Piękna i innowacyjna stolarka – XVI Konwent Stolarki w Gniewie
Piękna i innowacyjna stolarka – XVI Konwent Stolarki w Gniewie

Sformułowanie innowacyjna stolarka raczej nikogo nie zdziwi. Branża szybko się rozwija i takie wyrażenia słyszymy dość często. A dlaczego piękna stolarka? Niezwykła jakość, doskonały design? Też, jednak głównym powodem dla którego użyto tego określenia są kobiety. Kobiety, które swoją wiedzą, doświadczeniem i osobowością tworzą polską stolarkę. Bez nich nie byłaby ona tym, czym jest teraz. Spotkanie w Gniewie opierało się zatem na innowacji i ludziach, najważniejszych aspektach współczesnego biznesu.

Prelekcje i uroczyste wręczenie nagród – dzień pierwszy

Jak zawsze, pierwszy dzień konferencji był bardzo intensywny. Prelekcje trwały od rana do wieczora. Tematyka prezentacji skupiła się głównie wokół montażu i nowatorskiego podejścia do branży na wszystkich jej polach.

Rozpoczęliśmy bardzo emocjonującym szkoleniem z obsługi klienta. Panel o tytule Mów mi Mistrzu! Czy z sierotki da się zrobić urodzonego handlowca? zaprezentował dr Mariusz Salamon – właściciel firmy Salamon Consulting. Po porządnym wstępie skupiliśmy się na innowacjach. Swoje propozycje i świeże spojrzenia przedstawili: Tadeusz Romański, właściciel firmy Grupa Magnum (Branżowe e-sklepy, handel z doradztwem w Internecie, gdzie szukać dobrych produktów?), Mateusz Zych z firmy IC Complex (Innowacyjne programy komputerowe wspomagające sprzedaż stolarki okiennej a także jej kosztorysowanie), Grzegorz Ewertowski z firmy Roto (Nowe możliwości drzwi balkonowych typu HS). Poruszyliśmy też temat często pomijany, a niezwykle ważny jakim jest utylizacja stolarki. A właściwie to poruszył go Daniel Szeremiota z firmy DekoS (Utylizacja stolarki – czy to jest ważne?). O trendach rozwoju stolarki PVC opowiadał Paweł Chrośniak z firmy Salamander. Natomiast z tajnikami foliowania zaznajomił nas Jacek Żemojtel z firmy Renolit (Foliowanie systemów PVC i aluminiowych – nowe możliwości).

Polska stolarka eksportem stoi, nie mogliśmy pominąć go podczas naszej konferencji. Zaprosiliśmy przedstawiciela rządu, PAIiIZ-u Bartłomieja Lewandowskiego, który przedstawił prelekcję pt. Nowe możliwości eksportowe. Uzupełnieniem dla niej była prezentacja mecenasa Piotra Mrowca (Rödl & Partner) oraz przedstawiciela firmy Zed – Pawła Zajkowskiego (Ekspansja i konkurencja eksportowa).

Tak jak wspominałam wcześniej, jednym z głównych tematów tego dnia był montaż. Wiadomości dotyczącego najważniejszego elementu stolarki przekazali nam: Maciej Krawczyk – właściciel firmy Klinar (Ważne elementy do ciepłego montażu. Co należy wiedzieć o profesjonalnym ciepłym montażu okien i drzwi, aby klient go kupił?) oraz przedstawiciele firm Stropex (Nowe spojrzenie na osadzanie okien i rolet w murze, czyli certyfikowany montaż okna.) i Viavac (Urządzenie do transportowania, montażu i przenoszenia ciężkich okien i przeszkleń) – pokazy praktyczne.

Wisienką na torcie było uroczyste wręczenia nagród. Panie mają pierwszeństwo, zatem zacznijmy od nich. Wyróżniono 5 kobiet, każda dostała nagrodę w innej kategorii. Przez kilka tygodni panie walczyły o miano Pierwszej wśród równych (ankieta internetowa). Uzyskała je Anita Wierciak - Kaperek z firmy Pagen. A to kompletna laureatek konkursu Kobiety Branży Stolarki:

 - Sylwia Ciszewska – Dyrektor Zarządzająca firmy CAL

- Ewa Sierzputowska – właściciel firmy ESKA OKNA

- Anna Mścichowska – Prezes i Dyrektor Zarządzający firmy MLTB

- Izabela Pasternak - Kierownik Działu Kontroli Jakości firmy SALAMANDER WINDOW&DOOR SYSTEMS

- Jolanta Lessig –  kierownik ds. komunikacji marketingowej na Europę w firmie NSG GROUP

- Anita Wierciak-Kaperek – Dyrektor handlowy firmy PAGEN.

W tegorocznej edycji Innowacyjnych Rozwiązań Branży Stolarki wyróżniliśmy aż 20 produktów. Oto one:

- Firma MAGNUM  Tadeusz Romański za Interaktywny  e-sklep dla branży okien i drzwi z indywidulanym doradztwem

 

- Firma Renolit Polska Sp. z o.o. za Folię do okien PVC i aluminium o wyjątkowej trwałości RENOLIT EXOFOL PX

 

- Firma  ADAMS H. Pędzich za System drzwi balkonowych HST Corner View z niskim progiem i narożnym przeszkleniem

 

- Firma D+H Polska Sp. z o.o. za Napęd łańcuchowy CDP stworzony i dedykowany do bardzo ciężkich i dużych okien

 

- Firma Exte Sp. z o.o. za Systemy roletowe do bardzo dużych okien i drzwi balkonowych HST EXTE EliteXT

 

- Firma IC COMPLEX Sp. z o.o. za Programy i systemy informatyczne do konfiguracji produktów stolarki otworowej przez internet  Oprogramowanie IC COMPLEX

 

- Firma Fakro Sp. z o.o. za Technologię ThermoPro do zastosowania w oknach dachowych PROFI i LUX

 

- Firma HOPPE s.r.o. za Klamkę do okien i drzwi z powłoką antybakteryjną SecuSan

 

- Firma Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o .o. za Inteligentne okucia do systemów przesuwnych o wyjątkowej szczelności Roto Partio Inowa

 

- Firma Fimtec Polska Sp. z o.o. Sp.k. za Maszyny i urządzenia nowej generacji do produkcji okien i drzwi  Robot do łączenia kształtowego profilu SL 4 FF EVO

 

- Firma VELUX Polska Sp. z o.o. za Okno dachowe do dachów płaskich ze sferycznym modułem szklanym

 

- Firma VELUX Polska Sp. z o.o. za Wentylację naokienną i technologię rekuperacji do okien dachowych VELUX

- Firma Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub za System składowania i dystrybucji produktów wewnątrz magazynu System konsygnacyjny  „IDEA”

 

- Firma F.P.H.U. DS. Daniel Szeremiota za Kompleksową usługę recyklingu i utylizacji stolarki otworowej z indywidualnym doradztwem

 

- Firma Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. za Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO z obustronnym panelem nakładkowym i z zamkiem elektrycznym

 

- Firma Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. za Aluminiowe drzwi zewnętrzne DoorTherm 86 z wypełnieniem panelowym INNOVO 60 mm

 

- Firma Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. za Automatyczną bramę garażową UniTherm z napędem METRO

- Firma VIAVAC Polska s.c. za Urządzenie do transportu, pozycjonowania i montażu szkła giętego VIAVAC COMPACT GB2

- Firma Brevis Marek Ćwikilewicz Krzysztof Dzieża za Nawiewnik powietrza zintegrowany z oknem z  funkcją antysmogową, antyalergiczny Ventair Integro

 

- Firma P. P. H. U.  STROPEX Spółka Jawna Renata Bruzi, Krzysztof Bruzi za  Energooszczędne systemy montażowe do okien i drzwi  Stropex – EMO.

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Dzień pełen wrażeń zakończył się kolacją oraz rozmowami w kuluarach.

 

Prawo, PR i kompleksowe rozwiązania branży stolarki

Drugiego dnia sporo czasu poświęciliśmy prawu, ponieważ okazuje się, że zapotrzebowanie na poruszanie tematów prawnych wciąż jest bardzo duże. Wysłuchaliśmy prelekcji mecenas Moniki Bogdał (Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy) dotyczącej znakowania wyrobu (Znakowanie wyrobu, obowiązujące normy i przepisy budowlane. Obowiązki, kary i konsekwencje), uzupełnił ją Andrzej Żyła (LTB), który omówił Ocenę okna wbudowanego. Tomasz Waszkiewicz ponownie poruszył kwestię umowy konsumenckiej, która wciąż sprawia branży trudności (Rozstrzygnięcia sądów w kontekście umowy konsumenckiej, przykłady jak się zabezpieczać i bronić przed nadgorliwym konsumentem lub błędami, które popełniliśmy?).

PR branży stolarki to temat o którym można by opowiadać bardzo długo. Monika Grochecka z IDEACTO starała się skondensować najważniejsze informacje i przedstawić je w swojej prezentacji pt. PR branży stolarki, czyli kto, gdzie, jak i dlaczego może albo powinien się reklamować – czy polscy producenci potrzebują nowego otwarcia i nowego PR-u?.

Stolarka kompleksowa to stolarka dopracowana we wszystkich aspektach i najdrobniejszych szczegółach. O takiej stolarce opowiadali nam: Zbyszek Dyrka z Exte (Rolety i żaluzje o dużych gabarytach), Daniel Cyperling z Marcopolu (Rozwiązania dla branży stolarki), Zbigniew Serement (Nowe możliwości badań i weryfikacji gotowych produktów stolarki) a także firma Wiśniowski (Marcin Strzelec) wraz z Somfy (Piotrek Bebenista) (Inteligentne i kompleksowe rozwiązania w oknach, drzwiach i bramach garażowych).

Były to dwa dni spędzone nie tylko w niesamowitej atmosferze (sprzyjała temu historyczna atmosfera zamku), lecz także przy doskonałej frekwencji (udziale 150 uczestników, którzy tak jak my rozumieją konieczność rozwoju i wagę innowacji). Po raz kolejny dziękujemy Państwu za obecność. Do następnego razu.

 

źródło: OKNO nr 1/2017