Kobiety Branży Stolarki Najlepsze są wśród nas
Kobiety Branży Stolarki Najlepsze są wśród nas

Branża stolarki to okna, drzwi, bramy, montaż - to także kurz, maszyny, cegły i wiertarki. Gdzie w tym stricte męskim świecie jest miejsce dla kobiety? Wydawałoby się, że nie ma go zbyt wiele. Pomimo tego, że stolarka jest zdominowana przez mężczyzn, to kobiet w branży jest coraz więcej. Płeć piękna skutecznie umacnia swoją pozycję w branży budowlanej. Z roku na rok, zwiększa się ilość zatrudnianych w sektorze budownictwa kobiet.  Z przeprowadzonych w 2014r. badań wynika, że kobiety stanowią 7,7% zatrudnionych w polskiej budowlance. Czy to mało, czy dużo? Raczej wciąż mało, szczególnie porównując z innymi krajami europejskimi. Liderami w odsetku zatrudniania kobiet w sektorze budowlanym są Norwegia (35 proc.), Dania (25 proc.), Wielka Brytania (20 proc.) czy Szwecja (18 proc.). Warto wspomnieć o działaniach zapoczątkowanych przez kraje, które zdecydowanie dominują w tej kategorii, a mianowicie Wielkiej Brytanii czy Norwegii, która w 2003r. wprowadziła rozporządzenie, według którego kobiety mają docelowo reprezentować 40 proc. pracowników sektora budowlanego. Zdaniem specjalistów liczba polskich kobiet w branży będzie się systematycznie zwiększać, nastąpi wyrównanie współczynnika zatrudnionych kobiet i mężczyzn. Kobiety nie tylko zajmują w branży budowlanej coraz wyższą pozycję, ale jest ich coraz więcej. Sami wiemy, że bez ich dyplomacji, wiedzy, wizji, kompetencji i umiejętności naszym firmom byłoby zdecydowanie trudniej. Mimo to, uważamy, że kobiety wciąż są za mało doceniane. Z racji tego, że lubimy promować to, co dobre (w tym wypadku to kto jest dobry i wart wyróżnienia), postanowiliśmy nagrodzić kobiety, które łaśnie wyróżniają się na tle naszej branży. " Mało mówi się o kobietach w naszej branży. Branża jest mocno męska, a jednak kobiety odgrywają w niej bardzo ważną rolę. Chcieliśmy przełamać ten stereotyp i pokazać te panie, które dużo znaczą i będą znaczyły jeszcze więcej" mówi Grzegorz Cendrowski. Dlatego Stolarka VIPwyszła z inicjatywą i stworzyła projekt, jakiego jeszcze w polskiej stolarce nie było -  Kobiety Branży Stolarki , a będzie to już jego III edycja. Wybieramy panie, które w znaczny sposób wybijają się na tle branży i biorą aktywny udział w rozwoju polskiej stolarki. Kobiety, które są spełnione w życiu zawodowym i osobistym. Rozwijają firmę i pracowników, ale także tworzą atmosferę, dzięki której praca jest przyjemnością. Często to prezesi, dyrektorzy czy współpracownicy podsuwają kandydaturę koleżanek, które ich zdaniem zasługują na wyróżnienie i tak było tym razem. Oto Państwa i nasze kandydatki:

 

 Sylwia Ciszewska - Dyrektor Zarządzający firmy CAL
Pani Sylwia jest Dyrektorem Zarządzającym firmy CAL i powoli  przygotowuje się (wraz z bratem) do sukcesji firmy. Od 2003 r. pracuje jako menadżer, ma 15-letnie doświadczenie w pracy w sektorze lotniczym, gdzie odpowiadała m.in. za przygotowywanie liberalizacji prawa, negocjacje umów międzynarodowych czy pozyskanie środków UE dla branży lotniczej. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Master of Business Administration (MBA) na Danube University w Austrii a także studiów podyplomowych. Obecnie z zaangażowaniem pracuje nad umacnianiem pozycji marki CAL w obszarze wewnętrznych i zewnętrznych drzwi drewnianych. Pani Sylwia to osoba zorientowana na rozwiązywanie problemów i skuteczne osiąganie celów w oparciu o zmotywowany zespół profesjonalistów. Stawia wysokie wymagania zarówno współpracownikom jak i sobie, zawsze udziela odpowiedniego wsparcia i pozwala rozwinąć skrzydła. Lubi ludzi, a motto Pani Sylwii brzmi:  "Wszystko jest możliwe. Niemożliwe po prostu wymaga więcej pracy i czasu".

 Ewa Sierzputowska - właściciel firmy ESKA OKNA
Firmę ESKA OKNA prowadzi od 1993 roku. Stawia na rozwój i innowacje - inwestuje w park maszynowy, nowoczesne hale produkcyjne, które już dziś mają powierzchnię ponad 2500 m2. Jest zwolenniczką handlu zagranicznego, zwłaszcza na rynków: Australii, USA, Belgii, Szwajcarii, Francji, Włoch. Zaangażowanie pani Ewy i jej zespołu przełożyło się na sukces eksportowy firmy. Eksport w roku 2016 wyniósł aż 90% całej produkcji i ciągle rośnie. Pani Ewa to kobieta sukcesu. Jej firmą jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Gazeli Biznesu, Najlepszego Produktu Przemysłowego 2015 i 2016 i wielu innych. Jej zaangażowanie i oddanie firmie doceniają także pracownicy. Wolne chwile poświęca na żeglarstwo, narciarstwo oraz dopieszczanie swoich trojga wnucząt. Motto życiowe:  " Musimy żeglować czasem z wiatrem, czasem pod wiatr, ale żeglować, nie dryfować ani stawać na kotwicę".

 Anna Mścichowska - Prezes i Dyrektor Zarządzający MLTB
Od 2007 jest Prezesem i Dyrektorem Zarządzający w Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej. Do jej najważniejszych zadań należy podejmowanie strategicznych decyzji związanych z rozwojem laboratorium, kreowanie wizerunku firmy oraz odpowiedzialność w zakresie najwyższej jakości obsługi klienta. Panią Annę cechuje konsekwencja, upór w dążeniu do celu i zorientowanie na sukces. Na co dzień jest osobą bardzo ciepłą, ceni sobie spokój i spędzanie czasu w gronie najbliższych. W wolnych chwilach lubi podróżować i zwiedzać ciekawe miejsca, zwłaszcza te o znaczeniu historycznym. Anna Mścichowska posiada ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania i marketingu. Karierę zawodową rozpoczęła w 1999 r od pracy dla Heapmail Internet Solutions sp. z o. o. - dostawcy usług internetowych a od roku 2001 związana z branżą stolarki budowlanej. Jako Redaktor współtworzyła koncepcje i nadzorowała realizację zmian portalu oknonet.pl., zajmowała się współpracą i realizacją kampanii z kluczowymi klientami. Motto: "Nic nie jest podawane na tacy każdy zawsze trafia na jakieś przeszkody po drodze. Kiedy się pojawią, zastanów się jak je pokonać, a nie myśl o tym, że to już koniec drogi".

 Anita Wierciak-Kaperek - Dyrektor handlowy firmy PAGEN
Od 13 lat zajmuje stanowisko dyrektora handlowego w dynamicznie rozwijającej się firmie PAGEN producenta stolarki. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Technologiczno Humanistycznej. Kilkuletnie doświadczenie pracy w banku nauczyło ją analitycznego myślenia i szybkiej oceny sytuacji. Jej pasja a nade wszystko zrozumienie oczekiwań klientów przekłada się na wdrażanie nowych projektów i nowatorskich rozwiązań na rynku branżowym. Założycielka 20 salonów firmowych na terenie Polski południowej. Mottem życiowym pani Anity jest uczciwość, którą to kieruje się na co dzień. Konsekwentnie osiąga zamierzone cele. Jest bardzo wymagająca, zarówno w stosunku do siebie jak i pracowników. Nieustanną motywacją Pani Anity są sukcesy firmy PAGEN - to właśnie one napędzają ją do tworzenia unikatowych rozwiązań w branży. Każdą wolną chwilę spędza w gronie najbliższych.  Spokojna i wyważona w opiniach, umiejętnie tworzy warunki sprzyjające współpracy z klientami oraz motywuje pracowników do realizacji ich celów zawodowych. Motto życiowe: "Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie".   
   
  Jolanta Lessig - kierownik ds. komunikacji marketingowej w Europie firmy NSG Group
W branży szkła budowlanego pracuje od ponad 20 lat. W firmie Pilkington Polska (NSG Group)  była przez wiele lat odpowiedzialna za doradztwo techniczne, a obecnie kieruje działaniami związanymi z komunikacją marketingową Grupy dotyczącą linii biznesowej Szkło Architektoniczne na terenie Europy Wschodniej. Ukończyła studia magisterskie na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (AGH w Krakowie) oraz studia podyplomowe na SGH w Warszawie. Jest autorką wielu artykułów na temat wykorzystania szkła w zrównoważonym budownictwie oraz prelegentką podczas konferencji i spotkań branżowych. Członek Komitetu Technicznego PKN nr 198 ds. Szkła. Jej głównym hobby jest sport, a największą pasją taniec towarzyski - ma na swoim koncie wiele sukcesów na turniejach w kraju i za granicą (m.in. dwukrotne mistrzostwo Polski w tańcach latynoamerykańskich w kategorii Pro-Am). Motto Pani Jolanty: Żyj i pracuj z pasją!".

  Izabela Pasternak - Kierownik Działu Kontroli Jakości firmy SALAMANDER WINDOW&DOOR SYSTEMS
W firmie Salamander pracuje od pięciu lat, od  początku aktywnie uczestniczy w intensywnym rozwoju firmy. Obecnie obejmuje stanowisko Kierownika Działu Kontroli Jakości i dąży do osiągnięcia jak najwyższej jakości produktów firmy Salamander. Jest absolwentką Wydziału Finansów i Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej, posiada certyfikat Menadżera jakości TÜV. 
Karierę zawodową rozpoczęła 17 lat temu w przedsiębiorstwie szwalniczym, gdzie zaczynała jako specjalista ds. magazynu. Umiejętność zarządzania oraz współpracy z ludźmi zaowocowały awansem i nadzorowaniem prawie 80 osobowej firmy. Od 2006 roku pracowała jako kierownik produkcji zarządzając ponad stuosobową załogą szwalni przemysłowej. Cechuje ją konsekwencja, skuteczność w działaniu, energia i realizm. Uwielbia podróżować z rodziną, ale interesuje się także...kryminologią. Motto: "Nie musisz się zmieniać. Przetrwanie nie jest obowiązkowe" - W. Edwards Deming.