzięki czemu tafla pozostaje w pełni wyeksponowana. Takie rozwiązanie spotykane jest przykładowo w galeriach handlowych, gdzie z pomocą tego typu mocowań wykonywane są m.in. niewielkie przegrody szklane. Klamry oraz łączniki stosowane są jednak najczęściej w biurach lub domach jednorodzinnych, w których szczególnie istotna jest estetyka wykonania przeszklonych ścian działowych czy zamocowanych przy nich drzwi całoszklanych. – Przykładem tego typu okuć są kolekcje Como i Calabria – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. – Pierwsza seria to mocowania wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast Calabria wyprodukowana została z aluminium. Obie serie obejmują podobne rozwiązania, w tym klamry, łączniki naświetli oraz zawiasy – dodaje.
Możliwości i zalety zastosowania
Okucia takie jak klamry oraz łączniki umożliwiają montaż szklanych ścian oraz naświetli górnych. Pozwalają również na wydzielenie zupełnie osobnego pomieszczenia. Zastosowanie klamer sprawia, że szkło jest w pełni wyeksponowane, okucia są niemal niewidoczne i wtapiają się w dowolną aranżację przestrzeni. Chętnie wykorzystywane są one w sytuacjach, gdy inwestorowi zależy na tym, aby tafle szkła zainstalowane zostały w bardzo subtelny sposób. Mowa tu o obiektach takich jak biura, gabinety kosmetyczne lub medyczne, mieszkania oraz projekty domów jednorodzinnych.
Należy również podkreślić, że klamry oraz łączniki stabilizują konstrukcję, ale w mniejszym stopniu przenoszą ciężaru poszczególnych formatek szkła. Ze względu na te właściwości zaleca się stosowanie ich w przypadku montażu szklanych ścian o mniejszych rozmiarach (o wysokości zazwyczaj do 3 metrów, a szerokość 1,5 m), oraz niewysokich naświetli.
Warto także dodać, że montaż szkła z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych wymaga czasu oraz dokładności, głównie ze względu na kształt otworów, jakie należy wykonać w szkle pod okucia. Z tego powodu, aby przyśpieszyć i uprościć tę procedurę,
Szklana ściana wykonana z pomocą okuć |
często łączy się je z innymi mocowaniami. - Klamry oraz łączniki bardzo często zestawiane są z innymi rozwiązaniami, takimi jak listwy montażowe Lazio FCM, Roma DRM czy systemy typu SLF – komentuje ekspert CDA Polska. - Ma to miejsce szczególnie
w tych obiektach, w których szklane konstrukcje muszą zostać zamocowane szybko, a wykorzystywane w nich panele są wysokie i ciężkie. W takiej sytuacji z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych instaluje się np. szklane drzwi oraz znajdujące się nad nimi naświetle górne lub niewielką ekspozycję w jego wnętrzu, natomiast masywną, szklaną witrynę wykonuje się z pomocą profili – dodaje Jabłoński. Przykładem takich produktów są skręcane listwy Roma DRM oraz systemy SFL300 i SLF400 od CDA Polska. Z ich pomocą mocowane są tafle mierzące nawet 4 metry wysokości, których waga przekracza 200 kg.
Drzwi całoszklane
Szklane ściany to nie tylko naświetla – najczęściej montowane są w nich również drzwi całoszklane.
W celu zachowania optycznej lekkości całej konstrukcji, do ich montażu wykorzystać można zawiasy strop-podłoga, umieszczane na górnej oraz dolnej krawędzi szkła. – W przypadku okuć z kolekcji Como od CDA Polska są to przede wszystkim zawiasy górny PD20, dolne PD10 oraz PD12 z łożyskiem, albo zamykacze z serii Bergamo. Dostępne są też warianty oznaczone skrótem „-OS”, czyli zawiasy z przesuniętą płytką montażową – podpowiada Marcin Jabłoński. – Co istotne, wszystkie mocowania w ramach serii są wykonane z tego samego materiału i dostępne w tych samych wykończeniach. Dzięki temu cała konstrukcja jest spójna pod kątem estetyki– dodaje.
Jeżeli szklane ściany oraz drzwi instalowane są w obiektach użyteczności publicznej, warto odpowiednio zabezpieczyć wejścia do ich poszczególnych pomieszczeń. W przypadku delikatnych konstrukcji wykonanych z pomocą łączników czy klamer dobrym rozwiązaniem będzie wybór uchwytu z wbudowanym zamkiem. W ten sposób zostanie ograniczona liczba okuć na szkle, a tafla pozostanie odpowiednio wyeksponowana. Przykładem takiego rozwiązania jest wysoki, kwadratowy uchwyt SHL16 z serii Ancona, z zamkiem ryglowanym do podłoża.
Właściwy wybór szkła
W przypadku szklanych ścian zamocowanych z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju szkła. Choć zgodnie z wymogami polskiego prawa może być ono jedynie hartowane, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tafli hartowanych laminowanych. Jeżeli dojdzie do ich uszkodzenia, odłamki szkła nie spadną na użytkowników konstrukcji, lecz pozostaną przyczepione do międzywarstwy, a cała szyba zatrzyma się na śrubach okucia.
źródło: CDA Polska