Dobroczynny wpływ światła słonecznego na nasz organizm i samopoczucie jest udowodniony. Odżywia mózg, poprawia gospodarkę hormonalną, powoduje wytwarzanie serotoniny, nazywanej potocznie „hormonem szczęścia”. Jest lekarstwem na zdrowy sen, ponieważ dzięki promieniowaniu słonecznemu organizm zaczyna produkować melatoninę, która reguluje cykl okołodobowy – im więcej melatoniny, tym lepiej śpimy i jesteśmy bardziej wypoczęci.
Okna dachowe odgrywają w tym kluczową rolę!
Jak ważny jest dostęp do naturalnego światła przypominają nam jesienno-zimowe krótkie dni, w czasie których obniża się nastrój, spada aktywność, a nawet mogą pojawić się objawy depresji. Dlatego marzeniem niejednego mieszkańca północnych regionów jest stały dostęp do naturalnego światła, a ten mogą zapewnić dobrze rozplanowane okna dachowe w pokoju dziecka, pomieszczeniu do pracy czy łazience.
W jaki sposób rozplanować okna dachowe?
Okna dachowe to więcej światła i ciepła w domu, lepsza wentylacja, a także korzystny bilans energetyczny dla całego budynku. Wybierając odpowiednie modele należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, parametry techniczne produktu oraz funkcje, które zapewnią wygodę użytkowania na lata. Warto wiedzieć, że im więcej okien, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Jeżeli jedno okno dachowe sprawia, że ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to cztery o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczone bardziej równomiernie, pozwolą na oświetlenie już około 65% wnętrza. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi.
Na jakiej wysokości?
Montujemy je na podobnej wysokości jak tradycyjne, czyli około 90-100 centymetrów od podłogi. Ich rozmiar jest uzależniony od nachylenia dachu, a zasada doboru mówi, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższe okno. Warto również wziąć pod uwagę indywidualne cechy użytkowników, takie jak wzrost. Istotne są także charakter pomieszczenia, sposób umeblowania czy preferencje aranżacyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie umiejscowienie biurka pod oknem, a niebanalnym – łóżka, pamiętając jednak o solidnych roletach zaciemniających w sypialni.
Kształt wnęki a oświetlenie pomieszczenia
Bardzo istotnym parametrem, do którego nie zawsze przywiązujemy należytą wagę, jest odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Istotne jest, by okładzina nie została ułożona prostopadle względem dachu i szyby, ale pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepsze oświetlenie pokoju i swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.
Jakie okna wybrać?
Na pewno takie, które łączą wysokie parametry jakościowe (materiał, technologia, ergonomia, wzornictwo) z funkcjonalnością i przystępną ceną. Dobrym przykładem nowoczesnych okien dachowych są modele marki Liteleader, kompatybilne z każdym rodzajem pokrycia dachowego i łatwe w montażu, a co najważniejsze – dostępne w sprzedaży internetowej. Producent oferuje szeroką gamę artykułów o różnym przeznaczeniu.
W sypialni i gabinecie wspaniale zaprezentują się modele EnergyLite lub dodatkowo wzmocniony EnergyEndure z klejonego warstwowo, laminowanego drewna sosny północnoskandynawskiej, zabezpieczonego przeciwgrzybicznie, o estetycznym, eleganckim wzornictwie, pasującym do każdej aranżacji. Wykonano je z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Z zewnątrz okna pokrywa trwałe oblachowanie z aluminium, harmonizujące kolorystycznie z każdym pokryciem dachowym. Spełniają one najwyższe wymogi izolacyjności akustycznej i cieplnej, a ich jakość została potwierdzona dziesięcioletnią gwarancją producenta.
Do pomieszczeń o znacznej wilgotności – łazienki oraz kuchni – najlepiej wybrać tradycyjne okna PVC. Model EnergySolid został wykonany z materiału nie zawierającego ołowiu, na profilu wzmocnionym stalą i dodatkowo ocieplony wkładem z polistyrenu. W przypadku łazienki należy pamiętać, by nie montować okna bezpośrednio nad wanną lub umywalką, gdzie łatwo ulegnie zaparowaniu.
źródło: Materiał prasowy 4iQ Group, wyłącznego przedstawiciela marki LITELEADER w Polsce