Okna do designerskich wnętrz
Okna do designerskich wnętrz

Jeśli chcemy, aby nasz dom lub mieszkanie wyróżniały się niepowtarzalnym wyglądem,  warto postawić na oryginalne elementy wykończeniowe. Doskonałym sposobem na podkreślenie wyjątkowego charakteru pomieszczeń jest zastosowanie nietypowych okien i drzwi tarasowych.

Przeszklenia kształtują przestrzeń we wnętrzach. Dobierając odpowiednio ich rozmiar, kształt oraz kolor ram możemy uzyskać niebanalne efekty, które będą wyrazem naszych upodobań i stylu życia.

Niestandardowe rozmiary

Dzięki dużym przeszkleniom wnętrza prezentują się niezwykle nowocześnie. Szczególnie efektownie wyglądają okna i drzwi tarasowe sięgające od podłogi do sufitu, które zajmują powierzchnię całej ściany. Otwierają one pomieszczenia na otoczenie dodając im przestronności, a krajobraz za oknem staje się integralną częścią wystroju wnętrz.

W nowoczesnych budynkach stosuje się przeszklenia z jak najmniejszą liczbą widocznych elementów konstrukcyjnych. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Mogą być one wykonane w znacznie większych rozmiarach niż tradycyjne drzwi rozwierne. Dla przykładu w modelu THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. Systemy te pozwalają na wykonanie szklanej ściany o długości prawie 20 m. Występują one również w wersji z ruchomym słupkiem, gdzie  można rozsunąć całe naroże pomieszczenia. Realizację dużych, szklanych płaszczyzn  umożliwiają również okna typu fix, czyli nieotwieralne. W modelach z profilami drewnianymi i drewniano-aluminiowymi marki Sokółka Okna i Drzwi ich wymiary mogą wynosić nawet 3,4 m x 2,8 m.

„Nowoczesne okna i drzwi tarasowe łączą estetykę z funkcjonalnością. Wysokiej jakości materiały oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne zapewniają niezwykły komfort użytkowania. Jednocześnie nawet dużych rozmiarów przeszklenia gwarantują utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają konstrukcje trzyszybowe, w których zastosowano szkło niskoemisyjne i wypełnienie przestrzeni szybowej gazem szlachetnym, m.in. argonem. Doskonała energooszczędność to również zasługa ram o zwiększonej izolacyjności, np. z drewna, które doskonale utrzymuje ciepło. Tego typu okna i drzwi tarasowe mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, np. na poziomie 08-09 W/m2K – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Oryginalny kolor

Znakomitym sposobem na uatrakcyjnienie aranżacji wnętrz są kolorowe ramy okienne. Obecnie coraz więcej osób docenia takie rozwiązanie. Nowoczesne  technologie produkcji pozwalają na wykonanie profil okiennych w dowolnej tonacji. Zależnie od  przyjętej koncepcji można zastosować profile o wyrazistych barwach bądź też bardziej stonowane. Ciemne ramy, np. antracytowe lub ciemnoszare, przyciągają wzrok i podkreślają rozmiar przeszklenia. Mogą one stanowić jeden mocny akcent kolorystyczny w minimalistycznych, monochromatycznych aranżacjach. Takie barwy sprawdzają się zwłaszcza w przypadku okien o większych rozmiarach.

Ramy w stonowanych kolorach są tłem dla innych elementów aranżacyjnych. Dodają one wnętrzom lekkości i tworzą wrażenie otwartej przestrzeni. W tym przypadku odcień ram może nawiązywać do barwy ścian lub wybranych elementów wystroju.

Okna i drzwi tarasowe to elementy, które montuje się na lata. Nie oznacza to jednak, że muszą one przez cały czas pozostać w tym samym kolorze.  W przypadku ram wykonanych z drewna istnieje możliwość zmiany pierwotnej barwy. Można je wielokrotnie przemalowywać dopasowując do aktualnej aranżacji wnętrz.

Nietypowy kształt

Oryginalnego charakteru mogą nadać wnętrzom okna o nietypowej formie. W projektach nowoczesnych domów takie rozwiązanie nie należy do rzadkości. Zestawiane są w nich przeszklenia o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Obok standardowych prostokątów i kwadratów, spotyka się okna pasmowe, trójkątne i trapezowe. Dużą swobodę w projektowaniu tego typu przeszkleń zapewnia drewno. Łatwo poddaje się ono obróbce, a jednocześnie jest bardzo wytrzymałe.

„Niestandardowe okna stanowią ciekawy akcent kompozycyjny. Jednocześnie mogą być sposobem na lepsze doświetlenie pomieszczeń. Jeśli umieścimy je na fragmencie ściany przeciwległej lub sąsiadującej z dużymi przeszkleniami, promienie słoneczne będą wpadać do wnętrz o różnych porach dnia” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

źródło: Sokółka Okna i Drzwi